اصلاح طرح لبخند چیست؟

   دندانها بخش مهمی از صورت را تشکیل می دهد که هر گونه عیب و نقص در آنها می تواند موجب زشت شدن صورت و چهره شود. بنابراین نمی توان به سادگی از کنار آنها رد شد  معاینه مداوم دندانها ، مراقبت و رعایت بهداشت از جمله مواردی است که می تواند از خراب شدن دندانها جلوگیری کند اما با وجود تمام توصیه هایی که از سوی دندانپزشکان صورت می گیرد، باز هم خراب شدن دندان امری غیر اجتناب است و تنها می توان ابتلا به آن را کاهش داد و به طور کلی قابل ریشه کن شدن نیست. بسیاری از افراد نیز نسبت به توصیه های دندانپزشکی بی اعتنا هستند.

بنابراین دانش دندانپزشکی برای درمان وارد عمل شده و هر روز نیز شاهد پیشرفت های جدیدی در این حوزه هستیم.

ترمیم دندانها، زیباسازی آنها، جراحی لثه، تغییر رنگ دندان، ارتودنسی، پر کردن دندانها پوسیده و .... همگی در این راستا صورت می گیرد.اصلاح طرح لبخند نیز یکی از مهمترین فعالیت های دانش دندانپزشکی است که در برگیرنده مجموعه ای از روش ها برای زیباسازی دندانها می باشد. 

 


اصلاح طرح لبخند چیست؟

1-  پر کردن دندانهای پوسیده و کامپوزیت

خراب شدن دندانهایی که در معرض دید قرار می گیرند، بسیار زننده است. دندانهای سیاهی که به پوسیدگی مبتلا شده اند، می توانند از طریق مواد پرکننده ترمیم شوند. برای اصلاح طرح لبخند بیمار، پر کردن دندان های جلو تنها با استفاده از ماده پرکننده سفید و همرنگ دندان انجام می شود. در این فرآیند درمانی، پزشک پس از عصب کشی و خارج کردن قسمت های پوسیده و سیاه رنگِ دندان را با استفاده از ماده کامپوزیت پر می کند. به طوری که پس از اتمام درمان، دندانها زیبا و کاملا طبیعی به نظر می رسند.


اصلاح طرح لبخند چیست؟

 2-      جایگزین کردن دندانهای از دست رفته و ایمپلنت

زمانی که یک دندان کنده شود، جای خالی آن به شدت در دهان احساس می شود. بویژه اگر دندان کنده شده در میان دندانهای نیش باشد، نبود دندان زیبایی صورت را بیشتر تحت تاثیر قرار می دهد. از سوی دیگر خالی ماندن جای یک دندان به معنای فاصله گرفتن دندان های مجاور از یکدیگر است که تلاش می کنند تا به سمت فضای خالی حرکت کنند. این در حالی است که بیمار به مرور زمان، علاوه بر ترمیم دندان، نیازمند ارتودنسی نیز خواهد بود. بنابراین زمانی که یک دندان کنده می شود، باید فورا برای جایگزین کردن آن اقدام کرد. این کار می تواند از طریق روش ایمپلنت صورت بگیرد که در آن دندان درون لثه و متصل به فک بیمار کاشته می شود.

3-      بلند کردن طول دندانها و جراحی لثه

به هر میزان که دندانها بلندتر باشند، فرد جوانتر به نظر می رسد. با افزایش سن، دندانها (بویژه دندانهای قدامی) بر روی یکدیگر ساییده می شوند و همین امر موجب کوتاه شدن طول دندانها می شود. برای ترمیم این عارضه می توان ار روش جراحی لثه استفاده کرد که در آن لثه ها بالاتر برده می شوند و در نتیجه میزانی از دندان که پیشتر در زیر لثه قرار داشت، نمایان می شود.

4-      روکش کردن دندانها و لامینیت

در صورتی که رنگ دندانها به هر دلیلی تیره شده و با هیچ روشی نیز قابل رفع و درمان نیست، می توان از روش روکش کردن یا لامینیت استفاده کرد. در این روش روکش های سرامیکی بر روی دندان قرار می گیرند که هرگونه عیب و ایراد دندان را می پوشاند.