عوارض جانبی اصلاح طرح لبخند چیست؟

اصلاح طرح لبخند به منظور زیبایی و همچنین ترمیم دندانهای خراب و پوسیده صورت می گیرد. نتیجه نهایی نیز مطلوب بیماران است و می تواند جوانی را به بیماران هدیه دهد. در این میان ممکن است در برخی از درمان های دندانپزشکی، عوارض و خطراتی نیز سلامت جسمانی بیماران را تهدید کند. دندانپزشک زیبایی موظف است تا قبل از درمان عوارض احتمالی تمامی درمان ها را برای بیماران شرح دهد.

از سویی نیز درمان های دندانپزشکی به دو دسته تقسیم می شوند که درمانهای ضروری به منظور حفظ سلامت جسمانی و دهان و دندانِ بیمار صورت می گیرد. در حالی که درمانهای غیرضروری تنها به دلیل زیباسازی است. برای مثال کاشت نگین بر روی دندان، تنها یک روش زیبایی محسوب می شود که نتیجه درمانی ندارد. به همین دلیل ممکن است برای سلامت دندانهای بیماران عوارض و تهدیداتی را به دنبال داشته باشد. در حالی که در گروه اول به دلیل مزیت درمانی، عوارض آنها کمتر است.

عوارض جانبی اصلاح طرح لبخند چیست؟

برای روشن شدن این موضوع می توانیم به عوارض جانبی اصلاح طرح لبخند به صورت تک تک بپردازیم.

1-      عوارض درمان ارتودنسی

ارتودنسی به منظور مرتب سازی دندانها انجام می شود. از معایب این روش می توان به کشیده شدن دندانها قبل از درمان اشاره کرد. البته در همه بیماران این مرحله وجود ندارد و با توجه به فک بیمار و تشخیص دندان پزشک زیبایی، یک یا چند دندان بیمار کشیده می شود. به این معنا که اگر فک کوچک باشد و فضای کافی برای قرار گرفتن دندانها وجود نداشته باشد، یک یا چند دندان بیمار خارج می گردد تا فضای کافی برای مرتب شدن سایر دندانها ایجاد شود. به همین دلیل نمی توان به عنوان یک عارضه به آن نگریست.

در طول درمان ارتودنسی تمیز کردن دندانها به سختی انجام می شود. قرار گرفتن براکت ها بر روی دندانها مانع از نفوذ مسواک به روی دندانها شده و در نتیجه پس از اتمام دوره درمان و خارج کردن براکت ها، دندانهای بیمار تغییر رنگ می دهند. البته برای سفید کردن دندانها می توان از روش بیلیچنگ استفاده کرد.

عارضه دیگر ارتودنسی پوسیدگی دندان است که به دلیل تجمع جرم و پلاک بر روی دندانها رخ می دهد. در صورتی که بیمار در طی درمان ارتودنسی تمامی توصیه ها و همچنین بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کند، این عارضه رخ نخواهد داد.

2-      عوارض سفید کردن دندان ها

دندانهایی که به هر دلیلی تغییر رنگ داده اند، نیازمند سفید کردن هستند. در حالی که برخی بر این نظرند که سفید کردن دندانها، حساسیت های شدید و فرسایش دندانها را به دنبال دارد. برای سفید کردن دندانها از ماده شیمیایی استفاده می شود که با نفوذ آن به داخل عاج دندان و در لایه زیرین مینا، می تواند میزان استقامت و استحکام دندان ها را کاهش دهد.

در صورتی که بیمار به کرّات از این روش استفاده کند، احتمال تخریب و پوسیدگی دندانها افزایش می یابد. بنابراین توصیه ما استفاده کمتر است. ضمن اینکه پس از درمان، بیمار باید بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کند. استفاده از روش بلیچینگ می تواند تا یکسال دوام داشته باشد. اما میزان دوام آن به مراقبت های پس از درمان از قبیل خودداری از مصرف دخانیات و مواد غذایی رنگدانه دار و ... بستگی دارد.

عوارض جانبی اصلاح طرح لبخند چیست؟

1-      عوارض کاشت دندان (ایمپلنت دندان)

ایمپلنت یا کاشت دندان برای جایگزین کردن دندانها صورت می گیرد. پس از جراحی ایمپلنت ممکن است عوارض احتمالی رخ دهد که شامل لق شدن مختصر دندان های مجاور است. علت آن نفوذ پایه ایمپلنت درون لثه است که البته پس از 3 تا 4 هفته، لثه قوام می یابد و در نتیجه دندانها نیز استحکام اولیه خود را باز می یابند. درد ناشی از کاشت دندان نیز یکی دیگر از عوارض این روش می باشد که این عارضه با استفاده از مسکن ها و داروهای تسکین دهنده قابل رفع است و جای نگرانی نیست.

2-      پرکردن دندانها

پر کردن دندانها زمانی انجام می شود که دندانهای بیمار پوسیده شده باشند. در این صورت دندانها با استفاده از مواد پرکننده کامپوزیت و آمالگام پر می شوند. گفته می شود که ماده آمالگام از جیوه تهیه شده و ممکن است برای سلامتی جسمانی بیمار ضرر دارد. در حالی که این عارضه تایید نشده و جیوه به صورت ماده سخت در دهان قرار می گیرد که زیانی برای بدن ندارد.