تولید مجدد دندان در انسان با کمک کوسه ها

مطالعات جدیدی که بر روی کوسه ها انجام شد پزشکان متخصص دندان را در زمینه رشد مجدد دندان یک گام به جلو پیش برد . شاید بپرسید چرا کوسه ؟ یکی از قابلیت هایی که اندام درونی کوسه دارند این است که کوسه قابلیت تولید مجدد دندانهایش را در جایگزین کردن دندانهای قبلی دارد . کوسه ها در حدود 3000 دندان می توانند داشته باشند که در چند ردیف در دهان کوسه موجود می باشند . و این هم شاید به خاطر این است که دندان های کوسه بر خلاف دندان های انسان در لثه فرو رفته اند اما دندان های انسان در فک قرار دارد و این تولید دندان ها در کوسه همیشه وجود داشته است و کوسه ها همیشه توانایی داشتن دندان های پی در پی را داشته اند . کوسه ها در طول زندگی خود در حدود 3000 دندان از دست می دهند اما در طی چند روز دوباره دندان های جدید جایگزین دندان های قبلی می شود . در واقع در کوسه یک شبکه ژنی وجود دارد که مسئولیت این بخش را بر عهده دارد و این موضوع را دکتر گارت فریزر طبق تحقیقاتی که با تیم همراه خود در دانشگاه Sheffield انگلستان داشته اند کشف کرده اند . طبق گفته این تیم تحقیقاتی همین ژن در انسان وجود دارد و این کشف می تواند به کمک جایگزینی دندان ها در انسان ها بیاید.

تولید مجدد دندان در انسان با کمک کوسه ها

دکتر فریزر در جهت دستیابی به این یافته ای جدید روی یک جنین گربه گوسه آنالیز داشته اند و به بیان ژن اولین دندان کوسه را مورد ارزیابی قرار داده اند . تیم تحقیقاتی دکتر فریزر به الگوی تشکیل چند ژن که به ساخته شدن تیغه دندانی در گربه کوسه ها می شوند پرداخت . انسان ها نیز به مانند کوسه ها تشکلیل ژن تیغه های دندانی را در زن های خود دارند .این سلول همان سلول مسئول رشد دندان های شیری و دائمی می باشد .

این یافته های جدید نشان می دهند که ممکن است بازتولید دندان ها در انسان ها روزی میسر شود .

 طبق گفته دکتر فریزر ما هم ژن تولید دندان را در بدن خود داریم هم برنامه تولید دندان را . اما نکته ای که وجود دارد ما در سن نوجوانی این سلول ها را در بدن خود از دست می دهیم و تجزیه می شوند که این نکته بر خلاف کوسه ها می باشد چرا که در کوسه ها به مرور این سلول ها توان و نیرو گرفته و می توانند تا پایان عمر کوسه به تولید دندان های جدیدتر به کوسه کمک کنند .البته این احتمال نیز وجود دارد که در آینده درمانهای دندان پزشکی ، متخصصان و تیم های پژوهشی دندان پزشکی ترمیمی بتوانند این سلول ها را تجدید نیرو کنند .

مقالات مرتبط

لامینت یا ونیر چیست ؟
لامینت یا ونیر چیست ؟

لایه نازك به رنگ دندان میباشد كه بر روى سطح بیرونى دندان گذاشته میشود و جهت اصلاح شكل ،رنگ ،اندازه و تناسب بین دندان ها استفاده میشود

ادامه مطلب
ویژگی های بهترین دندانپزشک زیبایی چیست؟
ویژگی های بهترین دندانپزشک زیبایی چیست؟

اگر چه همه علاقه دارند تا دندانهای خود را ترمیم و زیبا کنند، با این وجود برخی نمی توانند دندانپزشک زیبایی مورد نظر خود را انتخاب کرده و ممکن است نتایج و روش های

ادامه مطلب
دانستنی هایی درباره روکش ایمپلنت دندان و مراحل نصب آن
دانستنی هایی درباره روکش ایمپلنت دندان و مراحل نصب آن

زمانی که یک یا چند دندان از بین می رود و چاره ای جز کشیدن آنها نیست، باید به دنبال راهی برای درمان بود. در این زمینه روش های متعددی وجود دارد.

ادامه مطلب
اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت چیست؟
اصلاح طرح لبخند با کامپوزیت چیست؟

کامپوزیت ماده سفید رنگ دندانپزشکی است که برای دندانهای قدامی استفاده می شود. این ماده بیشتر جنبه زیبایی داشته و از دوام و استحکام بالایی نیز برخوردار است.

ادامه مطلب
چند سوال رایج كه اكثر بیماران در مورد ایمپلنت میپرسند
چند سوال رایج كه اكثر بیماران در مورد ایمپلنت میپرسند

شاید هزینه اولیه درمان ایمپلنت گران به نظر برسد ولى زمانى كه با درمان هاى جایگزین نامناسب و موقتى مقایسه میشود كاملاً از نظر اقتصادى مقرون به صرفه است

ادامه مطلب
انواع روكش هاى دندانی (crown)
انواع روكش هاى دندانی (crown)

اين روكش ها از آلياژ فلزى و تركيب چند نوع فلز ميباشد به دليل شكل نازيبا از آنها امروزه كمتر استفاده ميشود ،فقط در مواردى كه نياز به استحكام دندان هاى انتهايى با كمترين تراش ميباشد،استفاده ميشود.

ادامه مطلب