روکش هایی که جایگزین دندان از دست رفته می شود

روکش هایی که جایگزین دندان از دست رفته میشود (Bridge)

روکش کردن یکی از چندین روش درمانی دندانپزشکی به شمار میرود که در آن یک سرپوش بر روی دندانها قرار میگیرد و به عنوان محافظ دندانها محسوب میشود. این کار به منظور بهبودی شکل، اندازه، ظاهر و حتی استحکام دندانها صورت میگیرد. بریج ها و روکش های دندان به صورت ثابت و به وسیله چسب مخصوص بر روی دندان گذاشته میشوند که از آنها محافظت می کند.

دندانهایی که مقدار زیادی از آنها از دست رفته، نیازمند ترمیم و بازسازی هستند. در این صورت باید دندانها عصب کشی شده و از ماده پرکننده برای آنها استفاده شود. گاهی دندان پر شده نیازمند روکش است. این کار علاوه بر زیبایی، میزان استقامت دندان را نیز افزایش بیشتر می کند. در واقع با روکش کردن دندانهایی که ترمیم شده اند، میتوان آنها را برای حفظ مواد کامپوزیتی یا آمالگام کمک کرد.

گاهی ممکن است دندان به حدی تخریب شده که قابل ترمیم نباشد. در این صورت از روش کاشت دندان یا ایمپلنت استفاده می شود. در این صورت برای افزایش استحکام تاج ایمپلنت می توان از روکش نیز استفاده کرد.

روکش هایی که جایگزین دندان از دست رفته می شود

  • نحوه قرارگرفتن روکش بر روی دندان های از دست رفته

میتواند به جای دندان هایی که از دست رفته اند، ایمپلنت قرار بگیرد. اما زمانی که از روش کاشت دندان استفاده میشود، استفاده از روکش نیز به افزایش طول عمر و دوام دندانهای کاشته شده کمک میکند. در این صورت دندانپزشک ترمیمی تمامی مراحل کاشت دندان را طی میکند و سپس دندان کاشته شده را برای روکش کردن آماده میکند. برای این کار دندان را با استفاده از یک دریل کوچک تمیز کرده و آن را در شرایط مناسب برای درمان قرار میدهد تا روکش بر روی دندان قرار گیرد. تهیه قالب از دندان کاشته شده نیز ضرورت دارد تا روکش متناسب با اندازه و شکل ساختاری آن باشد. پس از آماده شدن روکش آن را بر روی دندان قرار میدهد. برای این کار باید مقداری از دندان با استفاده از اسید خراش داده تا سطح آن زبر شود و از این طریق بتوان روکش را بر روی دندان چسباند.

روکش هایی که جایگزین دندان از دست رفته می شود

  • انواع روکش های قابل جایگزین برای دندان ها

روکش هایی که برای جایگزین کردن دندانهای از دست رفته استفاده میشود، انواع مختلفی دارند که عبارتند از:

1-     لومینیرز: این نوع روکش ها به عنوان جدیدترین روکش دندان پزشکی زیبایی محسوب میشوند که به روکش های ونیر پرسلاین که بسیار نازک هستند، شناخته شده اند. این نوع روکش ها بدون استفاده از مواد بی حسی به کار میروند. روکش های لومینیزر برای دندانهای بدرنگ، خراشیده و دندانهای ترمیم شده قدیمی استفاده میشوند و البته برای افزایش استحکام دندانهای ایمپلنت استفاده زیادی ندارند.

2-     لامینت: این نوع روکش نیز از جنس پرسلاین و به صورت یک لایه نازک است که بیشتر به منظور زیبایی استفاده میشوند. از آنجا که این نوع روکش ها نازک هستند و استحکام بالایی ندارند بیشتر برای دندانهای سالمی که تنها رنگ آنها تغییر کرده، قابل استفاده میباشند. بنابراین اگر دندان کاشته شده اما زیبایی آن مورد نظر بیمار نیست، می تواند از این نوع روکش ها نیز استفاده کند.

3-     لیتیوم: این نوع روکش ها از جنس سرامیک های شیشه ای هستند که در گروه ساختارهای کریستالی و یا لیتیوم دی سیلیکات طبقه بندی میشوند. در ساخت این نوع روکش ها از مواردی همون کوارتز، لیتیوم دی اکسید، اکسید فسفر، آلومینا و اکسید پتاسیم استفاده میشود که موجب افزایش مقاومت روکش ها شده است. از آنجا که روکش های لیتیوم دی سیلیکات، با استفاده از مواد دارای مقاومت بالا ساخته میشوند، میتوانند برای افزایش استحکام دندانهای کاشته شده بکار برده شوند.

4-     روکش زیرکونیوم: این نوع روکش ها شباهت زیادی به دندانهای طبیعی داشته و از مواد سرامیکی و پرسلاین ساخته میشوند. استحکام آنها بالاست و به راحتی شکسته نمی شوند. عموما برای ساخت روکش های زیرکونیوم از دستگاه های دیجیتال استفاده میشود. این نوع روکش ها به دلیل استقامت بالا میتوانند برای محافظت از ایمپلنتها استفاده شوند.

5-     روکش های ترکیبی: این نوع از ترکیب پرسلاین و فلز یا روکش طلا ساخته میشوند و گاهی ممکن است در آنها از فلز نیز استفاده شده باشد. در این صورت استحکام روکش ها بسیار بالاست. تنها نقص این نوع روکش ها، تحلیل رفتن قسمت همرنگ دندان و مشخص شدن لبه تیره آنهاست که ظاهر آنها را بد جلوه میدهد و باید ترمیم شوند.

6-     روکش های طلا: این نوع روکش ها نسبت به سایرین قیمت بالاتری دارند. در مقابل میزان استقامت آنها نیز بیشتر است. روکش های طلا در مقابل مواد غذایی خورنده کاملا مقاوم بوده و میتوانند تا سالها به همان شکل اولیه باقی بمانند. اما به دلیل رنگ، از آنها برای دندانهای انتهای لثه استفاده میشود.

  • مزایای استفاده از روکش برای دندان های از دست رفته

-          محافظت از دندان های کاشته شده در مقابل شکستگی

-          امکان متصل کردن بریج ها