ایمپلنت

یکی از موارد داشتن چهره ای زیبا و اعتماد به نفسی بالا داشتن دندان هایی زیبا و ردیف می باشد .  زمانی که یک یا چند دندان را به واسطه دندان های پوسیده از دست می دهیم  به غیر از تاثیر به سزایی که در چهره دارد در روحیه و اعتماد به نفس افراد نیز موثر است  که تا قبل از آمدن ایمپلنت Implant معمولا متخصصان دندانپزشک دندان های پوسیده را با درمان ریشه ، روکش گذاری و پر کردن دندان های پوسیده به از بین رفتن دندان کمک می کردند اما زمانی که پوسیدگی از حدی بالاتر بود یا ریشه به اندازه ای خراب بود که نمیشد ترمیم کرد مجبور به کشیدن دندان میشدند و همین باعث از دست دادن دندان می شد . در این بین ایمپلنت دندان به کمک انسان آمد و می تواند هم زیبایی از دست رفته را به چهره بازگرداند و هم می تواند توانایی جویدن طبیعی را برگرداند.


ایمپلنت

ایمپلنت دندان  

ایمپلنت دندان که فیکسچر نامیده می شود به پین هایی گفته می شود که از جنس تیتانیوم می باشد و سازگار با بافت های بدن است که از طریق جراحی داخل استخوان فک کاشته می شود و پروتزهای دندانی که به این ایمپلنت ها متصل می شود و به دو شکل ثابت یا متحرک می باشد را به این ایمپلنت ها وصل میکنند . پس از جایگذاری ایمپلنت توسط متخصص ایمپلنت دندان در داخل استخوان فک سلول های استخوان سازی که در ایمپلنت موجود است استخوان فک به ایمپلنت جوش می خورد . از آنجا که فلز تیتانیومی باید از میان لثه عبور کند، بنابراین سالم بودن لثه یک شرط مهم برای ایمپلنت است. همچنین لثه باید استقامت کافی برای نگهداری پایه فلزی را داشته باشد. 


ایمپلنت

انواع ایمپلنت

در بازارهای جهانی در حدود صد نوع ایمپلنت وجود دارد اما مهمترین معیار برای برتری یک نوع بر نوعی دیگر پاسخ بافتهای پذیرنده ایمپلنت نسبت به نوع دیگر می باشد و همین عامل موفقیت کاشت دندان را تضمین می کند همچنین درصد شکست ایمپلنتهای معتبری که دارای استخوان سازی در اطرافشان می باشد کمتر است.

انواع ایمپلنت ها دارای تفاوت های عمده ای می باشند که از آنجمله می توان به قیمت ایمپلنت ، حدود استخوان در دسترس ، پشتیبانی و خدمات پس از فروش شرکت سازنده و... می باشد.

 عوارض ایمپلنت دندان

 شاید این سوال پیش بیاید که آیا امکان دارد که ایمپلنت دندان عوارض داشته باشد در پاسخ به این سوال می توان گفت بله این امکان وجود دارد که بعضی افراد با پس زدن ایمپلنت مواجه شوند و آنهم افرادی هستند که یا بلافاصله پس از کاشت ایمپلنت غذایی میل گنند.در واقع بعد از کاشت ایمپلنت باید از غذاهای نرم استفاده کرد و دیگر افراد سیگاری هستند که حاظر نیستند در ان زمان مصرف سیگار خود را به 2 یا 3 عدد کاهش دهند مورد دیگر افرادی هستند که با مشکل بالا بودن قند بالا مواجه هستند که در صورتی که قند خود را کنترل کنند می توانند بدون هیچ عوارضی ایمپلنت دندان خود را بکارند .عفونت نیز این امکان را می دهد که بعد از کاشت ایمپلنت با مشکل مواجه شوند . 

ایمپلنت

کاشت دندان یا بریدج؟

یکی از سوالاتی که معمولا از متخصصان دندان پزشکی می پرسند این است که ایمپلنت یا کاشت دندان بهتر است یا بریدج

در پاسخ به این سوال می توان گفت که قطعا ایمپلنت ارجح تر است . درست است که درمان با ایمپلنت هزینه بالاتری دارد ولی در طول زمان به طور قطع درمان ارزانتری برای فرد است.

مراحل کاشت ایمپلنت دندان

در مرحله اول جراحی و کاشت ایمپلنت دندان وجود دارد.

سپس فاصله زمانی در حدود 3 الی 6 ماه جهت استئواینتگریشن

و در آخر شروع مرحله پروتز و گذاشتن دندان

فرآیند کاشت ایمپلنت چقدر طول می کشد ؟

بعد از کاشت ایمپلنت با جراحی حدود 2 الی 3 ماه طول می کشد تا استخوان سازی اطراف پیچ های ایمپلنت صورت گیرد . بعد از اتمام  کاشت ایمپلنت با جراحی که 2 الی 3 ماه طول می کشد حدود 20 روز طول می کشد تا مراحل ساخت روکش ایمپلنت دندان (تاج دندان ) را شروع کرد . 

کاشت ایمپلنت دندان از چه سنی شروع می شود ؟

  
معمولا کاشت ایمپلنت دندان محدود به سن خاصی نیست اما این عمل باید از زمانی شروع شود که رشد استخوان و فک تکمیل شده باشد و این زمان دقیقا بعد از پایان بلوغ فرد می باشد که رشد استخوان های صورت و فک تکمیل شده باشند که این اتفاق معمولا بین سنین 18 تا 20 سالگی می افتد اما اگر قبل از این سن بر حسب صلاحدید یک دکتر دندانپزشک خوب از ایمپلنت دندان استفاده شد باید بعد از رسیدن به این سن پروتز ایمپلنت را با پروتز دیگری جایگزین کرد .


آیا این امکان وجود دارد که ایمپلنت پوسیده شود؟ 

در پاسخ به این سوال باید گفت که جنس ایمپلنت از فلز می باشد و پوسیده نمی شود اما این به این معنی نیست که خراب نشود . از ایمپلنت هم باید به اندازه دندان های طبیعی مراقبت کرد باید از نخ دندان های SuperFloss ، مسواک بین دندانی proximobrush ، واتر جت ، همه اینها علاوه بر مسواک و نخ دندان معمولی در ایمپلنت کاربرد دارد . اگر می خواهید بعد از ایمپلنت دچار التهاب لثه ، تحلیل استخوان و عفونت لثه نشوید باید رعایت بهداشت را دقیق انجام دهید.


مقالات مرتبط با ایمپلنت
چند سوال رایج كه اكثر بیماران در مورد ایمپلنت میپرسند

چند سوال رایج كه اكثر بیماران در مورد ایمپلنت میپرسند

شاید هزینه اولیه درمان ایمپلنت گران به نظر برسد ولى زمانى كه با درمان هاى جایگزین نامناسب و موقتى مقایسه میشود كاملاً از نظر اقتصادى مقرون به صرفه است

ادامه مطلب
چه كسانى مى توانند از ایمپلنت استفاده كنند ؟

چه كسانى مى توانند از ایمپلنت استفاده كنند ؟

تمامى افراد بالغ كه رشد استخوانى آنها به پایان رسیده مى توانند از ایمپلنت استفاده كنند

ادامه مطلب
آشنایی با مراحل کاشت ایمپلنت دندان

آشنایی با مراحل کاشت ایمپلنت دندان

زیبایی چهره متشکل از عناصر مختلفی است که دندان یکی از مهمترین بخش های آن محسوب می شود. نداشتن دندان یا جای خالی آن در دهان، نه تنهایی زیبایی صورت را تحت تاثیر قرار می دهد

ادامه مطلب