بهترین دندانپزشک زیبایی چه ویژگی هایی را داراست؟

30 مهر ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

بهترین دندانپزشک زیبایی

بهترین دندان پزشک زیبایی : اگر چه همه علاقه دارند تا دندانهای خود را ترمیم و زیبا کنند، با این وجود برخی نمی توانند دندانپزشک زیبایی مورد نظر خود را انتخاب کرده و ممکن است نتایج و روش های درمان برخی از دندانپزشکان نیز مطلوب آنها نباشد. زیرا نمی توان کیفیت و نحوه کار همه دندانپزشکان را در یک حد دانست و عوامل متعددی در نحوه کار دندانپزشکان موثر است. به طور کلی ویژگی های بهترین دندان پزشک زیبایی را می توان در موارد زیر بررسی کرد.

داشتن تخصص و سواد علمی

یک دندانپزشک خوب باید از تخصص کافی برای زیباسازی دندانها برخوردار باشد. تخصص و سواد علمی به این معناست که دندانپزشک باید مطابق با علم روز دنیا باشد. شاید در گذشته یک دندانپزشک در کار خود با مهارت عمل کرده باشد، اما این به این معنا نیست که هم اکنون نیز او یک دندان پزشک زیبایی خوب محسوب می شود و ممکن است با همان روش هایی قدیمی بیماران و مراجعین را درمان کند. در حقیقت ملاک داشتن تخصص دندانپزشک، حرکت کردن پا به پای علم روز است. همچنین استفاده از تجهیزات و دستگاه های مدرن و استانداردی که در مطب و توانایی و مهارت دندانپزشک برای کار با این تجهیزات اهمیت زیادی در درمانها دارد.

توانایی برقراری ارتباط با بیماران

از دیگر ویژگیهای یک دندانپزشک خوب توانایی برقراری ارتباط با مشتریان است. گفتگو با بیماران، گوش دادن به صحبت های آنها و توانایی پاسخ دادن به سوالات آنها تاثیر زیادی در نحوه درمانها دارد و می تواند اعتماد بیماران را جلب کند. در عین حال یک دندانپزشک خوب ضمن برقراری رابطه دوستانه با بیماران، از شوخی های بی مورد با آنها خودداری می کرد. بنابراین می توان دندانپزشکی را از جمله مشاغلی محسوب کرد که به سعه صدر بالایی نیاز دارند. زیرا بیماران به مشاوره و کمک نیاز داشته و دندانپزشک باید حوصله کافی برای کمک به آنها را داشته باشد.

احترام به کارکنان کلینیک

دندانپزشک باید به کارکنان خود احترام بگذارد. هنگام درخواست کار به خوبی با آنها صحبت کرده و احترام آنها را حفظ کند. در صورتی که بین آنها نیز سوءتفاهمی پیش آید، هیچگاه در حضور بیماران و مراجعین به کارکنان خود تندی نمی کند و پس از خلوت شدن مطب به گفتگو با آنها می نشیند. یک نکته مهم در زمان برقراری ارتباط با کارکنان در حضور مراجعین و بیماران، صحبت کردن تخصصی و رمزآمیز است. زیرا ممکن است بیمار دچار سوءتفاهم شود. برای مثال زمانی دندانپزشک می خواهد از پرستار تعداد بیماران در اتاق انتظار را بپرسد، بهتر از عبارت مخصوص دیگری که پرستار در جریان است استفاده کند. در این صورت بیمار تصور نمی کند که برای دندانپزشک اهمیتی ندارد و او در فکر سایر مراجعین است.

عدم بدگویی از دیگر همکاران

بیمارانی که قبلا توسط سایر همکاران دندانپزشک درمان شده و از نتیجه درمان رضایت زیادی ندارند، ممکن است حرفی از آنها به میان آورند. اما دندانپزشک خوب باید بداند که بدگویی و انتقاد از دیگر همکاران، در واقع به پیشه دندانپزشکی آسیب می زند. بنابراین می تواند نتایج نامطلوب کار همکاران خود را توجیه کرده و دلیل آن را مواردی از قبیل «تشخیص وی چنین بوده» یا «قصد تکمیل درمان را داشته است» و ... در مورد همکاران قضاوت کند.

عدم تحقیر و تمسخر بیماران

گاهی بیماران نمی توانند از دستگاه های جدید دندانپزشکی استفاده کنند. در این صورت دندانپزشک با مشاهده این دست موارد، هیچگاه بیمار را تمسخر نکرده و روش صحیح استفاده از دستگاه و وسایل دندانپزشکی را به وی آموزش می دهد. همچنین از بکار بردن واژه های توهین آمیز و همراه با تحقیر و عصبانت خودداری می کند. در صورتی که بیماران عصبانی و یا از نتیجه درمان ناراضی باشند، دندانپزشک با سعه صدر با آنها صحبت کرده و سعی می کند تا آنها را قانع کند.

داشتن تعهدکاری

تعهد و وجدان کاری در مورد دندانپزشک شاخصه مهمی محسوب می شود که او را در ردیف بهترین ها قرار می دهد. از آنجا که بسیاری از بیماران و مراجعین از برخی موادی که در دندانپزشکی استفاده می شود، اطلاع کافی ندارند، دندانپزشک باید متعهد بوده و از موادی که وعده آن را به بیمار داده است، استفاده کند. وعده دادن به بیماران برای استفاده از مواد باکیفیت و دریافت هزینه آن و سپس استفاده از مواد بی کیفیت و ارزان، در شأن یک دندانپزشک خوب و متعهد نیست.

منصف بودن در تعیین هزینه ها

هزینه هایی که توسط دندانپزشک تعیین می شود، براساس معیارهای متنوعی است. ممکن است سابقه و مهارت دندانپزشک در آن دخیل باشد و یا مواد و روش کار از نوع هزینه بر باشد. با وجود این گرفتن هزینه های اضافه از بیماران دور از انصاف است و دندانپزشک خوب باید هزینه ها و تعرفه های دندانپزشکی را متناسب با توان اقتصادی بیماران تعیین کند.

درمان مطلوب بیماران

دندانپزشک خوب تمام تلاش خود را برای درمان بیماران به نحو مطلوب می کند. در واقع اجازه نمی دهد بیمار با نارضایتی از مطب خارج شود و تمام تلاش خود را برای انجام بهترین درمان به کار می بندد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66