کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

عکس CBCT دندان چیست

07 اسفند ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

عکس CBCT دندان در واقع جایگزینی منحصر به فرد از یک سی تی اسکن معمولی برای دندان و دهان است. این سبک از عکسبرداری عمدتا برای انجام ایمپلنت های دندانی و ارتودنسی انجام می شود. دندانپزشک قبل از انجام عملکرد های گفته شده، مراجعه کننده را برای گرفتن این عکس می فرستد.

پس از ثبت تصویر مورد نظر می تواند به درستی متوجه وضعیت دهان و دندان های او شده و کار خود را آغاز نماید. این سی تی اسکن که با پرتوی مخروطی انجام می شود در واقع عکس رادیولوژی از دندان شما می باشد. در این مقاله به جهت آشنایی بیشتر با کلینیک دنداپزشکی دکتر ابوالقاسمی همراه باشید تا اطلاعات کاملی کسب نمایید.

عکس CBCT دندانعکس CBCT دندان

عکس CBCT دندان

در حقیقت این آزمایش یک تصویر برداری دیجیتال با استفاده از اشعه ایکس است که یک تصویر سه بعدی دقیق با وضوح بالا از فک و دندان ها ترسیم می کند. معمولا این عکاسی پیشرفته که برای تصویربرداری دندانی مورد استفاده قرار گرفته است بافت نرم و سخت استخوان را بدون تغییر در اندازه های آن قابل مشاهده نموده است.

لازم است بدانید که این مدل از تصویربرداری برای شناسایی بیماری های مختلف دندانی به خوبی مورد استفاده قرار گرفته است. در این سبک از عکس رادیولوژی دندان و دهان نیاز به آمادگی خاص نبوده و پس از انجام آن فرد می تواند به انجام کارهای روزمره خود بپردازد.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

اسپری بی حسی دندان

علت بی حس نشدن دندان

نحوه گرفتن عکس CBCT دندان

حال که می دانید این مدل عکس رادیولوژی دندان چیست بهتر است با نحوه انجام آن نیز به خوبی آشنایی پیدا نمایید. در cbct بیمار هیچ درد و ناراحتی را احساس نخواهد کرد، زیرا که عکاسی یا به صورت خوابیده و یا نشسته انجام خواهد شد. معمولا دستگاه های مورد نظر دارای یک تثبیت کننده بوده که سر را در جای خود به خوبی محکم نگه می دارند و اپراتور دهان شما در مرکز پرتو قرار می دهد.

همانطور که گفته شد برای انجام این عکس برداری به آمادگی خاصی نیاز نیست فقط باید مواردی که در برابر اشعه ایکس خطرناک است از لباس و بدن خود جدا نمایید. از جمله؛ اشیای فلزی، لباس های دارای زیپ آهنی، عینک، سنجاق سر، جواهرات و ... نباید در هنگام عکاسی همراه شما باشد.

پس از آن که با پوشش مناسب در قسمت مورد نظر قرار گرفتید، اسکنر دستگاه با یک چرخش 360 درجه دور سر شما شروع به حرکت می کند و از زوایای مختلف عکسبرداری می کند. مدت زمان انجام این عکسبرداری 15 تا 30 دقیقه می باشد. ممکن است در طول عکاسی پزشک به شما چیزی بدهد تا آن را گاز بگیرید. با این کار تنها می خواهد هرگونه چالش یا مانع احتمالی قبل از انجام کاشت دندان را به خوبی مورد بررسی قرار دهد.

نحوه انجام عکس CBCT دنداننحوه انجام عکس CBCT دندان

کاربرد های عکس CBCT دندان

با استفاده از عکسبرداری cbct پزشک می تواند اطلاعات دقیقی از مسیر های عصبی، توده های استخوانی فک، ساختارهای دهان و دندان، بررسی استخوان فک بالا و پایین، چکاپ سینوس و حفره بینی، تعیین ساختار استخوان و جهت های دندان ها، اندازه گیری تومورهای دهان، فک و صورت برای درمان و ... را بدست آورده و از آن به خوبی استفاده نماید.

مزایای عکس CBCT دندان

اگر دنداپزشک برای شما انجام عکس CBCT دندان را تجویز نمود باید بدانید که قرار است با دقت نظر کامل تری درمان شما به خوبی انجام شود تا بتواند با مشاهده نتیجه بدست آمده از کاربردهای این عکس در مواردی که بالا گفته شد به خوبی استفاده نماید. در نظر داشته باشید که این رادیولوژی دندانی برای شما دارای فواید و مزایایی نیز می باشد. در ذیل به بررسی این موارد پرداخته شده است. همچون:

  • اگر این سی تی اسکن با پرتو مخروطی انجام شود، اشعه های پراکنده را کاهش داده و تصویر با کیفیتی ارائه می دهد.
  • بررسی طیف گسترده ای از نما ها و زوایا
  • دریافت اطلاعات بیشتر به نسبت عکس برداری معمولی با اشعه ایکس
  • بدون درد
  • غیر تهاجمی
  • امکان تصویر برداری همزمان از بافت نرم و استخوان
  • عدم باقی ماندن پرتوهای اشعه ایکس در بدن پس از پایان کار

عوارض جانبی عکس CBCT دندان

از آن جایی که در این عکسبرداری از اشعه ایکس استفاده می شود باید مد نظر داشته باشید که سابقه پزشکی خود را قبل از انجام حتما به پزشک مورد نظرتان به درستی اعلام نمایید. اگر دوران بارداری و یا شیردهی را پشت سر می گذارید نیز لازم است حتما این مورد را مطرح نمایید. از طرف دیگر اگر حساسیت پرتویی دارید حتما به پزشکتان اطلاع دهید.

به طور کلی هر دستگاهی که با اشعه ایکس کار کند به مرور زمان دارای عوارض کم و بیشی می باشد به همین منظور تنها در جهت لزوم از این موارد با تشخیص پزشک بهره مند شوید. خبر خوب اینجاست که عکس CBCT دندان تقریبا از عارضه کمتری به نسبت دیگر موارد برخوردار می باشد.

مزایا و عوارض عکس CBCT دندانمزایا و عوارض عکس CBCT دندان

هزینه عکس CBCT دندان

یکی از موارد مهمی که باید قبل از مراجعه به خوبی از آن اطلاع پیدا نمایید بررسی هزینه های این تصویر برداری می باشد. به طور کلی عوامل مختلفی ممکن است بر روی هزینه های شما تاثیر به سزایی بگذارد. از جمله این موارد می توان به مرکز مورد نظر، موقعیت جغرافیایی، کیفیت تجهیزات پزشکی عکسبرداری مورد نظر، حجم کار، دستمزد اوپراتور و ... اشاره کرد. می توانید قبل از مراجعه با کمی تحقیق و بررسی از هزینه های انجام این عکاسی به خوبی مطلع شوید.

سخن پایانی

در این مقاله سعی شد به طور کامل به بررسی عکس CBCT دندان پرداخته شود. اکنون شما اطلاعات کاملی در اختیار داشته و می دانید این عکسبرداری برای چه درمان هایی بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد. کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی نیز مفتخر است در این زمینه برای انجام ارتودنسی، ایمپلنت دندان و ... شما را همراهی نموده و بهترین خدمات را به شما ارائه دهد.

در نظر داشته باشید که در این مجموعه می توانید از خدمات دیگری نظیر؛ اصلاح طرح لبخند، ترمیم و درمان دندان ها، کامپوزیت ونیر، لیفت لثه، جرمگیری و ... به خوبی استفاده نموده و از رضایت کاملی برخوردار شوید. لازم است بدانید که کارشناسان ما همه روزه از طریق راه های ارتباطی آماده ارائه مشاوره های لازم به شما برای دستیابی به اطلاعات بیشتر درمانی می باشند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66