کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

عکس OPG دندان چیست

07 اسفند ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

آیا می دانید که عکس OPG دندان چیست؟ حتما برای شما نیز تا به حال رخ داده است که به دندان پزشکی مراجعه نمایید و پزشک عکس برداری ارتوپانتوموگرافی تجویز نموده باشد تا بهتر بتواند تشخیص دهد. در حقیقت این نمونه از تصویر برداری به پزشک کمک می کند تا بهتر بتواند پوسیدگی ها و مشکل را بررسی نموده و راه حل مناسبی پیاده سازی نماید.

در واقع در این سبک از تصویربرداری پزشکی، نوعی عکس از دندان، فک و دهان شما با استفاده از اشعه ایکس گرفته می شود که نگاهی پانورامیک دارد. در این مقاله با مرکز دندان پزشک زیبایی و ایمپلنتولوژیست دکتر مهدی ابوالقاسمی همراه باشید تا اطلاعات کاملی از این موضوع بدست آورده و بهترین نتیجه را کسب کنید. با ما همراه باشید.

عکس OPG دندانعکس OPG دندان

آشنایی با عکس OPG دندان

در حقیقت اگر بخواهیم به صورت کامل و اصولی تفسیر عکس OPG دندان را برای شما توضیح دهیم، باید بدانید که در این مدل از تصویر برداری با نوعی اسکن اشعه ایکس از قسمت تحتانی چهره  فرد نمای پانورامای سترده ای تهیه می شود. در این تصویر تمام دندان های هر دو فک به همراه تصویری از استخوان فک به همراه مفصل گیجگاهی نیز قابل مشاهده است.

در واقع در این تصویر برداری پزشکی، دندان ها به همراه فک فوقانی و تحتانی، ساختار های حاضر در اطراف و بافت های آن قسمت نیز دیده می شود. برای تصویربرداری opg، یک نیم دایره که حامل اشعه ایکس است در اطراف سر بیمار چرخش را آغاز نموده و تصویر های دیجیتالی را ضبط می کند. پزشک در آخر با بررسی این تصویر ها می تواند مشکل را بررسی و درمان را آغاز کند.

نحوه تهیه عکس OPG دندان

ممکن است برای شما نیز از نحوه انجام این عملکرد نیز سوالاتی پدید آمده باشد. بهتر است بدانید که در زمان عکاسی اپراتور و یا همان تکنسین مربوطه سر شما در منطقه مورد نظر قرار داده و قطعه ای را داخل دهان شما می گذارد تا دندان های شما هم تراز شوند.

زیرا که در این مدل از تصویر برداری نحوه قرار گرفتن دندان ها و سر افراد دارای اهمیت بسیار زیادی می باشد. در آخر نیز همان بازوی چرخانی که در بالاتر نیز ذکر گردید چرخش را از یک طرف آغاز و در طرف دیگر به پایان می رساند. بدین صورت تصویر برداری با اشعه ایکس برای دندان و فک به خوبی انجام می شود.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

عکس CBCT دندان

نظرات کاربران درباره بلیچینگ دندان

کاربرد عکس OPG دندان

حال که می دانید این عکس چگونه از دندان ها گرفته می شود بهتر است با کاربرد و موارد استفاده از آن نیز به خوبی آشنا شوید. در واقع این مدل از عکس برداری می تواند مشکلات دندان ، فک، آرواره ها را به خوبی تشخیص داده و به درمان شما کمک شایانی نماید.

برخی از مشکلات مهم که پزشک برای بیمار ضبط عکس OPG دندان را می دهد شامل؛ تومور های فک و سرطان دهان، امکان وجود کیست در استخوان های فک، بروز بیماری پریودنتال پیشرفته، وجود آسیب دیدگی دندان های خرد شده، انجام ایمپلنت دندان، درمان ارتودنسی، جراحی چانه و فک، بروز سینوزیت، اختلالات فک، قبل از کشیدن دندان عقل و ... می باشد. در چنین شرایطی پزشک ترجیح می دهد قبل از آغاز درمان حتما عکس opg گرفته شود تا مراحل درمانی به خوبی پیش برود.

کاربردهای عکس OPG دندانکاربردهای عکس OPG دندان

مزایای عکس OPG دندان

اکنون مطلع شدید که برای آغاز درمان چه بیماری هایی باید از عکس OPG دندان استفاده شود. حال بهتر است با مزیت های ویژه این تصویر برداری اصولی نیز آشنا شوید تا با آرامش خاطر و رضایت کامل برای انجام آن نزد پزشک مربوطه مراجعه نمایید. در ذیل به بررسی مزیت های این اتفاق اشاره شده است. همچون؛

  • عکس برداری فوری و بدون درد
  • عدم نیاز به بیهوشی
  • بدون تزریق
  • دریافت اطلاعات کامل برای ارتودنتیست، جراح فک و صورت، دندانپزشک و ...
  • مشاهده تصویر دندان های بالا و پایین در یک عکس واحد
  • بررسی تعداد دندان ها، موقعیت آن، زاویه هر یک و حضور دندان های نهفته به صورت کامل

انواع عکس OPG دندان

انواع عکس OPG دندان را می توان بر اساس نحوه تهیه آن در دو گروه دسته بندی کرد. در حقیقت نحوه گرفتن عکس رادیوگرافی دندان به دو صورت داخل دهانی و خارج دهانی انجام می شود. در مدل خارجی دستگاه در یک محور مشخص می چرخد و فیلم در بیرون دهان است.

اما در مدل داخلی فیلم در داخل دهان قرار گرفته و تصویر برداری انجام می شود. با استفاده از هر دو روش تمام مشکلات دندان ها، فک، آرواره ها، بافت استخوانی و ... به خوبی قابل مشاهده بوده و پزشک می تواند با اطمینان خاطر درمان را برای شما آغاز نماید.

چند نکته مهم درباره عکس OPG دندان

  • هر 5 سال یکبار برای چکاپ دندان های خود عکس OPG از دندان بگیرید و با هماهنگی پزشک سلامت آن را رصد نمایید.
  • در هنگام ثبت عکس مورد نظر تکان نخورید تا عکس به صورت صحیحی ضبط شود.
  • نگران اشعه ایکس این دستگاه نباشید زیرا آسیب پذیری و عوارض وحشتناکی به نسبت سایر دستگاه های جانبی برای شما نخواهد داشت.
  • عکس برداری از 12 تا 20 ثانیه قابل انجام است. پس در جریان باشید که زمان زیادی برای شما در بر نخواهد گرفت.

مزایای عکس OPG دندانمزایای عکس OPG دندان

قیمت عکس OPG دندان

آخرین مسئله ای که قبل از مراجعه برای عکسبرداری باید از آن به خوبی مطلع شوید هزینه عکس OPG دندان بدون دفترچه یا با داشتن بیمه می باشد. در واقع این عکسبرداری با توجه به مرکزی که مراجعه می کنید و دستگاهی که از آن برای عکسبرداری شما استفاده می شود ممکن است کمی متفاوت باشد.

بدون شک هر اندازه تجهیزات و دستگاه های پیشرفته تری برای تصویربرداری استفاده شود، به همان نسبت هزینه عکس OPG بیشتر خواهد بود. بهتر است قبل از مراجعه اطلاعات کامل را از کارشناسان آن مجموعه دریافت نموده و بهترین انتخاب را اتخاذ فرمایید.

ترمیم و درمان دندان در کلینیک دندان پزشکی دکتر مهدی ابوالقاسمی

در این مقاله سعی شد به طور کامل به بررسی عکس OPG دندان پرداخته شود. اکنون شما می دانید که در زمان نیاز چه عملکرد برای شما انجام خواهد شد. مرکز دندان پزشک زیبایی و ایمپلنتولوژیست دکتر مهدی ابوالقاسمی نیز مفتخر است ترمیم و درمان دندان های شما را با استفاده از جدیدترین متد روز دنیا ارائه داده و بهترین نتیجه را به ارمغان آورد. در این مجموعه می توانید با خیال راحت از دیگر خدمات نظیر؛ جراحی زیبایی دندان، ایمپلنت، ترمیم و پروتز دندان،اصلاح طرح لبخند و ... نیز بهره مند شده و رضایت خاطر کاملی کسب نمایید.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66