کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

علت سیاه شدن لثه بعد از ایمپلنت دندان

07 اسفند ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

اگر با علت سیاه شدن لثه بعد از ایمپلنت به درستی آشنا شوید می توانید مانع از بروز آن شده و پس از انجام این عملکرد درمانی از هرگونه عوارض جانبی در امان باشید. در حقیقت افراد بسیار زیادی برای درمان دندان های خود و مرتب نمودن آن ترجیح می دهند ایمپلنت کنند. اما باید با مواردی که ممکن است سبب بروز سیاهی آن شود نیز به خوبی آشنایی پیدا نموده تا عارضه های دردناک و نگران کننده برای آن ها پیش نیاید.

از طرف دیگر باید بررسی کنید که آیا انجام ایمپلنت برای شما مناسب است یا راه حل دیگری بهتر است پیاده سازی شود. به همین منظور در این مقاله با مهدی ابوالقاسمی دکتر دندانپزشک همراه باشید تا اطلاعات کاملی کسب نمایید.

دلایل سیاه شدن لثه بعد از ایمپلنتدلایل سیاه شدن لثه بعد از ایمپلنت

ایمپلنت دندان

حتما شما هم با افراد بسیار زیادی مواجه شدید که در قدم اول دندان های خود را از دست داده اند و در مرحله بعد به دنبال زیبایی آن هستند. به همین علت ترجیح می دهند ایمپلنت کنند. ایمپلنت ها تشکیل شده از سه بخش هستند؛ ابتدا پایه فلزی دندان مصنوعی که بسیار مستحکم است و از تیتانیوم ساخته شده است در بافت لثه جوش می خورد.

در واقع به عنوان ریشه دندان قرار می گیرد. این قسمت با هدف اصلی نگه داشتن تاج دندان مقاوم ساخته شده است. بخش دوم که مانند یک پل سبب اتصال پایه لمینت به دندان می شود قسمت میانی می باشد. قسمت آخر ایمپلنت دندان نیز تاج آن است که از رزین های مخصوصی ساخته شده است. اگر مراقبت های اصولی و نحوه عملکرد کار به درستی انجام نشود ممکن است سبب سیاه شدن لثه بعد از لمینت شود.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

تمیز کردن زبان

دلایل زردی دندان

علت سیاه شدن لثه دندان مصنوعی و طبیعی چیست؟

در واقع اگر بخواهیم از علت سیاه شدن لثه بعد از ایمپلنت دندان برای شما بگوییم لازم است بدانید که جراح  ممکن است در طول کار با خونریزی زیادی مواجه شود. این خونریزی سبب ایجاد کیسه هایی در داخل بافت لثه ها می شود. ترکیب آب و خون در واقع تشکیل دهنده این کیسه ها هستند که هماتوم نامیده می شوند. این ماده ترکیب شده به مرور زمان باعث تغییر رنگ لثه ها شده و در نهایت رنگ لثه را بادمجانی، بنفش و سیاه می کند.

این اتفاق بسیار ناگوار است زیرا در هنگام صحبت کردن، لبخند زدن و ... سبب رنجش خاطر شما شده و بر ناراحتی تان می افزاید. علاوه بر موردی که گفته شد دلایل دیگری نیز وجود دارد که می تواند سبب سیاه شدن لثه پس از ایمپلنت نیز بشود. در ذیل به بررسی تمام این موارد پرداخته شده است. همچون؛

استحکام کم استخوان

اگر استخوان لثه ضعیفی دارید ابدا کاندیدای مناسبی برای کاشت ایمپلنت های دندانی نیستید. عوامل مختلف همچون؛ ضربه، فشار، سن و ... ممکن است از استحکام لثه ها بکاهد و قدرت آن را برایتان کم کند. بافت لثه اگر مقاوم نباشد پایه آن به خوبی در داخل لثه ها قرار نگرفته و مزید بر علت سیاه شدن لثه بعد از ایمپلنت می شود. به همین دلیل نیاز است پزشک قبل از انجام کار با استفاده از آزمایشات و عکسبرداری های مختلف قدرت بافت لثه و استحکام آن را به خوبی بررسی کند.

علل سیاه شدن لثه بعد از ایمپلنت دندانعلل سیاه شدن لثه بعد از ایمپلنت دندان

بروز عفونت در لثه ها

علت سیاه شدن لثه بعد از ایمپلنت را می توان ایجاد عفونت در دندان ها دانست. در حقیقت بزرگترین عارضه ای که افراد را پس از انجام این عمل تهدید می کند همین سیاه شدن لثه ها می باشد. سیاه شدن و تیرگی لثه ها از نشانه های عفونت لثه می باشد.

این موارد سبب تحلیل لثه ها و تغییر رنگ آن می شود. از طرف دیگر بروز عفونت در درون دهان نیز با پوسیدگی دندان ها، ایجاد خط سیاه بر روی لثه ها و ... نیز همراه است. به همین دلیل است که پس از انجام ایمپلنت باید حتما بهداشت دهان و دندان خود را به خوبی رعایت نمایید.

مصرف دخانیات

یکی دیگر از علت سیاه شدن لثه بعد از ایمپلنت در واقع مصرف دخانیات است. قبل از انجام ایمپلنت دندان نیز به شما گفته شده است که مصرف دخانیات و نوشیدن مشروبات الکلی تا مدت طولانی برای شما ممنوع است. زیرا پایه ایمپلنت به سرعت با توجه به مواد غذایی که مصرف می کنید واکنش نشان داده و سبب آسیب های مختلف برای شما می شود.

از طرف دیگر باید در نظر داشته باشید که در هنگام کاشت ایمپلنت ها ممکن است شیارها و منافذی باز بماند که سبب پوسیده شدن و ورود مواد غذایی به داخل دندان های شما بشود. به همین دلیل در هنگام سیگار کشیدن نیز این دود وارد شیارها شده و به مرور زمان سبب سیاه شدن لثه شما می شود.

عدم کاشت صحیح ایمپلنت

در حقیقت یکی از مهم ترین عواملی که در هنگام کاشت بسیار مهم است انتخاب یک دندان پزشک ماهر است. زیرا قرار گرفتن نامناسب ایمپلنت داخل بافت لثه به مرور زمان ممکن است سبب سیاه شدن لثه ها شود. باید مدنظر داشته باشید که در هنگام کاشت پایه های ایمپلنت، مقدار قابل توجهی از استخوان فک مورد کار قرار خواهد گرفت.

اگر فک کوچکی داشته باشید و قرار گیری ایمپلنت ها به درستی صورت نگیرد در نهایت به خوبی جوش نخورده و سبب ایجاد یک شکل نامناسب درون لثه ها می شود. به همین دلیل پزشک باید قبل از کاشت این مورد را بررسی و در صورت نیاز پیوند استخوان فک انجام شود. به طور کلی اگر کاشت به درستی در جای مناسب صورت نگیرد شما با ورم بعد از ایمپلنت، سیاه شدن لثه بعد از جراحی و ... مواجه خواهید شد.

راه های پیشگیری از سیاه شدن لثه بعد ایمپلنتراه های پیشگیری از سیاه شدن لثه بعد ایمپلنت

راه های پیشگیری از سیاه شدن لثه پس از ایمپلنت

حال که به خوبی می دانید چه مواردی سبب می شود تا سیاه شدن لثه بعد از ایمپلنت برایتان رخ بدهد باید به این مورد نیز توجه کنید. زیرا که با انجام چند راهکار ساده می توانید مانع از بروز این اتفاقات شده و درمان را به نحو احسنت پیش ببرید. این موارد عبارتند از:

  • رعایت بهداشت دهان و دندان
  • عدم مصرف غذاهای داغ و سرد
  • استفاده از مسواک مناسب، نخ دندان و خمیر دندان حاوی فلوراید
  • مراجعه نمودن به پزشک با تجربه
  • استفاده از برند مناسب ایمپلنت
  • عدم مصرف دخانیات و مشروبات الکلی

ایمپلنت در کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

در این مقاله سعی شد به طور کامل به بررسی علت سیاه شدن لثه بعد از ایمپلنت پرداخته شود. اکنون شما می دانید که چه مواردی ممکن است باعث بروز این اتفاق شود و چگونه از این اتفاق به خوبی جلوگیری نمایید. کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی نیز مفتخر است با ارائه بهترین خدمات ایمپلنت دندانی را برای شما انجام داده و سبب رضایت کاملی بشود. همچنین در این مجموعه می توانید از خدمات دیگری نظیر؛ ترمیم و درمان دندان، کامپوزیت ونیر، پروتز، ارتودنسی، جرم گیری، لیفت لثه و ... نیز به خوبی بهره مند شوید.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66