کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

شرایط کشیدن دندان در زمان ارتودنسی

07 فروردین ، 1402
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

کشیدن دندان در ارتودنسی تقریبا یک امر عادی به حساب می آید. زیرا که این موضوع به دلیل صاف کردن دندان و بهبود نامرتبی دندان ها انجام می شود. در برخی مواقع شما مشاهده خواهید کرد که یک یا چند دندان کشیده خواهد شد تا انحراف و کجی آن کاملا از بین برود.

معمولا این اتفاق در طول انجام ارتودنسی زمانی انجام می شود که دندان ها در حالت ازدحام قرار گرفته و نیاز است فضای بیشتری در دهان ایجاد شود. به همین منظور در این مقاله با کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی همراه باشید تا اطلاعات کاملی از مزایا و معایب این کار بدست آورده و بدانید چه زمان بهتر است این اتفاق برای شما انجام شود.

کشیدن دندان در زمان ارتودنسیکشیدن دندان در زمان ارتودنسی

کشیدن دندان برای ارتودنسی

جا به جایی دندان به قسمتی بهتر در واقع سبب می شود تا دندان های شما مرتب شود. زیرا اگر با ازدیاد دندان ها مواجه باشید پزشک برای آن که فضای کافی در دهان شما ایجاد شود؛ دندان های آسیب دیده، پوسیده و یا روکش شده را در هنگام ارتودنسی می کشد. پس از این موارد اولویت با دندان هایی است که در انتهای قوس دهان قرار گرفته اند.

البته به یاد داشته باشید که حفظ قرینگی دندان ها مهم ترین نکته در هنگام کشیدن دندان در زمان ارتودنسی می باشد. این نکته یعنی اگر دندانی فک بالا قسمت چپ کشیده شده است باید در قسمت راست نیز این اتفاق انجام شود تا قرینه بودن به درستی لحاظ شود. به همین منظور اگر حتی در زمان ارتودنسی دندانپزشک 4 دندان از شما کشید هرگز نگران نباشید. زیرا؛ با حرکت نمودن دندان ها جای خالی آن ها به خوبی پر خواهد شد.

زمان مناسب کشیدن دندان در ارتودنسی

برای آن که دندان ها در هنگام ارتودنسی کشیده شود باید پزشک به زمان مناسب آن توجه کند. این موضوع به دو عامل سن و نوع دندان بیمار بستگی دارد. برای مثال در افراد بزرگسال، کشیدن دندان باید قبل از نصب براکت ها انجام شود. اما اگر گزینه مورد نظر دندان عقل باشد باید به بعد از پایان ارتودنسی موکول گردد. اگر این مورد به درستی توجه شود، دوره نقاهت و طول درمان آسان تر سپری خواهد شد.

شرایط کشیدن دندان در ارتودنسی

برای آن که در هنگام ارتودنسی دندان ها کشیده شود باید شرایط مناسبی فراهم گردد. در این صورت می توان با آرامش خاطر بهتر شاهد نتیجه کار بود. مواردی که در ذیل به آن اشاره شده است در حقیقت باید به درستی بررسی و رفع شده و پس از آن کشیدن دندان در هنگام ارتودنسی صورت بگیرد. این موارد عبارتند از:

اصلاح رابطه بین دندان ها بر روی فک

در واقع اگر دندان ها به صورت نامنظم بر روی فک قرار گرفته باشند پیش از ارتودنسی دندان باید به خوبی کشیده شوند. در نهایت این اتفاق سبب هماهنگی عملکرد دندان های جلو و عقب با یک دیگر برای بیمار خواهد شد. این اتفاق می تواند رابطه مناسب بین دندان های آسیاب و پیشین را به خوبی ایجاد نماید. به همین دلیل یکی از شرایط کشیدن دندان در ارتودنسی توجه به این مورد می باشد.

کشیدن دندان در زمان ارتودنسیکشیدن دندان در زمان ارتودنسی

اختلاف در طول انحنای دندان و جنس آن ها

برای کشیدن باید طول انحنای دندان با جنس آن نیز به خوبی هماهنگی داشته باشد. اگر طول دندان به نسبت طول انحنای فک بزرگ تر باشد و ناهماهنگی داشته باشد حرکت آن و ازدحام زیاد دندان ها سبب مشکل خواهد شد. به همین دلیل لازم است قبل از ارتودنسی این موارد به خوبی کشیده و محل آن درمان شود تا جا برای حرکت دیگر دندان ها باز شود.

اندازه و ظاهر غیر عادی دندان

در حقیقت ارتودنسی انجام می شود تا ظاهری هماهنگ به دندان های شما و لبخندتان هدیه دهد. به همین دلیل اگر دندانی از اندازه و ظاهر نامناسب برخوردار بود حتما باید کشیده شود. حضور دندان های غیر عادی ممکن است مشکل هایپوپلازی را ایجاد نموده و سبب ریشه یا تاج کج بشود. این اتفاق در نهایت ظاهری غیر عادی خواهد داشت. به همین منظور در هنگام ارتودنسی توجه به این مسئله و کشیدن دندان های این چنینی یک عامل مهم بشمار می آید.

عوامل موثر برای کشیدن دندان

اگر شرایطی که در بالا ذکر شده است به درستی بررسی و درمان صورت بگیرد اکنون پزشک برای کشیدن دندان در ارتودنسی باید به چند عامل دیگر از جمله؛ جهت و مقدار رشد فک، ظاهر کلی دندان ها، سن مراجعه کننده، وضعیت و شرایط دندان، اختلاف در طول دندان، جنس آن و ... نیز توجه کند. در این صورت می توان گفت که دندان ها در شرایط مناسبی با رعایت موارد ضروری کشیده خواهند شد.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

دانستنی های جالب دندان

پرکردن دندان در بارداری

مدت زمان پر شدن جای دندان کشیده شده در ارتودنسی

در حقیقت مدت زمان لازم برای بسته شدن فاصله ای که بین دندان ها ایجاد شده است به عوامل مختلفی بستگی دارد. یکی از این موارد شرایط جسمی و سیستم ایمنی بدن فرد است. به همین علت در افراد مختلف متفاوت است. از دیگر موارد می توان به جایگاه آن دندان اشاره کرد.

زیرا اگر دندان در فک بالا باشد سریع تر از فک پایین بسته خواهد شد. به طور کلی این اتفاق از 4 ماه تا یک سال زمان خواهد برد تا فاصله خالی ایجاد شده بسته شود. البته بهتر است بدانید که در طول هر ماه 1 میلی متر دندان ها حرکت خواهد کرد. اگر قرار باشد این اتفاق سریع تر انجام شود باید از ابزار و روش های تخصصی بهره مند شد.

مزایای کشیدن دندان در ارتودنسی

در واقع کشیدن دندان شما در زمان ارتودنسی سبب مزیت های مختلفی نیز خواهد شد. برای مثال؛ اگر دندان کافی در دهان نداشته باشید لبخند شما کج و نامرتب خواهد بود. از طرف دیگر در صورتی که در دهانتان کمبود فضا جاری باشد ممکن است رشد دندان ها به صورت نامنظم شکل گرفته و باز هم ظاهر نابسامانی برایتان ایجاد کند. به همین دلیل در هر دو صورت تراز کردن دندان ها و کشیدن اصولی آن برایتان نتیجه مطلوبی به همراه خواهد داشت.

مزایای کشیدن دندان در ارتودنسیمزایای کشیدن دندان در ارتودنسی

کشیدن دندان کودکان در هنگام ارتودنسی

از آن جا که فک کودکان در حال رشد است معمولا دندان هایشان در هنگام ارتودنسی کشیده نمی شود.. به همین علت برای آن ها از دستگاه هایی نظیر؛ گسترش دهنده کام، هدگیر ارتودنسی و ... استفاده می کند. البته اگر کودک دچار مال اکلوژن 3 باشد و فک پایینی و بالایی با فاصله زیادی از هم قرار داشته باشد ممکن است دندان او قبل از ارتودنسی کشیده شود.

معایب کشیدن دندان در ارتودنسی

اگر ارتودنسی خود را نزد یک دندان پزشک ماهر انجام ندهید ممکن است با مشکلات مختلفی مواجه شوید. از معایب این اتفاق می توان به؛ کشیدن یک دندان اشتباه، بروز عفونت، حساسیت و ایجاد مشکل در روال درمان شود. به همین علت پیشنهاد می شود حتما این اقدام درمانی را نزد یک پزشک متخصص انجام دهید تا از بروز بیماری های دندانی و دهانی به خوبی جلوگیری نمایید.

ارتودنسی در کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

در این مقاله سعی شد به طور کامل به بررسی کشیدن دندان در ارتودنسی پرداخته شود. اکنون می دانید که هنگام انجام ارتودنسی با داشتن چه شرایطی در زمان مناسب باید دندان خود را بکشید. کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی مفتخر است این اقدام را با بهره گیری از جدیدترین روش ها انجام برای شما انجام دهد. در این مجموعه می توانید از خدمات دیگری مثل؛ ایمپلنت دندان ، ترمیم و درمان دندان، لیت لثه، جرمگیری دندان ، پروتز، کامپوزیت ونیر و ... نیز استفاده نمایید. 
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66