کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

سن مناسب برای ارتودنسی کودکان چه زمانی است

07 فروردین ، 1402
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

سن مناسب برای ارتودنسی کودکان چه زمانی است؟ تا به حال به پاسخ این سوال فکر کرده اید؟ در واقع در کودکی بهترین فرصت برای انجام ارتودنسی می باشد. زیرا که در این سن کودک می تواند یک درمان مطلوب را پشت سر گذاشته و طرح لبخند آن اصلاح شود. از طرف دیگر در آن سن انجام ارتودنسی می تواند با صرف هزینه کمتری انجام شود و از طرفی بیمار رنج زیادی نبرد.

در واقع ارتودنسی باید در زمان مناسب یعنی وقتی که سر و دهان در حال رشد هستند و شکل پذیری دندان ها راحت تر است انجام شود. به همین منظور در این مقاله با کلینیک دندانپزشکی دکتر مهدی ابوالقاسمی همراه باشید تا اطلاعات کاملی کسب نموده و در بهترین زمان کودکان خود را راهی دندانپزشکی برای انجام ارتودنسی نمایید.

ارتودنسی دندان کودکانارتودنسی دندان کودکان

ارتودنسی کودکان

در حقیقت به مجموعه اقداماتی که سبب درمان ناهنجاری ها و البته نامنظمی های شرایط فک و موقعیت دندان ها می شود؛ ارتودنسی می گویند. این اقدامات سبب می شود مانع از بروز مشکلات ثانویه شده و درمان به موقع برای کودک انجام شود.

شاید با خود بگویید نیازی به بررسی سن مناسب برای ارتودنسی کودکان نیست و او می تواند در بزرگسالی نیز این اقدام را انجام دهد. اما باید بدانید که انجام این عمل در سنین پایین بهتر بوده و از طرف دیگر بدن بهتر می تواند این تغییر را بپذیرد. همچنین لازم است بدانید که این اتفاق از بدتر شدن شکل ظاهری فک و دهان کودک نیز به خوبی جلوگیری می کند.

ارتودنسی کودکان از چه سنی شروع می شود؟

ممکن است علامت های نیاز به ارتودنسی را در فرزند خود مشاهده کرده باشید و اکنون به دنبال بررسی سن مناسب برای ارتودنسی کودکان باشید. بهتر است بدانید که کودکان می توانند از 7 سالگی برای انجام ارتودنسی اقدام کنند. اما بهترین سن برای انجام ارتودنسی از 10 سالگی تا 14 سالگی می باشد. در حقیقت اگر در سن کم این اتفاق صورت بگیرد، شکل پذیری بهتری نشان داده و دوره درمان آسان تر سپری خواهد شد.

درمان در هفت سالگی تحت عنوان ارتودنسی زودهنگام نام گذاری شده است زیرا تا این سن اولین دندان های دائمی آسیا بیرون آمده و قسمت عقبی فک تشکیل شده است. در این زمان متخصص ارتودنسی به بررسی تناسب دندان ها پرداخته و در نهایت به موقع تشخیص دهد که چطور از بروز اوربایت، اپن بایت جلوگیری نماید. در نهایت با درمان به موقع امکان داشتن طرح لبخند زیبا برای فرد مهیا می شود.

برخی دیگر از افراد ترجیح می دهند درمان ارتودنسی خود را در سنین نوجوانی انجام دهند. در بازه سنی 11 تا 16 سالگی تقریبا آخرین دندان های شیری نیز کامل از بین رفته و زمان مناسبی برای درمان مراجعه کنندگانی است که دندان های آنان بیش از حد بزرگ بوده و به گونه صحیحی بر روی هم قرار نمی گیرد. به همین جهت از بریس ها برای آنان استفاده می شود.

دیگر مقالات ما را در این بخش دنبال نمایید

علت بی حس نشدن دندان

درد دندان عصب کشی شده

زمان مناسب برای انجام ارتودنسی کودکان

حال که می دانید سن مناسب برای ارتودنسی کودکان چه وقت است، لازم است به بررسی علامت های مهمی که به شما نیاز ارتودنسی کودکتان را هشدار می دهد نیز آشنا شوید. در این میان اگر موارد ذیل را مشاهده کردید بدانید که وقت ارتودنسی برای کودک شما فرا رسیده است. این موارد عبارتند از:

 • از دست دادن دیر هنگام و یا زود هنگام دندان های شیری
 • جلو بودن فک بالا یا پایین
 • هنگامی که کودک دچار مکیدن انگشت در دراز مدت می شود.
 • تراز نبودن فک علی الخصوص در هنگام صرف غذا
 • فاصله بین فک ها در هنگام بستن دهان
 • نامنظمی و شلوغی دندان های دائمی
 • تنفس کودک از دهان و عدم توانایی نفس کشیدن او از بینی
 • مشکل در هنگام غذا خوردن
 • سخت صحبت کردن
 • مشکل در جویدن غذا
 • گاز گرفتن گونه ها و یا سقف دهان
 • دندان قروچه
 • ظاهر نامتوازن صورت

در صورت مشاهده هر یک از علامت های گفته شده لازم است حتما به دندانپزشک مراجعه نموده و طبق صلاحدید او درمان را آغاز نمایید. از یاد نبرید که درمان دندان ها در دوران کودکی به یقین آسانتر و با نتیجه بهتر به نسبت بزرگسالی می باشد.

سن مناسب ارتودنسی برای کودکانسن مناسب ارتودنسی برای کودکان

موارد موثر در طول دوره درمان ارتودنسی کودکان

لازم است بدانید که برخی موارد ممکن است سبب تسریع در سپری شدن دوره نقاهت یا طولانی تر شدن آن ها بشود. از جمله این موارد باید به؛ شدت مشکل دهان و فک بیمار، میزان رعایت بهداشت و رسیدگی به دهان قبل و بعد از کار، همکاری فرزند شما با ارتودنتیست، میزان رشد کودک و ... اشاره نمود.

مزایای ارتودنسی دندان ها در سن مناسب

اگر در سن مناسب برای ارتودنسی کودکان اقدام نمایید به مراتب شما شاهد مزایای بسیار زیادی نیز خواهید بود. از جمله فواید ارتودنسی زودهنگام برای کودکان باید به مواردی که در ذیل به آن اشاره شده است توجه نمود. همچون؛

 • سبب حفظ فضای لازم برای دندان های بیرون نیامده می شود.
 • کاهش نیاز به کشیدن دندان ها
 • کاهش مدت زمان درمان
 • بهبود قرار گیری ظاهری لب ها بر روی هم
 • ایجاد فضای کافی برای دندان های شلوغ
 • افزایش اعتماد بنفس و زیبایی ظاهری
 • کاهش خطر ضربه به دندان های بیرون زده جلویی
 • ایجاد تقارن صورت

مزایای انجام ارتودنسی در زمان مناسبمزایای انجام ارتودنسی در زمان مناسب

قیمت ارتودنسی دندان کودکان

حال که به خوبی با سن مناسب برای ارتودنسی کودکان آشنا شدید باید قبل از اقدام به انجام این امر حتما از هزینه های آن نیز مطلع شوید. در نظر داشته باشید که عوامل مختلفی ممکن است سبب کاهش و یا افزایش قیمت کار شما شود. برای مثال، حجم کار مورد نظر، تعداد جلسات مورد نیاز، موقعیت جغرافیایی مطب، سن بیمار، دستمزد پزشک و ... بستگی دارد. اما لازم است بدانید که ارتودنسی در کودکان به مراتب بسیار ارزان تر از بزرگسالان می باشد.

ارتودنسی دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

در این مقاله سعی شد به طور کامل به بررسی سن مناسب برای ارتودنسی کودکان پرداخته شود. اکنون که به خوبی مطلع شدید چه زمان بهترین وقت برای انجام این امر می باشد می توانید با مراجعه به کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی ارتودنسی دندان های کودک خود را انجام داده و از بهترین نتیجه برخوردار شوید.

از یاد نبرید که در این مجموعه می توانید اقدامات دیگری نظیر؛ اصلاح طرح لبخند، ایمپلنت دندان، کامپوزیت ونیر، جرمگیری، لیفت لثه و ... را نیز به خوبی انجام دهید. به یاد داشته باشید که کارشناسان ما همه روزه از طریق راه های ارتباطی آماده پاسخگویی و ارائه مشاوره  های لازم به شما مراجعه کنندگان محترم می باشند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66