کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

تفاوت عکس opg با cbct در چیست

15 فروردین ، 1402
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

برای آن که از تفاوت عکس CBCT با OPG به خوبی آشنا شوید باید هر دو مورد را به طور کامل بررسی کنید. روزانه مردم بسیار زیادی به دندانپزشکی مراجعه کرده و تمایل به درمان دندان های خود دارند. عمدتا دندان پزشک برای آن که بهتر و البته دقیق تر متوجه مشکل افراد شود برای آن ها عکس برداری رادیولوژی دندانی را تجویز می کند. ممکن است این عکس cbct بوده و یا لازم باشد opg ثبت شود.

برای آن که در صورت لزوم به خوبی بدانید چه تفاوت هایی ه نسبت هم دارند لازم است هر یک را به خوبی بشناسید. در این مقاله با کلینیک دندانپزشکی دکتر مهدی ابوالقاسمی همراه باشید تا اطلاعات کاملی از عکس برداری دندانی با اشعه ایکس بدست آورید.

تفاوت عکس opg و cbct دندانتفاوت عکس opg و cbct دندان

عکس CBCT

یکی از تصویر برداری های دیجیتالی که با استفاده از اشعه ایکس انجام می شود عکس cbct دندان می باشد. در عکس برداری cbct با استفاده از اشعه ایکس، یک تصویر سه بعدی دقیق از دندان شما با وضوح بسیار بالا گرفته می شود.

مهم ترین مزیت این مدل از عکس برداری رادیولوژی ترسیم بافت نرم و سخت استخوان بدون تغییر اندازه است که این مورد خود یکی از بارزترین تفاوت عکس CBCT با OPG به حساب می آید. برای انجام این مدل عکس برداری نیازی به آمادگی از پیش تعیین شده نبوده و بیمار هیچ درد و استرسی را تجربه نخواهد کرد.

مزایای عکس CBCT

یکی از راه هایی که به خوبی می توان تفاوت عکس CBCT با OPG بررسی نمود، چک کردن مزایای هر دو مورد است. از مهم ترین مزیت های این عکس برداری رادیولوژی؛ دقت بالای انجام کار است. این دستگاه با توجه به پرتو مخروطی که دارد می تواند اشعه های پراکنده را کاهش داده و تصویر با کیفیتی ثبت کند.

از دیگر مزیت های این عکس باید به مواردی همچون؛ بدون درد، غیر تهاجمی، عدم باقی ماندن پرتو های ایکس، بررسی طیف گسترده از زوایای دندان و فک، ارائه اطلاعات بیشتر به نسبت عکس برداری معمولی و ... اشاره کرد.

عکس cbct دندان و مزایای آنعکس cbct دندان و مزایای آن

عکس OPG

یکی دیگر از مدل های عکسبرداری دندان؛ OPG می باشد. این عکس دندانی از قسمت تحتانی دندان انجام شده و به صورت یک تصویر پانورامای فشرده تهیه می شود. از مزیت اصلی این مدل عکس باید به ثبت تصویری از تمام دندان های هر دو فک به همراه مفصل گیجگاهی اشاره نمود. در واقع این مورد خود یکی از مهم ترین تفاوت های عکس CBCT با OPG به حساب می آید.

مزایای عکس OPG

اگر بخواهید به صورت کامل با تفاوت های این دو حالت عکاسی دندان آشنا شوید لازم است از مزیت های عکس OPG دندان نیز بدانید. این عکاسی کاملا فوری و بدون درد بوده و هرگز نیازی به تزریق ماده بیهوشی ندارد. پزشک پس از مشاهده تصویر ثبت شده می تواند به بررسی تعداد دندان ها و موقعیت آن، مشاهده تصویر دندان های پایین و بالا در یک عکس واحد، اندازه گیری زاویه هر یک و حضور دندان های نهفته به صورت کامل و ... بپردازد.

تفاوت عکس CBCT با OPG از نظر نحوه عملکرد

برای انجام عکس OPG تکنسین مربوطه بیمار را بر روی صندلی مورد نظر نشانده و یک قطعه در داخل دهان شما قرار خواهد داد تا فک شما کاملا هم تراز شود. سپس یک بازوی چرخان به دور سر شما شروع به حرکت کرده و تصویر دندان ها به خوبی ثبت می شود. اما برای انجام عکس CBCT دندان بیمار یا می خوابد و یا می تواند در حالت نشسته قرار گیرد.

عمدتا سر توسط یک تثبیت کننده محکم نگه داشته می شود تا حرکت نکند  سپس یک اسکنر به صورت 360 درجه به دور سر شما می چرخد. زمان انجام این عکاسی 15 الی 20 دقیقه بوده و نتایج دقیقی در اختیار پزشک قرار خواهد داد.

عکس opg و مزایای آنعکس opg و مزایای آن

تفاوت عکس CBCT با OPG از نظر کاربرد

اگر بخواهیم عمیق تر تفاوت های این دو سبک از رادیولوژی دندان را بررسی کنیم باید به کاربرد های آن نگاهی بیندازیم. از عکس CBCT دندان برای بررسی مسیر های عصبی، بررسی استخوان فک بالا و پایین، توده های استخوانی فک، چکاپ سینوس و حفره بینی، ساختارهای دهان و دندان، اندازه گیری تومورهای دهان، فک و صورت، تعیین ساختار استخوان و جهت های دندان ها و ... استفاده می شود.

از طرف دیگر با انجام عکس OPG پزشک می تواند امکان وجود کیست در استخوان های فک، وجود آسیب دیدگی در دندان های خرد شده، بروز بیماری های پریودنتال پیشرفته، جراحی چانه و فک، ارتودنسی دندان، بروز سینوزیت و ... را بررسی نماید. با توجه به آن که شما در کدام مرحله درمان قرار داشته باشید و پزشک به دنبال چه اطلاعاتی باشد نوع عکس برداری دندان شما تعیین خواهد شد.

تفاوت عکس CBCT با OPG از نظر قیمت

آخرین موردی که لازم است در بررسی تفاوت ها میان دو مدل عکاسی دندان بررسی کنید، هزینه آن می باشد. به طور کلی در هر دو حالت عوامل مختلفی می تواند سبب گران شدن و یا ارزان شدن کار شما گردد. کیفیت تجهیزات پزشکی مورد نظر، موقعیت جغرافیایی، مرکز مورد نظر، برند دستگاه انتخابی، دستمزد پزشک و ... می تواند بر قیمت کار شما تاثیر بگذارد. می توانید قبل از انجام کار برای کسب اطلاعات بیشتر از طریق راه های ارتباطی هزینه تصویر برداری با دستگاه مورد نظر خود را به خوبی جویا شوید. پس از آن می توانید بهترین تصمیم گیری را انجام دهید.

چند نکته مهم

با دانستن چند نکته اساسی و مهم می توانید به خوبی متوجه تفاوت عکس CBCT با OPG بشوید. این نکات عبارتند از:

  • تصویر نهایی که عکس OPG به پزشک تحویل می دهد دو بعدی و عکس CBCT سه بعدی می باشد.
  • عکس برداری CBCT سریع و ایمن تر است.
  • دوز تابش مورد نیاز در عکس برداری  CBCT کمتر است.
  • در اسکن عکس CBCT آشکار ساز در هر چرخش بین 150 تا 200 تصویر را ثبت می کند.
  • دز اشعه ایکس عکس OPG کمتر از CBCT است. این مسئله سبب شده تا تصویر با دقت و کاهش کمتری ثبت شود.

ترمیم و درمان دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

در این مقاله سعی شد به طور کامل به بررسی تفاوت عکس CBCT با OPG پرداخته شود. اکنون شما می دانید که این دو حالت چه تفاوت ها و مزایایی نسبت به یکدیگر دارند. شما می توانید ترمیم و درمان دندان خود را با بهره مندی از جدیدترین روش ها در کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی انجام داده و رضایت کاملی کسب نمایید. همچنین این مجموعه ارائه دهنده خدمات دیگری نظیر؛ اصلاح طرح لبخند، لمینت دندان، پروتز دندان، ارتودنسی، ایمپلنت، لیفت لثه، کامپوزیت ونیر، جرمگیری و ... نیز می باشد. 
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66