کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

تفاوت روکش دندان و لمنیت سرامیکی دندان

27 فروردین ، 1402
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

بررسی تفاوت روکش دندان و لمینت سرامیکی دندان به شما کمک می کند تا بهترین گزینه را برای درمان خود انتخاب نمایید. روزانه افراد بسیار زیادی برای رفع مشکل دندان های خود ترجیح می دهند از این دو مورد استفاده کنند. اما برای همه آن ها ممکن است سوالاتی نیز مطرح باشد.

برای مثال؛ فرق لمینت با روکش، یکی از موضوعاتی است که مراجعه کنندگان به دنبال دانستن آن هستند. در حقیقت با استفاده از هر دو روش شما در ابتدا دندان خود را درمان نموده و سپس ظاهری زیبا نیز به آن می بخشید. به همین منظور در این مقاله با کلینیک دندانپزشکی دکتر مهدی ابوالقاسمی همراه باشید تا اطلاعات کاملی از تفاوت هر یک کسب نمایید.

مقایسه روکش دندان و لمنیت سرامیکی دندانمقایسه روکش دندان و لمنیت سرامیکی دندان

روکش دندان چیست؟

به قرار دادن کلاهک یا پوششی مخصوص بر روی دندان، روکش گفته می شود. این روکش ها از نظر ظاهری هم شکل قسمت بالایی دندان بوده و جایگزینی بسیار مناسب برای پوشش دهی آسیب های قابل توجهی است که به این قسمت ها وارد شده است. برای مثال؛ اگر دچار پوسیدگی دندان شده اید و با حجم بسیار زیادی مواد پر کردنی دندان شما ترمیم شده است، روکش دندان می تواند یک انتخاب مناسب برای شما باشد.

همچنین این مورد می تواند کاربرد مناسبی برای دندان هایی با لبه های پوسیده و خورد شده، عصب کشی شده و ترک خورده شدید باشد. اگر شما هم دچار دندان قروچه هستید و این موضوع دندان شما را از بین برده است به یقین استفاده از روکش دندان بسیار پیشنهاد می شود. از این روکش ها می توانید برای یکی یا چند دندان استفاده نمایید.

مزایای روکش دندان

برای آن که اصولی تر از تفاوت روکش دندان و لمینت سرامیکی دندان آگاه شوید لازم است مزایای هر مورد را به خوبی بررسی کنید. از مزیت های این مورد می توان به؛ داشتن ظاهری بسیار زیبا، پوشانده شدن تمام دندان های اصلی، محافظت در برابر پوسیدگی، مقاوم در برابر شکستگی و ... می باشد. اگر از روکش های دندانی استفاده کنید از همان زیبایی کار لمینت نیز برخوردار خواهید شد.

روکش دندانروکش دندان

لمینت سرامیکی دندان

اگر قرار باشد پوششی ظاهری به دندان ها با هدف سفید کردن آن ها بدهید می توانید از این مورد استفاده کنید. برای ایجاد زیبایی و یک دست شدن دندان هایی که دچار شکستگی، بد فرمی و ترک می باشد لمینت سرامیکی دندان بهترین گزینه است. برای انجام این کار پزشک از دندان شما قالب گیری کرده و بر اساس آن در لابراتوار ساخته می شود. پس از آن دندانپزشک به خوبی آن را در دهان شما جایگذاری می کند.

مزایای لمینت سرامیکی دندان

اگر بخواهیم کامل تر از تفاوت روکش دندان و لمینت سرامیکی دندان لازم است به مزیت های این مورد نیز بیشتر توجه کنید. از مزایای لمینت دندان سرامیکی می توان به؛ ایجاد ظاهری بسیار زیبا، نیاز کمتر به برداشتن مینای دندان، دارای حداقل حرکت، کاملا طبیعی و ... هستند.

تفاوت روکش دندان و لمینت سرامیکی دندان از نظر کاربرد

در واقع اصلی ترین فرق لمینت با روکش در نحوه پوشش دهی آن از دندان اصلی می باشد. زیرا که لمینت ها نیمی از روکش دندان هستند. اگر فرد برای درمان نیاز به تقویت و ترمیم بیشتری دارد می تواند از روکش دندان استفاده کند. چرا که روکش ها قدرت عملکردی بالاتر دارند و در کنار آن زیبایی ظاهری دندان را نیز به همراه خواهند داشت.

به طور کلی پزشک باید مشکل را کامل بررسی کند سپس تصمیم گیری نماید که کدام روش بهترین راهکار برای بیمار است. زیرا اگر به اشتباه به جای روکش دندان از لمینت استفاده شود؛ دندان فرد زودتر خراب شده و کارایی نخواهد داشت. اما خبر خوب آنجاست که همیشه می توانید در صورت نارضایتی لمینت را به روکش دندان تغییر بدهید.

سرامیک دندانسرامیک دندان

تفاوت روکش دندان و لمینت سرامیکی دندان از نظر ماندگاری

هر کدام از موارد گفته شده را اگر برای درمان خود انتخاب کنید لازم است از اصول مراقبتی و نکات مهم نیز پیروی نمایید تا ماندگاری بیشتری داشته باشد. به طور کلی روکش و لمینت دندان سال های طولانی ماندگاری دارند اما لازم است بدانید که روکش ها ماندگار تر هستند.

همچنین برای تمیز کردن نیازی به برداشتن آن نخواهید داشت. از 15 تا 30 سال با رعایت مراقبت های مهم می توانید از عمر روکش دندان و لمینت سرامیکی به خوبی بهره مند شوید. پس از آن نیاز است تا برای تعویض آن ها اقدام نمایید.

تفاوت روکش دندان و لمینت سرامیکی دندان از نظر هزینه

آخرین گزینه ای که باید آن را بررسی کنید قیمت روکش لمینت دندان است. به طور کلی در نظر داشته باشید که عوامل مختلفی می تواند بر هزینه کار شما تاثیر بگذارد. از جمله این موارد می توان به؛ تعداد دندان ها، آماده سازی روکش دندان، درمان های مورد نیاز برای انجام آن مثل؛ ترمیم، عصب کشی دندان و ...، مواد استفاده شده، لابراتوار دندان سازی، موقعیت جغرافیایی، دستمزد دندان پزشک و ... بستگی خواهد داشت. شما می توانید برای انجام کار خود ابتدا با کمی تحقیق و بررسی اطلاعات لازم را بدست آورده سپس برای آن اقدام نمایید.

روکش دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

در این مقاله سعی شد به طور کامل به بررسی تفاوت روکش دندان و لمینت سرامیکی دندان پرداخته شود. اکنون شما می دانید این دو چه فرق هایی با یکدیگر داشته و کدام برایتان مناسب تر است. کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی نیز مفتخر است این اقدام درمانی و البته زیبایی را به نحو احسنت برایتان انجام داده و سبب رضایت خاطر کاملی برایتان بشود. این مجموعه ارائه دهنده خدمات دیگری نظیر؛ ایمپلنت دندان، ترمیم و درمان دندان، پروتز، ارتودنسی، جرمگیری دندان ، لیفت لثه، اصلاح طرح لبخند و ... نیز می باشد. 
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66