کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

چرا باید انتخاب مسواک مناسب را جدی بگیریم؟

29 فروردین ، 1402
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

چرا باید انتخاب مسواک مناسب را جدی بگیریم؟ این مساله اهمیت بالایی دارد و تمیز کردن دندان ها و دهان یکی از مهم ترین مسئله هایی است که باعث سلامت ما می شود. اما این که وسایل و ابزار این کار را به درستی انتخاب کنیم نیز یک قضیه ی مهم است. برای مثال اگر شما یک مسواک، دهانشویه، خمیر دندان نامناسب و ... انتخاب کنید نه تنها در جهت سلامتی خود قدم بر نداشته اید بلکه باعث آسیب بیش از حد به دندان ها و دهان خود خواهید شد. به همین دلیل انتخاب یک مسواک کاملا مناسب در هر سن و سالی از اهمیت ویژه ای برخوردار است. به همین منظور در این مقاله با کلینیک دندانپزشکی زیبایی دکتر مهدی ابوالقاسمی همراه باشید تا اطلاعات کاملی در مورد انتخاب مسواک مناسب به دست بیاورید.

mesvak1انتخاب مسواک مناسب

اهمیت انتخاب یک مسواک مناسب

همه ما باید روزانه حداقل یک بار دندان هایمان را مسواک بزنیم. اما بهتر است این کار را به یک قانون تبدیل نموده و اول روزی دو وعده و در آخر هر بیست و چهار ساعت 3 بار دندان هایمان را با این وسیله تمیز کنیم. بی توجهی به مسواک زدن باعث می شود لثه ها و دندان ها دچار آسیب شده و بیماری های مختلفی را برایمان رقم بزنند. اگر غذا میان دندان های افراد گیر کند در نهایت پوسیدگی های مختلفی برایمان خواهد داشت.

 با توجه به حجم پوسیدگی اعصاب دندان نیز تحریک شده و کار شما در درمان آن سخت تر می شود. مشکل دیگر در این بی توجهی عدم نوشیدن و خوردن غذای دلخواهتان خواهد بود. برای مثال؛ با میل نمودن غذاهای شیرین شما احساس درد وحشتناکی در دندان ها و لثه های خود خواهید داشت. پس یک مسواک کاملا مناسب و البته دلخواه برای خود انتخاب کنید تا از بروز چنین مشکلاتی به خوبی جلوگیری نمایید. اینگونه شاید دیگر نیازی به ترمیم و درمان دندان نداشته باشید.

mesvak2انواع مسواک

ویژگی های یک مسواک مناسب

برای انتخاب مسواک مناسب باید به بررسی ویژگی ها و فاکتور های آن بپردازیم. امروزه تنوع بسیار زیادی مسواک در بازار وجود دارد. هر کدام از آن ها با توجه به ساختاری که دارند می توانند یک راهکار بهتر برای حفظ سلامتی دندان ها و دهان شما باشند. در ذیل به بررسی تمام ویژگی های مهم یک مسواک خوب پرداخته شده است. همچون؛

 • در ابتدا لازم است بدانید که مسواک ها در 3 حالت اصلی؛ نرم، سفت و معمولی  وجود دارند. با توجه به مزایای دیگری که در ادامه بدست آوردید می توانید نوع پرزهای مسواک خود را نیز مورد توجه قرار دهید. پیشنهاد می شود از مسواک با پرز نرم و معمولی استفاده کنید تا آسیبی به لثه های شما وارد نشود.
 • مسواک ها دارای دو حالت پرز نایلونی و طبیعی هستند. رایج ترین نوعی که در بازار به فروش می رسند نایلونی یا طبیعی هستند. اما اگر مورد نایلونی را تهیه کردید به دو نکته مهم توجه کنید. اول این که برند معتبری داشته باشد. زیرا ممکن است پرزهای نایلونی آن از مواد غیر بهداشتی و بازیافتی تهیه شده باشد که باعث بروز عفونت و آسیب دندان های شما خواهد شد. دوم این که در استفاده از مسواک با پرز نایلونی شما مدل سفت را انتخاب کرده اید. مراقب دندان هایتان باشید و به آرامی با آن برخورد کنید تا مانع از خونریزی لثه و دندان های شما شود.
 • مسواک با پرز طبیعی به مراتب گران تر هستند و زودتر خراب می شوند. نرم تر بوده و البته در دسته معمولی تر ها نیز قرار می گیرند. اگر در انتخاب نوع مسواک خود دچار تردید هستید از یک متخصص کمک بگیرید. در این صورت با توجه به نوع دندان ها و مشکل لثه هایتان بهترین گزینه به شما ارائه خواهد شد.
 • برای تمیز کردن و از بین بردن پلاک دندان مسواک با پرز سفت انتخاب کنید.
 • به نوع زدن مسواک به دندان ها نیز توجه کنید. مسواک را به صورت 45 درجه روی دندان های خود حرکت دهید.
 • با توجه به سایز دهان خود، اندازه مسواکتان را انتخاب کنید. عمدتا در حالت میانگین بیشتر افراد از مسواکی با یک سانتی متر عرض و طول 2.5 سانتی متری استفاده می کنند. اگر مسواک از دهان شما بزرگتر باشد در قدم اول ابدا باعث تمیزی دندان ها نشده و در قدم بعدی باعث بروز آسیب نیز می شود. برای کودکان نیز توجه به این ویژگی در انتخاب مسواک مناسب بسیار اهمیت دارد.
 • اگر علاقه مند هستید تا بیشتر مراقب دندان های خود باشید از مسواک برقی استفاده کنید. این مدل دارای قابلیت مصرف چند جهته نیز می باشد.
 • برای کودکان حتما مسواکی با پرز نرم انتخاب کنید. آن ها اول باید راه و روش های سلامت دندان را بیاموزند تا به نحوه عملکرد اصولی مسواک پی ببرند.
 • اگر دارای دندان ها و لثه ای حساس هستید لازم است در انتخاب مسواک مناسب کمال دقت را به خرج دهید. زیرا اگه مسواک شما از کیفیت کاملی برخوردار نباشد به مرور زمان آسیب های وحشتناکی به بار خواهد آورد.
 • یکی دیگر از ویژگی های مهم در هنگام انتخاب مسواک، علاقه مندی و کاربر پسند بودن آن است. اگر مسواک خود را با علاقه انتخاب کرده باشید از استفاده روزانه بسیار لذت خواهید برد.
 • اگر دندان هایتان تحت ارتودنسی و مراقبت های ویژه قرار گرفته است، مسواک برقی می تواند یک انتخاب جدی و اصولی باشد.
 • حتما هر 3 تا 6 ماه یک بار انتخاب مسواک مناسب را جدی بگیرید. پس از این زمان مسواک شما دیگر کارایی نداشته و جرم دندان ها و پلاک های ایجاد شده را درمان نخواهد کرد.
 • اگر در حال سپری کردن یک بیماری عفونی، واگیردار و ... هستید حتما با اتمام مشکل مسواک خود را عوض نمایید تا مجدد دچار آن نشوید.

mesvak3تاثیر مسواک مناسب در سفیدی دندان

ترمیم و درمان دندان در کلینیک دندانپزشکی و زیبایی دکتر مهدی ابوالقاسمی

در این مقاله سعی شد به طور کامل به بررسی انتخاب مسواک مناسب پرداخته شود. اکنون شما می دانید با توجه به چه مواردی باید مسواک خود را انتخاب نمایید. کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی نیز مفتخر است با ارائه بهترین خدمات به ترمیم و درمان دندان های شما بپردازد. همچنین این مجموعه ارائه دهنده خدمات دیگری نظیر؛ اصلاح طرح لبخند، پروتز، ارتودنسی، کامپوزیت ونیر، لیفت لثه، جرمگیری، ایمپلنت و ... نیز می باشد. شما می توانید با مراجعه به این مجموعه از بهترین و جدیدترین نحوه درمان به خوبی بهره مند شده و رضایت خاطر کاملی 
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66