کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

دستمزد دندانپزشک زیبایی چه میزان است؟

07 اسفند ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

دستمزد دندان پزشک زیبایی : شاید برای شما هم سوال باشد که دستمزد دندان پزشک زیبایی چقدر است و بر چه اساسی تعیین می شود. در واقع دندانپزشکان با اعلام تعرفه های وزارت بهداشت، دستمزدها و هزینه های درمانی را اعلام می کنند. وزرات بهداشت نیز با در نظر گرفتن مواردی از قبیل تورم، این نرخ ها را تعیین می کند. برای مثال در سال 1394، تعرفه های دندانپزشکی با توجه به افزایش نرخ تروم، 15 درصد بیشتر اعلام شده بود. تعرفه ها با تصویر طرح هیات وزیران تعیین می شوند که نرخ ویزیت دندانپزشکان اعم از دندانپزشکان متخصص و فوق تخصص در بخش دولتی و خصوصی را شامل می شود. البته با توجه به وجود بیمه ها، مابقی هزینه ها نیز از طریق این سازمان تامین می شود. براساس این مصوبه، میزان دستمزد دندانپزشکان متخصص و فوق تخصص نیز با تفاوت تعیین شده است.

دندانپزشکی زیبایی

دندانپزشکی زیبایی

معیارهای تعیین کننده در دستمزد دندانپزشک زیبایی

با توجه به تفاوت هایی که در روش های مختلف دندانپزشکی زیبایی وجود دارد، تعرفه ها نیز متفاوت هستند. برای هر یک از قسمت ها نیز به طور مجزا هزینه تعیین می شود. ممکن است تصور کنید دستمزد انجام یک روش درمانی با تمامی قسمت ها یکسان محاسبه می شود، در صورتی که هر یک از قسمت ها هزینه جدا دارند. برای آشنایی بیشتر با هر یک از قسمت های دندانپزشکی در روش های مختلف دندانپزشکی زیبایی می توان آنها را به شکل زیر دسته بندی کرد:

معاینه و تشخیص

این روش در برگیرنده زیر شاخه های متعددی است که عبارتند از: رادیوگرافی، رادیوگرافی و پری اپیکال

ترمیمی

این روش به منظور ترمیم دندانهای پوسیده استفاده می شود که شامل قسمت هایی از قبیل؛ پرکردن با آمالگام، آمالگام بیلد آپ، پالپ کپ کف بندی زیر، پین داخل کانال، پرکردن با کامپوزیت، کامپوزیت بیلد آپ، ونیر کامپوزیتی، فایبر پست و پر کردن تاج و اینله و انله است.

جرم گیری دندان

این روش به اشکال مختلفی انجام می شود که ممکن است به صورت جرم گیری کامل هر دو فک به همراه برساژ و آموزش بهداشت، برساژ یک فک، فلپ ۶/۱ فک، فلپ ۴/۱ فک، فلپ تمام دهان، کورتاژ دو فک و الوئولوپلاستی دهان باشد.

جراحی افزایش طول تاج

جراحی لثه نیز یکی از روش های دندانپزشکی زیبایی است که می تواند به صورت جراحی افزایش طول تاج برای هر یک از دندانها، جراحی پیوند لثه به ازای هر دندان، جراحی پیوند استخوان به ازای هر دندان و ... باشد.

درمان ریشه (اندو) عصب کشی

عصب کشی قبل از ترمیم های دیگری از قبیل پر کردن دندان انجام می شود. در حالی که این روش نیز به اشکال مختلفی انجام می شود که عبارتند از: پالپوتومی اورژانس، عصب کشی دندان تک کاناله با پر کردن تاج، عصب کشی دندان دو کاناله با پر کردن تاج، عصب کشی دندان سه کاناله با پر کردن تاج، عصب کشی دندان چهار کاناله با پر کردن تاج، درمان مجدد (ری اندو) ریشه بدون پر کردن تاج، جراحی ریشه (اپیکو) دندان تک ریشه، جراحی ریشه (اپیکو) دندان دو ریشه و جراحی ریشه (اپیکو) دندان سه ریشه.

جراحی های تخصصی در دندانپزشکی

جراحی های تخصصی به صورت سرپایی هستند و اشکال مختلفی انجام می شوند که عبارتند از: کشیدن تک ریشه (غیر از کانین)، کشیدن چند ریشه و کانین، درمان استئوریت (درای ساکت)، بیرون آوردن دندان عقل معمولی، آرچ بار هر فک، جراحی دندان نهفته در نسج نرم، جراحی دندان نهفته نسج سخت، سینوس لیفت برای هر ایمپلنت، سینوس لیفت باز، بازکردن آبسه داخل دهان، جراحی تومورهای کوچک داخل استخوان، جراحی تومورهای کوچک داخل نسج نرم، عمیق کردن وستیبول ۴/۱ دهان و جا انداختن در رفتگی فک.

دندانپزشکی اطفال

برای اطفال نیز دندانپزشکی اطفال به روش های مختلفی انجام می شود که عبارتند از: پالپوتومی اطفال با پر کردن تاج، فیشور سیلانت تراپی، فلوراید تراپی، اس اس کراون، اس ام (فضا نگه دارنده) متحرک و اس ام (فضا نگهدارنده) ثابت.

پروتز دندانی

پروتزها یا دندانهای مصنوعی نیز از دیگر درمانهای زیبایی در دندانپزشکی محسوب می شوند و قسمتهای متعددی دارند که عبارتند از: پروتز کامل دست دندان، نیم دست دندان، پلاک کرم کبالت هر فک، پلاک پارسیل اکریلی هر فک و ریلاین هرفک (با احتساب هزینه لابراتوار).

روکش کردن دندانها

روکش کردن می تواند به صورت های مختلفی انجام شود که عبارتند از: روکش فلز و پرسلن هر واحد (با احتساب هزینه لابراتوار)، روکش تمام سرامیک زیرکنیا هر واحد (با احتساب هزینه لابراتوار)، پست ریختگی (با احتساب هزینه لابراتوار) و روکش موقت، لمینیت هر دندان، نایت گارد، روکش زیرکنیا هر واحد و لومینیرز هر دندان.

دستمزد دندانپزشکی

دستمزد دندانپزشکی

ارتودنسی

ارتودنسی نیز یکی از درمانهایی که از نظر بسیاری از بیماران هزینه های درمان آن زیاد است. با این وجود به دو شکلِ ارتودنسی متحرک هر فک و ارتودنسی ثابت انجام می شود که هزینه های آنها با یکدیگر تفاوت دارد.

ایمپلنت در دندان پزشکی

ایمپلنت یا کاشت دندان به صورتهای مختلف انجام می شود که هزینه ها و قیمت آنها با یکدیگر تفاوت دارد. این روش ها عبارتند از: جراحی ایمپلنت به سیستم ایمپلنتیوم کره ای، ایمپلنت در اصلاح طرح لبخند نصب پروتز ایمپلنت ایمپلنتیوم، جراحی ایمپلنت به سیستم SIC سوئیسی، نصب پروتز ایمپلنت اس آی سی سوئیسی، جراحی ایمپلنت به سیستم GEAS ایتالیایی و نصب پروتز ایمپلنت جیاس ایتالیایی.

سفید کردن دندانها

با توجه به روش های مختلف انجام بلیچینگ برای سفید کردن دندانها، هزینه های آنها نیز با یکدیگر تفاوت دارد. در این صورت بلیچینگ می تواند در مطب یا در منزل انجام شود که البته هزینه و دستمزد آن در مطب بیشتر محاسبه می شود.

معیارهای تعیین دستمزد دندانپزشکی

در تمامی مطب های دندانپزشکی زیبایی، قسمت های مختلف هر روش درمانی مشخص شده که دستمزدها نیز براساس معیارهایی از قبیل کیفیت مواد استفاده در درمان، مدرن بودن تجهیزات و دستگاه های درمان، سوابق و تجارب دندانپزشک و همچنین شرایط بیماران تعیین می شود. در کل نباید فراموش کنید که هزینه دندانپزشکی هزینه ای است که ما برای سلامت جسم و روح خود و فرزندانمان می پردازیم و این قابل ارزش گذاری نیست.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66