کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

مراقبت های بعد از عصب کشی و روکش دندان

29 فروردین ، 1402
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

اگر با مراقبت های بعد از عصب کشی و روکش دندان به خوبی آشنا شوید می توانید دوره نقاهت خود را به آسانی، بدون بروز هیچ مشکلی و با خیال راحت پشت سر بگذارید. درمان مشکلات دندان در قدم اول به عهده ی پزشک است تا باعث شود نتیجه موثری دریافت کنید. اما در مرحله بعد این شما هستید که با رعایت نکات مهم سبب سلامت دندان های خود شده و با رعایت موارد مهم مانع از آسیب دیدن آن ها در دوره نقاهتتان شوید. به همین منظور در این مقاله با کلینیک دندانپزشکی زیبایی دکتر مهدی ابوالقاسمی همراه باشید تا اطلاعات کاملی در مورد مراقبت های بعد از عصب کشی و روکش دندان کسب کرده و به درستی از آن استفاده نمایید.

rookeshi1غذا خوردن پس از روکشی دندان

اهمیت عصب کشی و روکش دندان

می دانید که اگر دندان هایی زیبا و البته سلامت داشته باشید می توانید اعتماد بنفس خود را افزایش داده و در روابط اجتماعی خود دچار پیشرفت شوید. به همین دلیل است که اگر دندان هایتان دچار مشکل شد سریعا باید برای درمان آن اقدام نمایید. زیرا که خندیدن باعث می شود دندان هایتان برای افراد بیشتری نمایان شود. برخی مواقع ممکن است درد دندان نشان از خرابی آن و نیاز به عصب کشی باشد.

در مراحلی هم ممکن است پزشک پیشنهاد دهد برای آن که ظاهر زیبایی پیدا کند حتما از روکش های دندانی استفاده کنید. اما دریافت نتیجه مثبت در همه آن ها نیازمند آن است که مراقبت های بعد از عصب کشی و روکش دندان به خوبی توسط شما پیاده سازی شود. قبل از آن که این مراقبت ها را بدانید بهتر است کمی با ماهیت این دو عملکرد که می توان از آن ها همزمان نیز استفاده کرد آشنا شوید.

عصب کشی و درمان ریشه دندان

در حقیقت به خارج کردن ریشه دندان که دچار آسیب و نفوذ باکتری های مختلف شده است و تمیز کردن آن با شکل دادن به فضای کانال تراپی و پر نمودن آن عصب کشی یا همان درمان ریشه دندان گفته می شود. اگر دندان شما دچار آسیب های مختلفی همچون؛ درد شدید، تغییر رنگ، خارج شدن چرک از لثه، ورم، لق شدن و ... شود به یقین شما نیاز دارید تا نزد دندان پزشک رفته و ریشه دندان خود را درمان کنید. پس از آن نیز باید مراقبت های اصولی را پیاده سازی کنید تا دوره نقاهت ساده تری را سپری کنید.

روکش دندان

معمولا پزشک پس از درمان ریشه دندانتان برای آن که زیبایی کار شما کامل شود پیشنهاد می دهد از روکش دندان استفاده کنید. در این صورت از یک پوشش که درست شکل دندان شما ساخته شده استفاده می کنند. این روکش می تواند به بازسازی شکل، اندازه و البته استحکام کامل دندان شما کمک نماید. از یاد نبرید که مهم ترین مزیت استفاده از روکش های دندانی، بهبود نواقص ظاهری دندان های شما می باشد. اما بعد از آن نیز برای آن که این زیبایی ماندگار شود باید از مراقبت های بعد از عصب کشی و روکش زیبایی دندان که در ادامه گفته شده نیز به خوبی پیروی کنید تا نتیجه کاملی دریافت نمایید.

rookeshi2مراقبت‌های پس از روکشی دندان

بررسی مراقبت های بعد از عصب کشی دندان و روکش آن

ممکن است شما تنها عصب کشی کرده باشید و یا همزمان با این اقدام درمان دیگری مثل استفاده از روکش های دندانی نیز بهره مند شده باشید. در هر صورت لازم است مراقبت هایی که در ذیل به آن توجه شده را به خوبی رعایت نمایید تا بهترین نتیجه را مشاهده کنید و البته درد کمتری شامل حالتان شود. این موارد عبارتند از:

 • ترجیحا تا چند ساعت پس از عصب کشی بهتر است غذا نخورید. از طرف دیگر می توانید مایعات بنوشید تا فشاری به دندان هایتان وارد نشود.
 • در صورتی که پزشک دارو و مسکنی تجویز کرده حتما سر ساعت مقرر استفاده کنید.
 • اگر پانسمان در دهانتان دارید آن را تا 2 ساعت جا به نکنید و آب دهانتان را خارج نکنید.
 • در صورتی که تورم ایجاد شده می توانید از کمپرس سرد و یخ استفاده کنید. همچنین به یاد داشته باشید که مسواک زدن در شب اول منعی ندارد فقط باید آهسته از آن استفاده کنید تا به محل دچار تورم آسیبی وارد نشود.
 • یکی دیگر از مراقبت های بعد از عصب کشی و روکش دندان که باید مدنظر قرار دهید این است که دندان های شما بسیار حساس است پس از غذاهای خیلی گرم و خیلی سرد استفاده نکنید. همچنین مواد غذایی که ممکن است رنگ پذیری برای روکش هایتان داشته باشد را مصرف نکنید.
 • در طول دوره نقاهت از مصرف غذاهای چسبنده و سفت دوری کنید. پیشنهاد می شود مواد غذایی نرم استفاده کنید.
 • بهداشت دهان و دندان خود را کاملا حفظ کنید تا دچار آسیب نشود. در صورتی که  درد دندان شما بیش از حد شد سریعا با پزشک خود ارتباط بر قرار نموده و طبق دستور او پیش بروید.
 • استفاده از نخ دندان تا زمانی که پانسمان موقت در دهان شما است ممنوع می باشد.
 • مصرف الکل باعث خونریزی شده و استفاده از آن برایتان ممنوعیت دارد. همچنین در دوره نقاهت از سیگار کشیدن و استعمال دخانیات دوری کنید.
 • در دوره مراقبت های بعد از عصب کشی و روکش دندان اگر احساس غیر طبیعی بودن آن تا یک هفته بعد ادامه داشت به پزشک مورد نظر مراجعه کنید تا مشکل به خوبی برطرف شود.
 • در صورتی که دندان های جلویی شما روکش شده است اصلا غذاهایی که باید گاز زده شود استفاده نکنید. ابدا نباید فشاری به دندان های شما وارد شود.
 • در صورتی که روکش دندان نیز در کنار عصب کشی انجام داده اید تا 24 ساعت بعد مسواک نزنید. دهان خود را با آب شستشو دهید.

با رعایت اصولی مراقبت های بعد از عصب کشی و پر کردن دندان، روکش آن و ... می توانید دوره نقاهت خود را به حداقل رسانده و بهترین نتیجه را دریافت کنید. تمام اقدامات درمانی دندان به هم مرتبط است. پس ابدا فکر نکنید اگر یک مرحله از درمان شما با دیگر موارد فرق داشت نباید مراقبت های مهم را پیاده سازی کنید بلکه در هر مرحله توجه شما و انجام آن موارد می تواند باعث افزایش سلامتی دندان هایتان و کسب رضایت خاطر شما شود.

عصب کشی و روکش دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

در این مقاله سعی شد به طور کامل به بررسی مراقبت های بعد از عصب کشی و روکش دندان پرداخته شود. اکنون شما می دانید که پس از انجام هر کدام از این اقدامات باید چه مواردی را مدنظر قرار دهید تا بهترین نتیجه را دریافت کنید. در کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی نیز می توانید با انجام عصب کشی و ایجاد روکش دندان خود با توجه به جدیدترین روش ها بهترین نتیجه را کسب کنید. همچنین در این مجموعه خدمات دیگری نظیر اصلاح طرح لبخند، ایمپلنت، ارتودنسی، پروتز، لیفت لثه، جرمگیری، کامپوزیت ونیر، ترمیم و درمان دندان های شما نیز ارائه می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد هر یک از این اقدامات می توانید با مشاوران ما ارتباط برقرار نمایید. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66