کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

استفاده کامپوزیت ونیر برای اصلاح طرح لبخند

30 مهر ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

1- آیا همیشه میتوانیم از کامپوزیت ونیر برای طرح لبخند استفاده کنیم ؟

یک نکته بسیار مهمی که در طرح لبخند و در کل درمان های دندانپزشکی مهم و قابل توجه است ماندگاری و دوام خود دندان ها است که متاسفانه خیلی به آن اهمییت داده نمی شود . بدین منظور قبل از اقدام به شروع درمان طرح لبخند دندانپزشک ابتدا باید وضعیت اولیه دندان های شخص را مورد بررسی و معاینه قرار دهد در صورتیکه دندان ها سالم و بدون مشکل هستند قطعا یکی از بهترین درمان ها برای زیبایی کامپوزیت ونیراست ، در صورتی که فردی قبلا"بعضی ازدندان های جلویی را عصب کشی کرده ویا روکش انجام داده باشدبه هیچ وجه کامپوزیت ونیردرمان مناسبی برای شخص نیست و فرد باید به سراغ سایر درمان ها برود.

2- در درمان های زیبایی آیا هر چقدر دندان های فرد سفید تر باشد نشان دهنده استفاده از مواد با کیفیت بالاست و یا اینکه دندانپزشک مهارت بسیار بالایی بکار برده است ؟

متأسفانه بر خلاف تصور عموم ،طبیعی درآوردن رنگ دندان ها به صورتی که بیننده نتواند تشخیص دهد که آیا دندان ها دستکاری شده است یا خیر،بسیار سخت بوده و در عین حال به مهارت بیشتری نیاز دارد از این رو بعضی از تبلیغات اشتباه واغراق آمیز برخی از افراد سود جو که باعث شده خیلی از افراد به دلیل عدم آگاهی فکر کنند که اگر دندان هایشان در موقع انجام زیبایی خیلی سفید نشده است ،علت آن عدم داشتن توانایی و مهارت دندانپزشک معالج بوده است .

3- دراستفاده از طرح لبخند رنگ بندی مواد زیبایی به چه صورتی می باشد ؟

در پاسخ به این سوال میتوان گفت که در استفاده از طرح لبخند چهار خانواده اصلی رنگ داریم که به ترتیب A-B-C-D میباشند . رنگ های D وC به دلیل اینکه تناژو ترکیب رنگشان به خاکستری شبیه است برای طرح لبخند از آنها استفاده نمیشود ، و بیشتر گروه های رنگی B وA برای طرح لبخند و زیبایی استفاده و کارایی دارد ، البته قابل به ذکر است که چند سالیست که به دلیل تقاضای بسیار زیاد برخی از افراد برای داشتن دندان های خیلی سفید گروه رنگی B . L یا همان بیلیچینگ هم به رنگ های قابل استفاده در دندانپزشکی زیبایی اضافه شده است که خود شامل چهار طیف رنگی میباشد ، سفید تا خیلی سفید تر و حتی کاها" رنگ جدید تری به نام X . B . L یا همان اکسترا بلیچینگ هم به خانواده رنگ های روشن جهت استفاده در طرح لبخند اضافه شده است که نسبت به سایر رنگ ها بسیار سفید تر میباشد .  

4- آیا پس از انجام طرح لبخند با استفاده از کامپوزیت ونیر یا لامینیت نیاز به مراقبت خاصی از دندان است ؟

در حقیقت میتوان عنوان کرد که بسیاری از افراد با توجه به عدم آگاهی گمان میکنند که فقط بعد از انجام درمان های زیبایی باید از دندان هایشان مراقبت به عمل آورند ، در صورتی که تمامی مواردی را که دندانپزشک زیبایی بعد از انجام طرح لبخند به افراد توصیه می کندهمان نکاتی هستند که همیشه چه در زمان قبل از انجام زیبایی و دستکاری دندان ها و چه پس از انجام آن باید حتما" رعایت کنند. به عنوان مثال : تخمه شکستن به خصوص تخمه ژاپنی که در دندان های طبیعی هم گاها" ایجاد ترک و یا شکستگی می کند ، یا خوردن میوه هایی که هسته مرکزی سفتی دارند مانند هلو، شلیل ... چون ممکن است هنگامی که میوه را به صورت درسته گاز میزنیم دندان هایمان با هسته میوه برخورد کرده و باعث شکستن آنها شود .به طور کلی تمامی نکات و مواردی را که دندانپزشک زیبایی به افراد توصیه می کند را باید برای سالم ماندن دندان ها رعایت کنیم

5- آیا بعد از انجام طرح لبخند خود فرد می تواند کاری انجام دهد که به مرور دندان هایش سفید تر شود ؟

این یک باور و تصور اشتباه است که متـأسفانه بدترین کاریست که یه فرد برای صدمه زدن به دندان هایی که بر روی آنها زیبایی کار شده میتواند انجام دهد . یکی از متداول ترین جملاتی که از بسیاری از مراجعینی که بر روی دندان هایشان درمانهای زیبایی صورت گرفته شنیده می شود این است که گمان می کنند بعد از یک مدت دندان هایشان به سفیدی روز اول نیست ، در صورتی که در درمان های سرامیکی مهمترین عامل که مشخصه اصلی آن این است که سرامیک ها رنگ پذیر نیستند وبه مرور زمان رنگشان عوض نمی شود وتنها مسأله ای که وجود دارد این است که ابتدا فرد به رنگ دندان هایش عادت میکندو به مرور که در چهره اش جا می افتد ، آن رنگ دیگر به نظرش مثل روز اول سفید وزیبا و جذاب جلوه نمی کند و بزرگترین اشتباهی که فرد مرتکب می شود این است که میخواهد به وسیله موادی که از داروخانه تهیه میکند دوباره آنها را سفید کند . نکته قابل توجه این است که خمیر دندان های زغالی و پودرهای سفید کننده و ساینده می تواند باعث از بین رفتن لایه های لعابی و پولیش شده سطح ماده زیبایی شود که به مرور زمان باعث می گردد بر روی آنها رنگ های غذایی نفوذ پیدا کرده ورنگ دندان ها را زرد تر کند . هنگامی که کیفیت مواد استفاده شده چه در طرح لبخند با استفاده از کامپوزیت ونیر و چه دراستفاده با سرامیک ها مرغوب باشد به هیچ وجه دندان ها با گذشت زمان تغییر رنگ پیدا نخواهند کرد .
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66