کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

کاربردهای عصب کشی دندان

17 بهمن ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

عصب کشی دندان یکی از روندهای درمانی دندان بوده که به نام درمان ریشه و یا اندودونتیک نیز نامیده می شود. در این روش درمانی دندان پالپ های عفونی یا ملتهب از دندان خارج شده تا مشکل دندان  از درد و عفونت مجدد برطرف شود.

اما سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد وجود داشته باشد این است که عصب کشی دندان چه کاربردهایی دارد؟ در این مقاله با ما در کلینیک دکتر مهدی ابوالقاسمی، دکتر دندانپزشک همراه باشید تا شما عزیزان را با کاربردهای عصب کشی دندان بیشتر آشنا کنیم.

عصب کشی یا اندو دندانعصب کشی یا اندو دندان

آیا فقط دندانی که درد دارد را باید عصب کشی کرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که درد های دندانی بسیار پیچیده تر از این هستند که به راحتی بتوان تشخیص داد که آیا درد موجود مربوط به یک دندان پوسیده است یا خیر؟

اولین عامل در درمان دندانپزشکی، پیدا کردن منشأ درد دندانی است. در بعضی از مواقع مشکلات دیگری در ناحیه سر و صورت باعث میشود که فرد درد را در ناحیه دندان ها احساس کند و حتی فرد مراجعه کننده به دندانپزشک متخصص ریشه و عصب، اصرار دارد که خودش تشخیص میدهد که کدام دندانش درد دارد.

در صورتیکه ممکن است پس از بررسی توسط دندانپزشک متخصص مشخص شود که این درد از سینوس ها یا مفصل فکی یا دردهای عصب فکی صورتی باشد. بر این اساس در هر صورت تشخیص اینکه دندان شما نیاز به درمان ریشه (عصب کشی) دارد یا خیر، کار بسیار پیچیده ایست که فقط باید توسط دندانپزشک متخصص درمان ریشه تشخیص داده شود.

کاربرد عصب کشی دندانکاربرد عصب کشی دندان

باید به این نکته توجه داشته باشید که معیار دندانپزشک برای درمان عصب ریشه دندان به هیچ وجه ابراز درد توسط بیمار نمیباشد زیرا:

بسیاری از دندان هایی که به درمان ریشه (عصب کشی دندان) نیاز پیدا میکنند هیچوقت سابقه درد نداشته و به مرور زمان باعث عفونت ریشه دندان شده اند در مقابل همیشه درد در یک دندان خاص هم نمیتواند باعث تشخیص درمان عصب ریشه (عصب کشی) توسط دندانپزشک متخصص ریشه دندان باشد، زیرا ممکن است دندان دارای درد هیچگونه پوسیدگی نداشته باشد و یا پوسیدگی به عصب دندان نرسیده باشد.

بنابراین ملاک درمان ریشه دندان (عصب کشی) داشتن یا نداشتن درد نیست و تشخیص این مسأله فقط به عهده دندانپزشک متبحر و مسلط به درمان ریشه میباشد تنها راه برای تشخیص مشکلات دندانی و درمان به موقع آن مراجعه منظم به دندانپزشک و معاینه دندان ها میباشد. توجه داشته باشید که ممکن است یک دندان هیچوقت دچار درد نشوداما هنگامی که به دندانپزشک متخصص ریشه مراجعه میشود به دلیل پوسیدگی و عفونت شدید دندانی چاره ای جز کشیدن آن دندان وجود نداشته باشد. 

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66