کاربرد های عصب کشی

30 مهر ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

آیا فقط دندانی که درد دارد را باید عصب کشی کرد؟

در پاسخ به این سوال باید گفت که درد های دندانی بسیار پیچیده تر از این هستند که به راحتی بتوان تشخیص داد که آیا درد موجود مربوط به یک دندان پوسیده است یا خیر؟اولین عامل در درمان دندانپزشکی ، پیدا کردن منشأ درد دندانی است . در بعضی از مواقع مشکلات دیگری در ناحیه سر و صورت باعث میشود که فرد درد را در ناحیه دندان ها احساس کند و حتی فرد مراجعه کننده به دندانپزشک متخصص ریشه و عصب ، اصرار دارد که خودش تشخیص میدهد که کدام دندانش درد دارد . در صورتیکه ممکن است پس از بررسی توسط دندانپزشک متخصص مشخص شود که این درد از سینوس ها یا مفصل فکی یا دردهای عصب فکی صورتی باشد . بر این اساس در هر صورت تشخیص اینکه دندان شما نیاز به درمان ریشه (عصب کشی) دارد یا خیر ، کار بسیار پیچیده ایست که فقط باید توسط دندانپزشک متخصص درمان ریشه تشخیص داده شود .

باید به این نکته توجه داشته باشید که معیار دندانپزشک برای درمان عصب ریشه دندان به هیچ وجه ابراز درد توسط بیمار نمیباشد زیرا:

بسیاری از دندان هایی که به درمان ریشه (عصب کشی) نیاز پیدا میکنند هیچوقت سابقه درد نداشته و به مرور زمان باعث عفونت ریشه دندان شده اند در مقابل همیشه درد در یک دندان خاص هم نمیتواند باعث تشخیص درمان عصب ریشه (عصب کشی) توسط دندانپزشک متخصص ریشه دندان باشد، زیرا ممکن است دندان دارای درد هیچگونه پوسیدگی نداشته باشد و یا پوسیدگی به عصب دندان نرسیده باشد . بنابراین ملاک درمان ریشه دندان (عصب کشی) داشتن یا نداشتن درد نیست و تشخیص این مسأله فقط به عهده دندانپزشک متبحر و مسلط به درمان ریشه میباشد تنها راه برای تشخیص مشکلات دندانی و درمان به موقع آن مراجعه منظم به دندانپزشک و معاینه دندان ها میباشد. توجه داشته باشید که ممکن است یک دندان هیچوقت دچار درد نشوداما هنگامی که به دندانپزشک متخصص ریشه مراجعه میشود به دلیل پوسیدگی و عفونت شدید دندانی چاره ای جز کشیدن آن دندان وجود نداشته باشد .          
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66