کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

انواع بلیچینگ

07 اسفند ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

توضیحی درباره انواع بلیچینگ، شاید خیلی از افراد از مشکل بد رنگی دندان های خود رنج میبرند و یا به سفیدی دندان های خود اهمیت میدهند. میدانیم که دندان های سفید جلوه خاصی به زیبایی طرح لبخند ما میدهد که موجب اعتماد به نفس میشود، و لبخند زیباتر به دندانهای زیبا، لثه خوش رنگ و فک منظم نیاز دارد.

بلیچینگ دندان

بلیچینگ دندان

نحوه سفید کردن دندان ها

برای رسیدن به دندان های سفید و صدفی روش های مختلفی وجود دارد. حتما مدتی هست که شما هم نام  Bleaching بلیچینگ  و انواع بلیچینگ در دندانپزشکی ها را شنیده اید. یکی از روشهایی که میتوان به لبخندی زیبا رسید، بلیچینگ کردن دندان که مهمترین روش برای سفید کردن دندان ها است، که تاثیر زیادی بر زیبایی و شفافیت دندان ها می گذارد و امروزه از پر طرفدارترین روشها است. با افزایش سن و به مرور زمان رنگدانه دندان ها تغییر میکند و میتواند علت های متفاوتی داشته باشد از جمله : استفاده از سیگار و قلیان، چای، قهوه، مواد رنگی، غذاها و باکتری ها ، … و حتی در بعضی موارد ژنتیکی حالا چرا این اتفاق می افتد و باعث تغییر رنگ میشود ؟ به این دلیل که رنگدانه ها به ساختار لوله ای شکل مینا نفوذ کرده و باعث تغییر مواد معدنی عاج شده که رنگ زرد در دندان ایجاد میشود.

تا اینجا فهمیدیم که بلیچینگ از مهمترین روشها است برای سفید کردن دندانها که ترکیبی از اکسید هیدروژن می باشد. این روش موجب می شود که رنگدانه های رسوب شده میان هرمهای دندان اکسید شود و بعد از مدتی باعث آسیب دندان ها می شود. جهت سفید کردن دندان ها از ماده بلیچینگی استفاده می شود که با نفوذ به عاج دندان و نواحی زیرین مینای دندان، رنگدانه ها را از بین برده و موجب روشنتر شدن دندان و سفیدی دندان ها میشود. نکات مهمی که باید قبل از انجام انواع بلیچینگ مورد توجه باشد این است که شما باید به مطب متخصص دندانپزشک زیبایی رفته تا تست سلامت دندان توسط دندانپزشک انجام گردد، که ترمیم و درمان آن باید قبل از روش بلیچینگ انجام شود، زیرا دندانهای آسیب دیده در برابر مواد بلیچینگ مقاوم نخواهند بود و بعد از مدتی تخریب و پوسیده میشوند. بعد از ترمیم و درمان دندان ها جرمگیری و برساژ میشود که نتیجه مطلوبی به دنبال دارد. بلیچینگ دندان به دو روش انجام میشود: Home bleaching هوم بلیچینگ ( بلیچینگ خانگی) office bleaching آفیس بلیچینگ (بلیچینگ در دندانپزشکی) که در هر دو روش باید زیر نظر دندانپزشک انجام شود.

بلیچینگ خانگی

در روش بلیچینگ در خانه Home bleaching  توسط بیمار و زیر نظر دندانپزشک متخصص انجام می شود. دندانپزشک از دندان و فک شما قالب دقیقی تهیه کرده و  لابراتوار از روی قالب تری های شفاف و نازک میسازد. این روش برای اندازه ماده بلیچینگ است. و بعد از آنکه اندازه فک معلوم شد، بر اساس آن بلیچینگ مناسب استفاده شده و سپس از آسیب دیدن دندان ها پیشگیری میشود، و خب ممکن است این روش نتیجه مطلوبی نداشته باشد.

بلیچینگ در دندانپزشکی

در روش بلیچینگ در مطب دندانپزشک office bleaching سرعت سفید شدن دندان بالاتر از روش خانگی است و از لثه های شما محافظت بیشتری میشود اگر این روش در مطب دندانپزشکی ترمیمی انجام شود. در این روش مواد بلیچینگ با بالاترین کیفیت روی سطح دندان های  شما جای میگیرد. ماده بلیچینگ به دلیل داشتن عناصر شیمیایی با نور یا گرما فعال میشود و با حذف رنگدانه ها در مینای دندان، موجب سفید و درخشان شدن دندان شما میشود. کار با مواد بلیچینگ بسیار سخت است و نیاز به هنر دست و دندانپزشک متخصص دارد و به شدت وابسته به مهارت دندانپزشک زیبایی می باشد.

تاثیر بلیچینگ در سفیدی دندان ها چیست؟

برای افزایش نتیجه بهتر درمان و ماندگاری این روش ، بهتر است اول بلیچینگ در مطب دندانپزشک صورت بگیرد و در خانه هم تکرار شود. گرچه نمی توان به طور دقیق گفت میزان سفیدی دندان ها تا چه حد خواهد بود، چون کدری و تیرگی دندانها علتهای مختلفی دارد.

سفید کردن دندان ها

سفید کردن دندان ها

اقدامات موثر در دوام بلیچینگ و تاثیر بلیچینگ چیست؟

مقدار تاثیر گذاری در بلیچینگ و دوام آن به موارد متفاوتی بستگی دارد از جمله مراقبت و نگهداری بعد از درمان، بهداشت دهان و دندان، رژیم غذایی مناسب که دندانپزشکان تاکید میکنند که بعد از انجام بلیچینگ از غذاها و نوشیدنیهای رنگدانه دار تا حد امکان خودداری شود، زیرا به ماندگاری این روش کمک بیشتری خواهد کرد، و برای داشتن دندانهای سفید به طور دائمی باید به صورت دوره ای تکرار شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66