کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

پروتز دندان

30 مهر ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی
شاید بارها نام دندانهای مصنوعی یا روکش ها به گوشتان خورده باشد. یکی از روش های دندانپزشکی زیبایی می توان به پروتز دندان اشاره کرد. برای بازیابی زیبایی، اصلاح طرح لبخند و بازسازی نقص های داخل دندان، پروتزهای دندانی مورد استفاده قرار می گیرند و نقش آنها جایگزین کردن دندان از دست رفته است. به کمک پروتز دندان می شود هرگونه نازیبایی دندان ها و یا ساختار بهم ریخته آنها را برطرف کرد. امروزه انواع گوناگون پروتزهای دندانی نقش مهمی در ترمیم و درمان بیماریهای دندانی دارند.    

انواع پروتز دندان:

پروتز دندان سه نوع هستند، شامل  پروتز ثابت، پروتز متحرک و پروتز ایمپلنت که کاربرد آنها بستن فاصله بین دندان ها است، که می توان به صورت موقت و ثابت استفاده کرد. برای استفاده از پروتزهای ثابت به وسیله پیچ دندان یا چسب مخصوص دندانپزشکی، باید توسط دندانپزشک زیبایی روی لثه قرار گیرند.

پروتز ثابت :

پروتز دندان ثابت با ظاهری زیبا و مناسب، طرفداران بیشتری نسبت به نوع متحرک دارند، که بعد از جایگزینی در دهان متوجه تفاوت آن با دندان های طبیعی خود نخواهید شد. که این نوع شامل دو پروتز روکش دندان و بریج دندان می باشد.
  •  روکش دندان و عملکرد آن 
        زمانی که دندان ها ضعیف یا بخشی از مینای دندان از بین رفته باشد و دچار آسیب دیدگی ظاهری شده باشند، با مراجعه به دندانپزشک ترمیمی برای برطرف                کردن نقص عملکردی دندان، از روکش دندان که نوعی پروتز دندانی ثابت است استفاده می شود.
  • بریج دندان و عملکرد آن
        زمانی که بیمار دندان خود را از دست میدهد، فضای دندان خالی، توسط بریج پر می شود و برای جیگزینی بریچ وجود دندان های مجاور الزامی و مهم است، امروزه          استفاده از بریج دندان در دندانپزشکی زیبایی بسیار رایج است.

پروتز متحرک

پروتز دندان متحرک بهترین جایگزین برای افرادی که دندان های خود را از دست داده اند و به علت های مختلف نتوانسته اند از ایمپلنت دندان یا بریج استفاده کنند. دندان مصنوعی شامل همین دسته می شود که در سالمندان از محبوبیت ویژه ای برخوردار است. پروتزهای متحرک پارسیل(فلزی تکه ای) یکی از انواع متحرک که به پروتز دندانی تکه ای موسوم است.ظاهر فلزی آن نمای زیبایی ندارد و در انتهای دهان از آن استفاده می شود و جنس این نوع کرم کبالت یا اکریل می باشد، که نقش مهمی در درمان بی دندانی دارد.

ایمپلنت

درباره ایمپلنت و روش آن مطالب گسترده ای ذکر شده که در اینجا مختصر به آن می پردازیم، ایمپلنت هم مانند دندان طبیعی عمل می کند و امروزه برای درمان دندان های از دست رفته و بازگردانی زیبایی به لبخند و چهره بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. ایمپلنت دندان درون لثه جایگزین می شود و روی آن تاج دندانی گذاشته می شود و جنس آن از تیتانیوم بوده که با سلول های بدن بسیار سازگار است.      

نکاتی مهم در مورد نگهداری و مراقبت از پروتز دندان :

به همان اندازه که مراقبت از دندان های طبیعی خود بسیار مهم هستند، باید به دندان های پروتزی اهمیت داده و همیشه تمیز نگه دارید.روش مسواک زدن و بهداشت دهان برای پروتز دندان بسیار مهم است. برای میکروب زدایی باید هفته ای یکبار به مدت 8 ساعت  پروتزهای متحرک را در محلول های ضدعفونی قرار دهید. برای تمیزی و نگهداری پروتزها استفاده از محلول های ضدعفونی و مسواک بسیار اهمیت دارد. شما می توانید برای بررسی میزان آسیب دیدگی دندان های خود به مطب بهترین دندانپزشک غرب ، دکتر مهدی ابوالقاسمی مراجعه کرده و با گرفتن مشاوره، برای برطرف کردن مشکل خود هر چه سریعتر اقدام کنید.      
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66