کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

لمینت دندان

17 بهمن ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

حتما شما هم این روزا در مورد اصلاح طرح لبخند مطالبی را خوانده و یا شنیده باشید، بله لبخند زیبا امروزه یکی از ویژگی های جذابیت به شمار می رود که طرفداران زیادی دارد. تاثیرگذارترین عامل برای رسیدن به اعتماد به نفس و لبخندی زیبا، داشتن دندان های زیبا است. لمینت یکی از روش هایی است که شما را به لبخند زیبا می رساند. در این روش ایرادات دندان مانند فاصله بین دندان و یا فرم، شکل و رنگ آنها، به کمک موادی به رنگ سفید یا همرنگ دندان، اصلاح می شود.

لمینت دندان

لمینت دندان چیست؟

دندانپزشک زیبایی برای پوشاندن و ترمیم سطح بیرونی دندان ها از پوششی نازک و شیشه ای با جنس پرسلن یا سرامیک که از استحکام بالایی برخوردار است، استفاده می کند. با این روش می توانید به دندان هایی مانند مروارید درخشان برسید. برای انجام لمینت دندان دکتر دندانپزشک ترمیمی تشخیص می دهد که بیمار برای ترمیم و درمان در شرایط مطلوبی باشد و اگر بیماری مشکل فک یا تحلیل لثه داشته باشد، بعد از انجام دوره درمان و ارتودنسی، می تواند برای درمان لمینت اقدام کند، که طی دو مرحله انجام می شود: به این صورت که در جلسه اول دندان ها بدون آسیب در حد چند میل تراش خورده و بعد قالبگیری دندان ها انجام می شود. نگران تراش دندان های خود نباشید زیرا امروزه با استفاده از چسب های ارتقا یافته و بکارگیری نانو ذرات جدید برای لمینت استفاده شده و قبل از شروع درمان با نرم افزار طراحی لبخند می توانید نوع ترمیم و میزان تراش مطلع شوید. در مرحله دوم توسط لابراتوار انجام می شود. گفتیم که جنس لمینت سرامیک می باشد که از پوسته بسیار نازک شکل گرفته  که بسیار مقاوم است و می شود گفت همان جنس دندان طبیعی است، که توسط لابراتوار به صورت تک به تک ساخته می شود و با چسب بسیار مقاوم و توسط اشعه uv به دندان های اصلی چسبیده می شود.

انواع لمینت دندان و تفاوت آنها

1.نوع اول لمینت سرامیکی دندان(روش غیر مستقیم):

به این نوع آن پرسلن ونیر می گویند، و جنس آن از یک پوسته نازک سرامیکی است که در لابراتوار به قطر 0.5 میلیمتر ساخته می شود و روی سطح دندان تراش خورده به کمک انواع باندهای رزینی چسبانده می شود. ظاهری زیباتر و مقاومت بیشتری نسبت به نوع کامپوزیتی دارند و در مقایسه با کامپوزیت ها از ثبات رنگ بیشتری برخوردار هستند.

2 . نوع دوم لمینت کامپوزیتی(روش مستقیم):

جنس این نوع لمینت از پلیمر بوده و در مطب ساخته می شود. لمینت کامپوزیتی از موادی همرنگ دندان ساخته شده که در یک یا دو جلسه روی دندان چسبانده می شوند. برای گذاشتن این نوع از پوسته گاها نیازی به تراشیدن دندان، قالب گرفتن و لابراتوار نیست و با استفاده از اشعه کامپوزیت را روی دندان می چسبانند و به صورت یک لایه از مینای دندان محافظت می کند. این مدل ثبات رنگی کمتری دارد و مزیت آن قیمت پایین و تراش کمتر دندان می باشد. خیلی از افراد تفاوت لمینت و ایمپلنت را نمی دانند و این دو مورد را با هم اشتباه می گیرند، در حالی که کاملا از هم مجزا هستند. ایمپلنت نوعی کاشت دندان است که جایگزین دندان کشیده می شود، در صورتی کار لمینت فرم دهی مناسب و زیبا سازی بد رنگی و بد شکلی دندان ها است.  

عواملی که باعث استحکام لمینت می شود

  1. اندازه مناسب لمینت نسبت به دندان
  2. چیدمان دندان ها با ارزیابی دقیق
  3. رعایت بهداشت فردی
  4. برای هر دندان میزان تراش مختص همان دندان در نظر گرفته شود.
  5. با توجه به موقعیت دندان و فک بیمار از لمینت های مختلف استفاده شود.
  6. از نانو ذرات جدید استفاده شود.

نحوه گذاشتن لمینت دندان

نحوه گذاشتن لمینت دندان

لمینت و طول عمر آن

سوالی که برای بیشتر افراد پیش می آید، این است که آیا لمینت از دندان جدا می شود؟! شما با مراجعه به دندانپزشک زیبایی مطمئن و متخصص هیچوقت نباید نگران این موضوع باشید، زیرا با نصب درست و طراحی دقیق دکتر مهدی ابوالقاسمی، هیچوقت لمینت شما دچار مشکل نشده و از دندان جدا نمی شود. و این در صورتی است که شما باید کارهای مراقبتی لازم را انجام داده و از آسیب رسیدن به آن جلوگیری کنید. به طور مثال از گاز زدن میوه های سفت یا جویدن ته دیگ خودداری کنید و تا مراقبت های لازم انجام شود، عمر لمینت دندان افزایش می یابد. لمینت نوعی پوشش است که فقط روی دندان شما را در بر گرفته است، پس باید با رعایت بهداشت دهان و دندان از پوسیدگی و ایجاد پلاک میکروبی جلوگیری کرد.   شما می توانید جهت مشاوره به مطب بهترین دندانپزشک غرب جناب دکتر مهدی ابوالقاسمی مراجعه کرده و هرچه زودتر به رویای لبخند زیبا برسید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66