انواع روکش های دندان

30 مهر ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی
بررسی انواع روکش های دندان : میدانیم که پوسیدگی دندان ها به دلیل رعایت نکردن بهداشت مناسب دهان و دندان است، و با پوسیدگی پیشرفته نسج دندان از بین رفته و ساختمان دندان از بین می رود و گاهی با ضربه ای که به دندان می خورد این اتفاق می افتد، پس به کمک روکش می توانیم این مشکل را رفع کنیم.  روکش را نوعی ترمیم و درمان غیر مستقیم دندان که یکی از روش های بازسازی دندان ها حساب می شود اینگونه است که دندانپزشک ترمیمی بعد از تراش و انجام عملیات لازم بر روی دندان، قالب گیری را انجام داده و ساخت قالب توسط لابراتوار انجام شده و روی دندان می چسباند.

از دلایلی که دندان ها به روکش نیاز دارند :

زمانی که تحت درمان روت کانال(عصب کشی) قرار دارد.عدم قرار دادن روکش شش برابر خطر شکستگی دندان را افزایش داده و ممکن است دندان غیر قابل نگهداری شود و روکش گذاری دندان پس از درمان ریشه به تشخیص دندانپزشک متخصص بستگی دارد. به وجود آمدن ترک های ریز در اطراف پرکردگی و یا ترمیم های بزرگ در بین نسج دندانی ظریف و شکننده که ساختن روکش بنا به دستور دندانپزشک برای حفظ یکپارچگی ساختار نسج دندان انجام می شود. گاهی تاج دندان به علت تخریب از بین رفته و برای قرار دادن کراون، نسج محکم و سالمی وجود ندارد. به طور معمول این دندان ها درمان ریشه می شوند و لازم به روکش دندانی هستند. ظاهر نامناسب و بد شکل دندان، مانند دندان هایی که دارای بدرنگی مادرزادی یا اکتسابی باشند یا اندازه های کوچک تر یا نا متناسب تری نسب به دندان های دیگر دارند، به روش روکش قابل اصلاح هستند. امروزه برخی از افراد هم، دندان های روشن و لبخند زیبا جزو اولویت های زیبایی خود می دانند که با بررسی انواع روکش دندان می تواند برای رسیدن به این امر کمک شایانی داشته باشد.      

انواع روکش های دندان :

روکش فول سرام:

در روش روکش فول سرام، روکش ساخته شده از نوعی سرامیک یا پرسلاین (porcelain) تقویت شده است. این روکش بسیار محبوب و مورد پذیرش تمام دندانپزشکان و بیماران است به دلیل زیبایی و استحکام قابل قبولی که روکش فول سرام دارد، و جنس لمینت های دندانی که برای زیبایی استفاده می شود از همین روکش است. تکنیک چسباندن این روکش تاثیر مستقیمی در افزایش دوام و استحکام آن دارد.

روکش زیرکونیا:

روش دیگر اکسید زیرکونیوم یا روکش زیرکونیا است که امروزه در دندانپزشکی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. جنس روکش زیرکونیوم فلز است ولی به دلیل اکسید شدن با اکسیژن و تغییر ماهیت آن به نوعی جزو روکش های تمام سرامیکی طبقه بندی می شود. مزایای این روکش را می توان به عدم نیاز به پایه(Frame) فلزی، زیبایی و سازگاری با نسوج دهانی و مقاومت و استحکام بالا در برابر ساییدگی و شکستگی و همچنین نیاز کمتر به تراشیدن دندان اشاره کرد. افزایش عمر این روکش به کار بردن نوع و جنس مناسب زیرکونیا و تراش مناسب دندان بستگی دارد.    

نگهداری و بهداشت روکش دندان باید چگونه انجام شود ؟

دندان های روکش شده را باید همانند دندان های طبیعی مراقبت کرد و مسواک زد و استفاده از دهان شویه هایی که توسط دندانپزشک متخصص توصیه شده و یا دهان شویه های ملایمی مانند آب نمک استفده کرد، و از نخ دندان مخصوص بریج یا مسواک بین دندانی برای تمیز کردن قسمتی از یک بریج که خالی از دندان است استفاده کرد. برای دندان های دارای روکش و بریج شده باید مانند دندان طبیعی از مسواک، نخ دندان و دهان شویه استفاده شوند.   شما می توانید برای بررسی میزان آسیب دیدگی دندان های خود به مطب بهترین دندانپزشک غرب ، دکتر مهدی ابوالقاسمی مراجعه کرده و با گرفتن مشاوره، برای برطرف کردن مشکل خود هر چه سریعتر اقدام کنید.    
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66