کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

مشکلات رایج دندان

30 مهر ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی
مشکلات رایج دندان را می توان گفت که شناسایی و آگاهی این مشکلات بسیار ساده است، اما آیا ترمیم و درمان آنها نیز آسان است و می شود به هر دندانپزشک ترمیمی اعتماد کرد ؟ در این محتوا میخواهیم به این مشکلات بپردازیم، که شامل ۷ مورد می شود، و بررسی خواهیم کرد که علت پیدایش این مشکلات، و راه های درمان پوسیدگی، بیماری لثه و عفونت ها چیست. شاید خیلی ها بر این باورند و یا تصور می کنند دندان ها به عنوان یک عضو دارای بافت زنده نیستند، اما در حقیقت آنها حاوی اعصاب و بافت های زنده هستند. دندان ها می توانند برای ما مشکل ساز شوند اگر به فکر ترمیم و درمان آنها نباشیم. دهان ما محلی است برای پرورش باکتری های مضر و مفید که آنها در همه زمان و در هر شرایطی کاملا فعال هستند. در زندگی روزمره ما، فعالیت هایی همچون گاز زدن، جویدن، سایش، صحبت کردن و بالا رفتن سن بر روی دندان ها اثر می گذارد، پس برای حفظ سلامتی دندان ها در برابر صدمات احتمالی، باید به مراتب مراقب آنها باشیم. مراقبت های اصلی شامل مسواک زدن و کشیدن نخ دندان و معاینه منظم توسط بهترین دندانپزشک غرب و همچنین لحاظ کردن یک رژیم غذایی سالم در زندگی است. اما گاهی اوقات می بینیم که بعضی از افراد حتی با مراقبت های دندانپزشکی باز هم دچار مشکل شده اند، پس مهم است که بتوانیم نشانه های مشکلات دندانپزشکی را شناسایی و زودتر برای ترمیم و درمان آن اقدام کنیم.          

مشکلات رایج دندان ها :

 

- پوسیدگی :

  در ابتدا از مشکلات رایج دندان می توان به پوسیدگی دندان این مشکل زمانی پیش می آید که، باکتری های موجود در پلاک دندان، فرصت جای گرفتن روی دندان را پیدا می کنند. این باکتری با تولید اسید، مینای دندان را با آرامی از بین برده و حفره ای در دندان ایجاد می کند. فعالیت این باکتری ها بسته به خوردن بعضی از غذاها، به ویژه خوردن نشاسته و قندها است. پس برای کم کردن این مشکل، رژیم غذایی سالم تر توصیه می شود. بی تردید گسترش و افزایش پوسیدگی، کاملا به شیوه زندگی وابسته است. با رعایت بهداشت دهان و دندان احتمال کمتری دارد که دندان های شما به پوسیدگی و ایجاد حفره برسند. با این وجود ، مشکل پوسیدگی در افراد مسن و کودکان، کمی بیشتر مشاهده می شود، به دلیل اینکه مینای دندان های آنها آسیب پذیرتر هستند. در کودکان، دندان های دائمی با در آمدن و ظاهر شدن، می توانند جایگزین دندان ها پوسیده شوند، اما این موضوع به این معنا نیست که بررسی دکتر دندانپزشک ضروری نیست. هنگامی که حفره در دندان شما به دلیل پوسیدگی ایجاد می شود تنها انتخاب شما، پر کردن آن است. بهترین توصیه و روش برای مقابله با پوسیدگی استفاده از نخ دندان و مسواک زدن و معاینه دندانپزشک به صورت منظم است، و البته که  از خوردن غذاهای شیرین تا حد امکان پرهیز کنید. برای ترمیم و درمان پوسیدگی دندان باید به موقع اقدام کنید، تا منجر به عفونت و آبسه نشود، زیرا این وضعیت، درد و ناراحتی بسیاری به دنبال دارد. به همین علت روش های درمانی به موقع واجب و الزامی است. پر کردن استاندارد، روکش دندان، و یا در مرحله آخر کشیدن آن از روش های درمان است.  

بیماری لثه (periodontal ) :

  این بیماری یک عفونت باکتریایی است که با تجمع پلاک در دهان به وجود می آید. باکتری می تواند در بافت لثه و قسمت پیوندی که دندان در آن جای دارد، ایجاد ساییدگی یا خوردگی کند. بیماری لثه شامل پنج مرحله می باشد، مقصود این است فرصت و زمان کافی برای جلوگیری از پیشرفت این بیماری وجود دارد. بیمار در مرحله اول با ورم لثه مواجه می شود، که با مراجعه به دندانپزشکی و درمان فوری آن می شود از عفونت های جدی جلوگیری کرد، و حرکت به سمت مراحل سوم و چهارم، خطرناک بوده و درمان آن بسیار سخت می شود.  پس در بهترین زمان ممکن برای درمان آن، دست به کار شوید. کسانی که بیشتر در معرض این بیماری هستند، افرادی هستند که بهداشت دهان و دندان ضعیفی دارند، مسواک نمی زنند و از نخ دندان استفاده نمی کنند، و همچنین بیماران مبتلا به دیابت بیشتر در دچار عفونت می شوند. از علائم اصلی ورم لثه، خونریزی لثه بیش از یکبار است، که باید با یک دندانپزشک متخصص در این مورد مشورت کنید.  

عفونت دندان (عفونت ریشه) :

  زمانی که قسمت انتهای ریشه دندان آلوده باشد، با باکتری پر می شود در نتیجه عصب ها و بافت پالپی داخل دندان دچار آسیب دیدگی می شود. در این زمان ممکن است شکافی عمیق، شکستی یا حفره ایجاد شده باشد که منجر به عفونت می شود. پس اگر دچار این مشکل شدید، برای رفع آن سریعا به دندانپزشکی مراجعه کنید. عفونت ریشه به شکل تورم های بسیار ناخوشایند ظاهر شده و باعث ایجاد بیماری دردناک می شود. زمانی که عفونت ریشه به حالت جدی تری تبدیل شود، آبسه به وجود می آید. دندانپزشک در این روش، سوراخی در بالای دندان ایجاد می کند، و بعد از انجام عملیات لازم روی آن، ساختار خالی دندان را با ترکیبات جامدی پر کرده که و مانع از ورود باکتری به دندان باعث استحکام آن می شود.    

تخریب مینای دندان :

  از مشکل های رایج دندان می توان، به تخریب مینای دندان اشاره کرد که با تغییر رنگ سطوح مشخص می شود.  اما علت آن چیست ؟ قرار گرفتن دندان در معرض مواد غذایی چون نوشابه های گازدار، میان وعده های شیرین و همچنین نوشیدن بی رویه قهوه می باشد. این مواد با ترشح اسید، مینای دندان را می پوشاند و ظاهر آن را نا زیبا و لکه دار می کند. و در بعضی از موارد دیده شده که مسواک زدن بیش از حد باعث این امر می شود. طبیعتا بازگرداندن مینای دندان ساییده شده و از بین رفته توسط خود شما امکان پذیر نیست، پس به این نتیجه میرسیم که بهترین درمان، پیشگیری از تضعیف شدن مینای دندان است. شما با مراجعه به بهترین دندانپزشک پونک و بررسی آن توسط دندانپزشک متخصص می توانید از فرسایش بیشتر مینای دندان خود جلوگیری کنید، و با اصلاح طرح لبخند به لبخند زیبا برسید.  

دهان خشک :

  این حالت را xerostomia می گویند، که با نام دهان خشک که ناشی از کمبود ترشح بزاق در دهان است، معروف می باشد. این مشکل دلایل مختلفی دارد، از جمله عوارض مصرف داروهای تجویزی می باشد. نشانه خطرناکی که در این مورد می شود به آن اشاره کرد، رطوبت لازم دندان ها از بین رفته و به لثه ها آسیب می زند. کار بزاق در واقع پاک کردن پلاک باقی مانده دندان ها است و خواص ضد باکتری دارد. پس از این رو نبود آن باعث افزایش و فعالیت باکتری روی دندان شده و مینای دندان را از بین می برد. با بالا رفتن سن، تولید بزاق به طور طبیعی کم میشود و اصطکاک دندان ها بیشتر میشود. اگر با گذشت زمان این مورد درمان نشود، کمبود بزاق باعث می شود که دندان دچار فرسایش شده و حفره ایجاد شود. درمان مستقیم برای دهان خشک و برطرف کردن این مسئله وجود ندارد. گاهی می توان با نوشیدن آب بیشتر خشکی دهان را برطرف کرد.  

اختلال مفصل بین فک پایین و استخوان گیجگاهی :

  این مشکل معمولا موقع خواب منتهی به دندان قروچه می شود، که پایین تر از گوش و بالاتر از استخوان فک نشان داده می شود. افرادی بیشتر دچار این اختلال می شوند که به استرس مبتلا هستند. این مشکل حاد و دائمی نیست و بیشتر روانشناختی است. در هر صورت ابتدا بیمار باید منبع تنش در زندگی خود را رفع کند.  علائم  TMJ ( سندروم مفصل گیجگاهی فک ) احساس درد شدید در فک، صورت و گردن است. علامت های دیگر آن سردرد، گوش درد و نشانه های دردناک دیگر اشاره کرد.  

سرطان دهان :

  سرطان دهان یکی دیگر از مشکلات رایج دندان و از جدی ترین و خطرناک ترین مشکلات دندانپزشکی است. پس بسیار حیاتی و واجب است که علائم و نشانه های آن بشناسید. سرطان دهان بیشتر به صورت یک توده کوچک، کم رنگ و صورتی رنگ نمایان می شود، داخل دهان رشد کرده و کم و بیش بدون درد است. اگر به چنین موردی برخورد کردید، بی تردید و هر چه سریعتر به دندانپزشک متخصص مراجعه کنید. دندانپزشک با بررسی دهان، سر و گردن شما علائم را بازبینی می کند. سیگار کشیدن خطر ابتلا به سرطان دهان را افزایش می دهد، پس این چکاپ برای افراد سیگاری بسیار مهم است.  در واقع سرطان دهان موجب مرگ می شود، و در بین سرطان ها، این مورد از نظر آماری یکی از پایین ترین میزان زنده ماندن فرد مبتلا شونده است، و علت آن این است که تعداد کمی در همان مراحل اولیه تشخیص داده می شوند، و بیشتر افراد با آزمایشات معمول و معاینات، همچنان می توانند زنده بمانند. برای کاهش احتمال ابتلا به این بیماری، در بهترین حالت شما باید سیگار کشیدن را متوقف کنید. مساله، اختلاف بین مرگ و زندگی است، بنابراین پیشگیری بهتر و ارزان تر از درمان است.     شما با مراجعه به دندانپزشکی پونک ، مطب دکتر مهدی ابوالقاسمی ، می توانید با ترمیم و درمان مشکلات رایج دندان های خود را برطرف کنید.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66