دلیل زرد بودن دندان ها چیست ؟

30 مهر ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

زردی رنگ دندان

دلیل زرد بودن دندان ها از مهم ترین اعضای صورت می توان به دندان اشاره کرد، زیرا در زیبایی ظاهر و بخند افراد بسیار مهم و تاثیر گذار است. زردی  و جرم گرفتگی دندان ها باعث ظاهری نامناسب برای لبخند زیبا می شوند، علاوه بر آن سبب ایجاد ناراحتی و از بین رفتن اعتماد به نفس می شود. تمایل به لبخند زدن و خندیدن در افرادی که دندان های زرد، سیاه و جرم گرفته دارند بسیار کم است. قطعا داشتن دندان های سفید و زیبا همواره می تواند لبخند زیبا به همراه داشته و این افراد در نظر دیگران افرادی بسیار خوش رو و خوش برخورد شناخته شوند، و این موضوع می تواند روی وجهه اجتماعی فرد بسیار تاثیر مثبتی بگذارد.  

دلیل زرد بودن دندان ها شامل موارد زیر می شود :

۱. افزایش سن  افزایش سن در بعضی از افراد باعث زردی دندان ها می شود. در اثر عوامل مختلف داخلی و خارجی، لایه بیرونی مینای دندان ها ساییده می شود، و رنگ زرد طبیعی در زیر مینای دندان (عاج دندان) نمایان می شود. ۲. علت ژنتیکی و ارثی : در بعضی از افراد مشاهده می شود که به دلیل مورد ژنتیکی و ارثی، نسبت به سایر افراد از دندان های سفیدتر و یا تیره تری برخوردار هستند. از این رو دلیل زردی دندان ها می تواند ارثی باشد. ۳. مبتلا بودن به بعضی از بیماری ها : بعضی از بیماری ها بر روی زردی دندان ها تاثیر به سزایی دارند، مانند اینکه بعضی از زنان باردار ممکن است دچار عفونت هایی شوند که روی رشد مینای دندان جنین تاثیر می گذارد، و باعث زردی دندان کودک می شود. ۴. مصرف بعضی از داروها : آنتی هیستامین ها، داروهای اعصاب و روان  و داروهای فشار خون بالا و همچنین کودکان زیر ۸ سال که در مرحله رشد نیز هستند مصرف داروهایی چون : آنتی بیوتیک، تتراسایکلین و داکسی سایکلین می تواند موجب تغییر رنگ و زردی دندان ها شود.  ۵. رعایت نکردن منظم بهداشت دهان و دندان: مواردی مانند رنگ ناشی از مصرف انواع غذاها، تجمع پلاک دندانی و عدم رعایت بهداشت مناسب می تواند علت زردی دندان باشد. ۶. ضربه به دندان : از دلایل دیگری که اغلب باعث زردی دندان ها می شود، آسیب به دندان ها است. ضربه ای که به دندان میرسد، باعث شده تا پالپ خونریزی کرده و به ناحیه عج دندان نفوذ کند.  ۷. مصرف نوشیدنی های رنگی و غذاها : مصرف چای، قهوه، نوشابه، غذاهای پر ادویه، آب مرکبات و … می تواند از علل زردی رنگ دندان شوند. ۸. استفاده و مصرف دخانیات : سیگار، قلیان و دیگر دخانیات که دارای توتون و تنباکو هستند، به مرور زمان منجر به بد رنگی، لکه شدن و زرد شدن دندان ها می شود.    

روش های موثر برای برطرف کردن زردی دندان :

قطعا روش های سنتی و خانگی برای برطرف کردن زردی دندان موثر نبوده و توصیه نمی شود. روش هایی مانند استفاده از زغال، جوش شیرین و … ممکن است باعث سایش و خرابی دندان ها شوند. ساییده شدن باعث ایجاد حساسیت می شود. از روش های علمی باید برای برطرف کردن این مشکل کمک گرفت. موادی که برای سفید کردن دندان ها استفاده می شود باید مورد تایید سازمان غذا و دارو بوده و حتما باید از داروخانه ها تهیه شوند.     شما می توانید جهت مشاوره به مطب بهترین دندانپزشک پونک جناب دکتر مهدی ابوالقاسمی مراجعه کرده و هرچه زودتر به رویای لبخند زیبا برسید.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66