کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

بایدها و نبایدهای مراقبت از پروتز دندان

30 مهر ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

بایدها و نبایدهای پروتز دندان چیست ؟

  در این محتوا به بایدها و نبایدهای پروتز دندان می پردازیم .. با پیشرفت فناوری، امروزه راه های متفاوتی برای جایگزین دندان هایی که بر اثر آسیب های شدید از دست رفته ارائه می شود، ایمپلنت و پروتز دندان از جمله راه های جایگزین می باشد. در اصل می توان گفت که پروتز دندان همان روکش های تک دندانی یا روکش های جایگزین دندان هستند که انواع متفاوتی، متناسب با نیاز و از بین رفتن دندان دارند. زمانی حرف از پروتز دندان می شود که به علت های مختلفی ساختمان دندان ضعیف شده یا از بین رفته است که برای استحکام دندان باید از راه پروتز های ثابت از دندان نگهداری کرد. گاها استفاده از پروتز دندان جنبه زیبایی داشته، اما باید گفت که روکش های دندانی نه تنها برای زیبایی بلکه برای از بین بردن کاستی های دندانی که در هنگام جویدن غذا ممکن است برای فرد ناراحت کننده باشد، می توان استفاده کرد. می توان گفت برطرف کردن مشکلاتی مانند پوسیدگی یا تخریب زیاد دندان، یکی از مهم ترین کاربردهای پروتز دندان می باشد. شما می توانید با دکتر مهدی ابوالقاسمی، متخصص دندانپزشک زیبایی در این زمینه مشورت کنید تا به نتیجه درستی برسید. حال باید این سوال جواب داد که چه کسانی باید پروتز دندانی را جایگزین دندان از بین رفته خود کنند؟  زمانی که بافت دندان به علت پوسیدگی، تروما یا کشیده شدن نیازمند جایگزینی باشد، از پروتز دندان استفاده می شود. همچنین می شود جایگاه دندان ها را از طریق پروتز دندانی اصلاح کرد و برای افرادی که دندانهای از دست رفته دارند، با استفاده از آن امکان جویدن را برای آنها فراهم کرد.    

چه دندان هایی به روکش نیاز دارند؟

به طور معمول جایگزین دندان از دست رفته، پروتز های ثابت هستند که در بعضی از موارد به نیت زیبایی کار گذاشته می شوند. در بعضی از موارد مشاهده می شود که دیواره دندان بسیار نازک شده و توانایی نگهداری آمالگام یا مواد داخل خود را ندارند، که با توجه به این مورد برای استحکام و زیبایی آنها باید از پروتز دندانی استفاده کرد. زمانی که دندان فرد به میزان زیاد خراب می شود، دندانپزشک مجبور است برای رفع مشکل و از بین بردن شدت خرابی دندانها، بافت آن را به اندازه زیادی بتراشد. وقتی چنین موردی پیش می آید، توصیه می شود که از پروتز برای حفظ استحکام و ظاهر استفاده شود. برای افراد بی دندان یا کسانی که چندین دندان خود را از دست داده اند، پروتزهای متحرک بسیار موثر است، که به دندان های مصنوعی معروف هستند.  

مشکلات روکش هایی که به راحتی جدا می شوند! 

در بعضی از پروتز های دندانی شما مشاهده می کنید که به طور مکرر شل و جدا می شوند، و یا می توان گفت گیر مناسبی ندارند. علت اصلی بروز این اتفاق، دندان های کوتاه می باشد که برای افزایش طول تاج باید جراحی لثه انجام شود، اما به دلیل این که خیلی از بیمارها با عمل جراحی موافق نیستند، این اقدام صورت نگرفته و با این مشکل مواجه می شوند. در کل می توان گفت پرهیز از این ترمیم و درمان مانع از افزایش طول تاج شده و روکش ها گیر خوبی نداشته باشند. پس بیماران باید به توصیه های دندانپزشک ترمیمی خود گوش کرده و در مراحل درمان دخالتی نداشته باشند.   

چرا عصب کشی، روکش ها را از بین می برد؟

در بیشتر موارد دیده شده است که دندان ها بر اثر عصب کشی آسیب می بینند. مقصود از عصب کشی، درمان ریشه می باشد که طی انجام این عمل حفره بزرگی روی روکش دندان بیمار ایجاد شده و چاره ای جز عوض کردن پروتز نیست.    

علت گیر کردن غذا بین روکش ها 

تماس بین دندانی روکش باید مانند دندان طبیعی باشد. اگر دقت لازم در ساخت پروتز انجام نشود، قطعا تماس بین دندانی باز شده و نوعی گیر غذایی بین دندان ها ایجاد خواهد شد. در خیلی از موارد به دلیل کشیدن بعضی از دندان ها، تماس بین دندانی به مشکل می خورد، به اصطلاح با کشیدن، دندانها جا به جا شده و تماس باز می شود، که باید حتما اصلاح شود.  

چرا رنگ روکش تیره می شود؟

رنگ روکش به طور دقیق مطابق دندان نخواهد بود. پروتز دندان جسم مصنوعی است که نمی شود رنگشان را دقیقا با دندانی که ساختار چند لایه و پیچیده ای دارد، منطبق کرد. باید این موضوع را در نظر داشته باشید که رنگ روکش نباید تیره شود، و می توان گفت که دلیل تیرگی آن استفاده از آلیاژ نامرغوب است. غیر از استفاده از آلیاژ نامرغوب، ممکن است تحلیل لثه نیز باعث تیره شدن روکش و حتی لثه نیز شود. بدون شک یکسان کردن رنگ پروتز با دندان طبیعی، نیازمند دانش وسیعی بوده و کار سختی است. شما با مراجعه به مطب جناب دکتر مهدی ابوالقاسمی می توانید با خیال راحت با اصلاح طرح لبخند به لبخند زیبا برسید.   

میزان دوام پروتزها

از دیگر بایدها و نبایدهای پروتز دندان این است که قطعا دوام پروتز به تجویز درست بستگی دارد. به این معنی که هم دندانپزشک مراحل عمل را درست انجام دهد و هم در لابراتوار ساخت آن به درستی انجام شود. و این مورد هم بسیار مهم است که طول عمر پروتز شما به مراقبت های بهداشتی درست وابسته است. به این مورد با حتما توجه داشته باشید که بعد از گذاشتن پروتز باید یه مدت صبر داشته باشید تا به آن عادت کنید. ممکن است در روزهای اول دهان دچار التهاب بافتی شود، و سبب جاگیری نامناسب پروتزها شود، نگران نباشید، این موضوع با کمک دندانپزشک قابل رفع است. با رعایت بهداشت و دندان می توانید پروتزهایی با عمر بیشتر داشته باشید.   شما می توانید جهت مشاوره به مطب بهترین دندانپزشک غرب جناب دکتر مهدی ابوالقاسمی مراجعه کرده و هرچه زودتر به رویای لبخند هالیوودی برسید.  
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66