بلیچینگ داخلی دندان

30 مهر ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

بلیچینگ داخلی دندان

  شاید برای شما هم پیش آمده که وقتی به لبخند خود دقت می کنید، یکی از دندان های جلو تیره تر از بقیه دندان ها ی شما است. آیا می دانید چرا این اتفاق رخ می دهد؟ و اینکه آیا برای حل این مشکل راهی وجود دارد ؟  

علت تیره شدن داخل دندان

  می توان گفت دلایل مختلفی برای تیره شدن یکی از دندان ها نسبت به دندان های دیگر وجود دارد، که باید اشاره کنیم به اینکه شایع ترین دلیل آن تغییر رنگ داخلی دندان یا مشکلات پالپ می باشد. به طور معمول تغییر رنگ دندان پس از تروما یا درمان ریشه اتفاق می افتد که نتیجه تخریب فراورده خونی داخل حفره پالپ است. این محصولات تخریب شده روی مینای دندان تاثیر گذاشته و رنگ آن به قهوه ای، نارنجی یا خاکستری تیره تغییر می کند.  این مشکل نیز هم در دندان های خلفی و هم در دندان های قدامی قابل مشاهده است. واقعیت این است که بیماران به ندرت به این مورد اهمیت می دهند، مگر آن که در دندان جلو اتفاق افتاده باشد. باید اشاره کنیم که تغییر رنگ دندانی که تحت درمان ریشه قرار گرفته یا دندانی که از دست رفته است، می توان گفت که یک مشکل زیبایی است، که با تکنیک بلیچینگ داخلی دندان به راحتی می توان این مشکل را برطرف کرد.  

آیا می دانید بلیچینگ داخل دندان چیست ؟

  سفید کردن داخلی دندان را می توان گفت که یک درمان اقتصادی دندانپزشکی است، که نه تنها در شکل دندان ها، بلکه موقعیت آنها را در قوس دندانی تحت تاثیر قرار نمی دهد. برای سفید کردن دندان ها از داخل از روش بلیچینگ داخلی دندان استفاده می شود، که به طور معمول به عنوان بلیچینگ دندان غیر زنده نیز شناخته می شود، می توان گفت که هدف آن سفید کردن دندانی است که به دلیل عفونت یا آسیب دیده گی تیره شده و دیگر زنده نیست. گاهی ممکن است سفید کردن داخلی دندان قبل از ترمیم های زیبایی تمام سرامیک و برای بهبود رنگ دندانی انجام شود، که به عنوان تکیه گاه استفاده شده و اجازه می دهد نور به راحتی از آن عبور کند.  

سفید کردن داخل دندان و مراحل آن

  دندانپزشک زیبایی قبل از سفید کردن داخل دندان باید اطمینان داشته باشد که دندان شما توسط یک تکنیک با کیفیت درمان ریشه شده و تحت درمان اندودنتیک قرار گرفته است. به طور معمول این عمل به کمک تصاویر رادیوگرافی با اشعه ایکس انجام می شود.  دندانپزشک زیبایی یک تصویر داخلی دهانی از اطراف دندان با اشعه ایکس می گیرد، به دلیل اینکه مطمئن شود هیچ گونه عفونتی در ریشه دندان وجود ندارد. گاهی ممکن است دندان به علت یک تروما حیات خود را از دست بدهد و بدون اینکه تحت معالجه اندودنتیک قرار گرفته باشد، ممکن است رنگ آن تغییر کرده باشد. در چنین مواردی نخستین گام درمان باید درمان ریشه باشد. در صورتی که درمان اندودنتیک موفقیت آمیز بود، به این معنا که هیچ علائمی از عفونت وجود نداشت، بعد از آن می توان به سراغ بلیچینگ یا سفید کردن داخلی دندان رفت. در ابتدای درمان ماده سفید بالای کانال ریشه که برای پر کردن دندان استفاده می شود تخلیه شده، بلافاصله کانال ریشه با مواد خاصی پر می شود، این عمل برای جدا کردن درمان کانال ریشه از ماده سفید کننده است. بعد از اتمام این مرحله ماده سفید کننده را داخل فضایی قرار داده که درست در بالای تاج دندان باقی مانده است.     مواد سفید کننده انواع مختلفی دارند، که دندانپزشک به ترجیح خود یکی از آنها را که برای دندان شما مناسب است را انتخاب می کند. بعضی از آنها به مرور زمان دندان را سفید می کنند و برخی دیگر سبک بوده و با گرما فعال می شوند. گاهی اوقات نتیجه فوری می دهد، در حالی که مواد سفید کننده دیگر ممکن است لازم باشد طی جلسات بعدی تعویض شود. باید اشاره کنیم به اینکه اگر معالجه ریشه درست انجام نشود، از انجام بلیچینگ باید اجتناب شود، مگر آنکه معالجه ریشه دوباره انجام شود. همین امر برای مواردی است که کمترین مقدار از ساختار سالم دندان به جا مانده یا یک پرشدگی بزرگ داخل دندان وجود داشته باشد. به طور معمول می توان گفت که درمان به سفید شدن وسط و بخش اینسیزال دندان منجر می شود. سفید کردن قسمت یک سوم پایینی دندان که نزدیک به خط لثه است، دشوارتر است، به دلیل اینکه عاج دندان در آن قسمت پهنای بیشتری دارد. این فرایند ممکن است لازم باشد چندین مرتبه و طی چند جلسه تکرار شود تا زمانی که دندان به رنگ مورد نظر برسد، این کار به اینکه رنگ دندان چند درجه روشن تر شود کمک می کند.  ممکن است این تغییر رنگ دندان پس از چندسال دوباره برگردد، اما باید اشاره کنیم که حقایق علمی روی اینکه چقدر شایع است اتفاق نظر ندارند. در این تحقیقات درصدهایی که ارائه شده اند از 4% تا 70% متفاوت هستند. دندانپزشک زیبایی معمولا این موارد را از نزدیک کنترل کرده و زمانی که ریلپس ( برگشت به حالت قبل از درمان) برای بیمار اهمیت پیدا می کند، معمولا این فرایند را مجدداً انجام داده یا یک روکش یا ونیر پرسلاین برای بیمار می سازد.  

بلیچینگ داخلی دندان چه عوارضی دارد؟

  می توان گفت که بلیچینگ داخلی دندان ممکن است عوارض جانبی نیز به همراه داشته باشد. از شایع ترین عوارض جانبی آن می توان به سوختگی شیمیایی اشاره کرد که ممکن است به دلیل نشت مواد در طول فرایند سفید کردن دندان رخ بدهد. مهمترین عارضه جانبی تحلیل خارجی ریشه دندانی است که تحت معالجه قرار گرفته است. با این وجود هنوز به صورت کامل مشخص نیست که تحلیل خارجی به دلیل فرایند اتفاق می افتد یا به دلیل ترومایی که در اصل دندان وارد شده و باعث شده دندان به معالجه ریشه نیاز داشته باشد.   شما می توانید جهت مشاوره به مطب بهترین دندانپزشک پونک جناب دکتر مهدی ابوالقاسمی مراجعه کرده و با اصلاح طرح لبخند هرچه زودتر به رویای لبخند زیبا برسید.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66