کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

روش های درمان حساسیت دندانی

30 مهر ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

آیا روش های درمان حساسیت دندانی می دانید؟

حساسیت دندان ها به گرما و سرما

در این مقاله می خواهیم به روش های درمان حساسیت دندانی بپردازیم. به طور معمول کسانی که از حساسیت دندان ها رنج می برند، سعی می کنند از فعالیت های روزمره خود مانند مصرف غذاها و مایعات سرد و گرم و حتی مسواک زدن دندان های خود نیز پرهیز کنند. همین فعالیت های ساده باعث شده تا کسانی که حساسیت شدید دندانی دارند همیشه با ترس درد دندان زندگی کنند.  حالا چه زمانی حساسیت دندان اتفاق می افتد ؟ زمانی که عاج دندان، بافت میان تهی دندان ها، بدون پوشش شود. می توان گفت عاج حاوی کانال های میکروسکوپی به نام توبول است که گذرگاه عصب هستند. زمانی که بافت لثه ها تحلیل رفته و مینای دندان ساییدگی دارد، توبول های عاج بدون پوشش می شوند، که این امر باعث می شود تا اعصاب به راحتی با هر محرکی تحریک می شود و سبب حساسیت دندانی شود.  

چه عواملی باعث حساسیت دندان ها می شود؟

از جمله شایع ترین علل دندان درد، حساسیت دندان ها می باشد. می توان گفت عبارت " دندان درد" به احساس درد یا ناراحتی یک یا چند دندان اشاره دارد. به طور معمول درد حساسیت دندان ها سریع، ناگهانی و به صورت ضربه ای است. زمانی حساسیت دندان رخ می دهد که در نتیجه تحلیل لثه ها، لایه زیرین مینای دندان ( عاج) یا لایه پوشش دهنده ریشه دندان، در امتداد خط لثه ها بدون پوشش باقی می مانند. قسمت های بدون پوشش به گرما و سرما، و گاهی به غذاهای شیرین و پرادویه عکس العمل نشان داده و باعث بروز درد می شود.    

عواملی که منجر به حساسیت دندان ها می شوند شامل :

  • محکم مسواک زدن :

مسواک زدن دندان ها به صورت محکم و با فشار زیاد و یا استفاده از مسواکی که دارای فرچه های سفت، ممکن است باعث ساییده شدن مینای دندان ها و بدون پوشش ماندن عاج دندان و بروز حساسیت دندان ها شود. شما می توانید این مسئله را با مسواک زدن با مسواک های برقی کاهش دهید. برخی از مسواک های برقی حاوی سنسور فشار هوشمند هستند، به این صورت که با محکم مسواک زدن قرمز و با مقدار فشار مناسب سبز می شود.
  • دندان قروچه :

فشردن و ساییدن دندان ها بر روی یکدیگر باعث ساییده شدن مینای دندان ها و بدون پوشش ماندن عاج دندان می شود.
  • پاکسازی ها یا برخی از درمان های دندانپزشکی

  • حساسیت زودگذر دندان ها:

این امر می تواند بعد از درمان های تخصصی مانند سفید کردن دندان ها اتفاق بیفتد، اما معمولا بعد از زمانی کوتاه، پس از مراحل نهایی از بین خواهد رفت.
  • بیماری لثه :

زمانی رخ می دهد که بافت های ملتهب لثه ها از روی دندان ها کنار رفته و بخش های آسیب پذیر دندان ها را بدون پوشش باقی گذاشته اند. اگر مشاهده کردید که هرگونه علامت یا نشانه حساسیت دندان دارید، برای ارزیابی و بررسی بلافاصله با دندانپزشک خود ملاقات کنید.  

مشکل حساسیت دندان ها و درمان آنها :

باید گفت که حساسیت دندان چیزی نیست که هر کسی مجبور باشد به راحتی با آن زندگی کند. گزینه های درمانی زیادی هست که می تواند به کاهش این امر کمک کنند. می توان گفت که 80% از حساسیت ها از خط لثه ها شروع می شوند، باید با مسواکی دندان های خود را مسواک بزنید که دارای فرچه های نرمی باشد تا از آسیب زدن به لثه ها خود پرهیز نمایید.   در این مواقع دندانپزشک ترمیمی شما ممکن است برای بخش های حساس دندان های شما از فلوراید استفاده کرده تا استحکام مینای دندان های شما را نیز افزایش دهد، و یا حتی ممکن است استفاده از فلوراید در منزل را پیشنهاد دهد، که با استفاده از تری های سفارشی انجام می شود. امکان دارد گاهی سطح های بدون پوشش ریشه دندان با اعمال رزین باندینگ معالجه شوند تا سطح های حساس ریشه های دندان ها را پوشش داده و رفع حساسیت شود. در راستای این عمل ممکن است از بی حسی موضعی استفاده شود. اگر بافت لثه ی ریشه های دندان های شما از بین رفته باشند می توان با جراحی پیوند لثه میزان کمی از بافت لثه را از جای دیگری از داخل دهان برداشته و روی منطقه ای گذاشت که تحت تاثیر قرار گرفته است. این عمل می تواند از ریشه های حساس دندان ها محافظت کند. اگر دندان حساس شما موجب بروز درد شدید شده است و درمان های دیگر موًثر نیستند، امکان دارد تا دندانپزشک ترمیم و درمان ریشه را برای شما توصیه کند( عملیاتی که برای درمان مشکلات هسته نرم دندان ها یا پالپ دندان توصیه می شود ). اگر چه ممکن است این عمل یک درمان قابل توجهی باشد، اما می توان گفت که در حال حاضر موفق ترین تکنیک است تا حساسیت دندان ها از بین برود. لازم به ذکر است که بعد از نوشیدن یا خوردن مواد اسیدی حتما آب بنوشید تا سطح اسید داخل دهان شما به تعادل برسد.  

چگونه می توان از حساسیت دندان ها پیشگیری کرد ؟

چند روش برای پیشگیری از حساسیت :
  • از مسواکی استفاده کنید که دارای فرچه های نرمی باشد تا از آسیب به لثه ها و تحلیل آنها جلوگیری کنید.
  • از خمیر دندانهای ضد حساسیت استفاده کنید، که هم پلاک های دندانی را از بین می برند، هم دندان ها تمیز می کنند، همچنین درمان منشاء درد، خط لثه ها و تسکین سریعی برای حساسیت دندان ها هستند.
  • در طول روز دو مرتبه دندان های خود را مسواک بزنید و یک مرتبه حتما از نخ دندان استفاده کنید تا از تحلیل لثه های خود پیشگیری کنید.
  • حتما اطمینان حاصل کنید که همه بخش های دندان ها را تمیز کرده اید، مانند بین دندان ها و کنار خط لثه ها.
  • از خوردن و نوشیدنی های اسیدی پرهیز کنید. نوشیدنی های گازدار، مرکبات و شراب به مرور زمان باعث می شوند تا مقادیر اندکی از مینای دندان شما از بین برود. زمانی که این نوع نوشیدنی ها را می خورید، تا حد امکان از نی استفاده کنید تا احتمال برخورد آنها با دندان ها کاهش یابد.
شما می توانید جهت مشاوره به مطب بهترین دندانپزشک غرب جناب دکتر مهدی ابوالقاسمی مراجعه کرده و هرچه زودتر به رویای لبخند هالیوودی برسید.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66