نگهداری و مراقبت از ایمپلنت های دندانی

30 مهر ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی
 

راه های نگهداری و مراقبت از ایمپلنت های دندانی چیست ؟

  شاید شما هم از آن دسته  از افرادی هستید که دندان یا دندان های خود را از دست داده و به فکر ایمپلنت دندان های خود هستید. یکی از راه حل های فوق العاده برای جایگزینی دندانهای از دست رفته، روش ایمپلنت است، به دلیل اینکه فوق العاده محکم و بادوام بوده و همچنین می توانند از تحلیل و تضعیف استخوان فک پیشگیری کنند.  امروزه مشاهده شده که بسیاری از افراد ترجیح می دهند به جای استفاده از یک دست دندان کامل مصنوعی (اوردنچر) و دیگر ابزارهای جایگزینی دندان، از ایمپلنت استفاده کنند. با این حال لازم به ذکر است که ایمپلنت ها هم در دنیای پزشکی درست مانند هر روش دیگری، بدون مشکل نیستند و اگر با دقت از آنها نگهداری و مراقبت نکنید، با پیامدهای جدی رو به رو می شوید.  

خطرات عدم مراقبت درست از ایمپلنت ها

  این را حتما می دانید که دهان شما مملو از باکتری است، به همین دلیل شما باید به صورت منظم مسواک زده و نخ دندان بکشید. به طور قطع شما نمی خواهید میکروب های موجود در دهان شما باعث پوسیدگی دندان ها و بروز بیماری لثه های شما شوند. جلوگیری و مبارزه با افزایش باکتری ها به ویژه در حالتی که شما ایمپلنت داشته باشید، بسیار مهم است، به دلیل اینکه می تواند باعث به وجود آمدن عفونت اطراف پست های تیتانیومی داخل فک شما شوند.  این وضعیت که با عنوان پری ایمپلنتایتیس شناخته شده است، منجر به التهاب لثه شده و احتمالا سبب تحلیل استخوان نیز می شود. اگر عفونت به اندازه کافی افزایش و پیشرفت کرده باشد و سبب تحلیل استخوان به صورت چشمگیری شود، ایمپلنت ها حمایت خود را از دست داده و امکان از دست رفتن آنها بسیار بالاست. مراقبت و نگهداری درست و مناسب از ایمپلنت های دندانی می تواند تا میزان زیادی از خطر درگیر شدن با اینگونه مشکلات جلوگیری کند. با این حال مشاهده شده است که برخی از بیماران اطلاعات کافی در خصوص نگهداری و مراقبت از ایمپلنت های دندانی خود نداشته اند، به همین علت با این مشکلات رو به رو شده اند. این مسئله بسیار مهم است که دندانپزشک ترمیمی یا جراح شما بعد از جراحی و کاشت ایمپلنت باید در مورد همه مزایا و معایب ایمپلنت های دندانی با شما صحبت کرده و مطمئن شود که شما اطلاعات کافی را برای پیشگیری از پری ایمپلنتایتیس کسب کرده اید تا بتوانید از لبخند زیبای خود لذت ببرید.  

نگهداری و مراقبت از ایمپلنت های دندانی

  می خواهیم به کسانی اشاره کنیم که به هر دلیلی دندان های خود را از دست داده اند و پروتز ثابت یا بریج دندانی ثابتی دارند که بیرون نمی آیند. حال چگونه می توان بریج ها و ایمپلنت ها را به صورت عمیق پاکسازی کرد ؟ می تواند گفت که مسواک زدن و نخ کشیدن دندان زیر بریج دندان و پروتزهای روی ایمپلنت های دندانی ثابت ممکن است چالش برانگیز باشد. به طور معمول دست دندان های کامل و بریج های بر پایه ایمپلنت های دندانی، با پیچ نگه داشته شده و می توانند برای پاکسازی به صورت دوره ای خارج شوند. برای داشتن بریج ها و ایمپلنت های سالم در دراز مدت، باید هر چند وقت به دندانپزشک ترمیمی مراجعه کرد تا با خارج کردن ایمپلنت ها زیر آنها را با دقت بررسی کرده و هم بریج یا پروتز خارج شده از دهان نیز پاکسازی شود. پس از آن ترمیم بر پایه ایمپلنت می تواند به راحتی برای چند سال استفاده در جای خود پیچ شود.  

پاکسازی و نگهداری به طور منظم در منزل

  می توان گفت که در بیشتر موارد نگهداری و مراقبت هر روزه از ایمپلنت ها، روکشها و بریج ها خیلی پیچیده تر از مراقبت های خانگی مانند مسواک زدن و نخ کشیدن دندان های طبیعی نیستند. شما میتوانید تحت شرایط طبیعی، با توجه به نگهداری و مراقبت کافی با اصلاح طرح لبخند، دندان های زیبایی داشته باشید.  

و اما قسمت هایی از ایمپلنت که دیده نمی شوند، چطور ؟

  باید اشاره کنیم که ایمپلنت ها از تیتانیوم ساخته می شوند که جایگزینی برای ساختار ریشه های طبیعی دندانهای از دست رفته نیز می شوند. می توان گفت که آنها به داخل استخوان و بافت اطراف تکیه داده شده اند و به صورتی طراحی شده اند که دندانهای متصل به ایمپلنت های پایه را حمایت می کنند. گاهی ممکن است ذرات غذا و باکتری ها در قسمت های اطراف ایمپلنت ها پنهان شده و سبب شکل گیری پلاک و همچنین منجر به عفونت های احتمالی بافت لثه اطراف شوند. به همین علت همانطور که از قبل ذکر شد، برای بسیار مهم است که چکاپ و پاکسازی های منظم باید به دندانپزشک مراجعه شود. پاکسازی تخصصی این ذرات از اطراف ایمپلنت، توسط یک دندانپزشک ترمیمی ماهر بسیار توصیه می شود. دندانپزشک پس از بررسی بافت های اطراف می تواند اطمینان حاصل کند که لثه ها و دندان های دیگر در آن ناحیه عاری از هر نوع بیماری هستند. با نگهداری و مراقبت درست ایمپلنتهای دندانی یا یک دست ایمپلنت کامل می تواند تا چندین دهه استحکام و دوام داشته باشند و ظاهری طبیعی ارائه دهند و همچنین بدون هیچ گونه نگرانی باعث انسجام دندان ها مجاور شوند. زمان پاکسازی دندانپزشک ترمیمی شما کاملا با احتیاط عمل کرده و هم از تکنیک های آشنا و هم از پروب کردن نیز استفاده می کند تا اطمینان حاصل کند ایمپلنت ها کاملا صاف بوده و وظیفه خود را به خوبی انجام می دهند و همچنین هیچ خطری آنها را تهدید نمی کند.  قابل ذکر است که پاکسازی ایمپلنت ها هم قسمت های قابل دید آنها و هم قسمت های زیر لثه، مهم هستند، اما نباید بسیار نگران کننده باشند.     شما می توانید جهت مشاوره به مطب بهترین دندانپزشک غرب جناب دکتر مهدی ابوالقاسمی مراجعه کرده و هرچه زودتر به رویای لبخند هالیوودی برسید.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66