کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

اصلاح فاصله بین دندان ها

30 مهر ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

راه های اصلاح فاصله بین دندان ها ( علل فضای خالی بین دندان ها "دیاستم" )

در این مقاله می خواهیم به اصلاح فاصله بین دندان ها بپردازیم . در بعضی از افراد فاصله زیادی بین دندان ها وجود دارد، و به طور معمول این فاصله بین دو دندان جلویی فک بالا مشاهده می شود. این فاصله به دلیل عدم هماهنگی بین اندازه استخوان های فک و اندازه دندان ها ایجاد می شود.

 

راه های اصلاح فاصله بین دندان ها چیست ؟

می توان گفت از دلایلی که باعث فاصله بین دندانها می شوند، این است که یا برخی از دندانها از دست رفته یا مادرزادی وجود ندارند و یا ممکن است اندازه کوچکتری از حالت عادی داشته باشند، و یا برخی از عادت ها مانند مکیدن انگشت در کودکی نیز می تواند بین دندانها فاصله ایجاد کند.

   

این را می دانیم که زبان بیشتر افراد در زمان بلعیدن غذا، به سقف دهان میچسبد، با آنکه زبان بعضی از افراد در زمان بلعیدن با دندانها جلو برخورد کرده که این مورد با گذشت زمان و فشار وارد شده باعث می شود دندان ها به سمت جلو حرکت کنند، همین موضوع به مرور زمان موجب می شود تا کم کم فاصله بین دندان ها ایجاد شود.

همچنین در بعضی از افراد با اتصال فرنوم های دهانی، فاصله ای بین دندانهای قدامی ایجاد می شود. اصلاح فرنوم، پایه اصلی درمان دیاستم ها است.

   

باید اشاره کنیم که بیماری های لثه نیز سبب تحلیل و یا از دست رفتن استخوانی می شوند، که دندان ها را نگهداری می کنند. کسانی که استخوان از دست داده اند نیز دندان هایشان لق شده که همین موضوع باعث ایجاد فاصله بین دندانی بی تاثیر نیست.

این موضوع را نیز توجه داشته باشید،فاصله ای که بین دندانهای شیری کودکان وجود دارد کاملا طبیعی است، که این فضا با رشد دندانهای دائمی از بین می روند.

ترمیم و درمان فاصله بین دندانی :

می توان گفت که فاصله های دندانی جزئی را با درمان های زیبایی، از جمله ونیرهای کامپوزیت یا لمینت می توان ترمیم کرده و برطرف کرد.

باید اشاره کنیم که فاصله های دندانی بیشتر، ممکن است که به درمان ارتودنسی نیز نیاز داشته باشند.

فاصله ای که به دلیل بیماری لثه نیز ایجاد می شود، ب مرور زمان بیشتر شده، باعث لق شدن دندان ها شده و فرد در هنگام غذا خوردن احساس درد و ناراحتی می کند. در این موارد باید ابتدا بیماری لثه درمان شده و بعد از آن ترمیم و درمان زیبایی انجام شود.

شما می توانید جهت مشاوره به مطب بهترین دندانپزشک غرب جناب دکتر مهدی ابوالقاسمی مراجعه کرده و هرچه زودتر به رویای لبخند هالیوودی برسید.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66