دندانپزشکی در دوران بارداری

30 مهر ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

دندانپزشکی در دوران بارداری

  اکثر بانوان در دوران بارداری از مشکلات دهان و دندان رنج می برند، و این سوالی که همیشه مطرح می شود این است که در دوران بارداری مراجعه به دندانپزشکی خطرناک نیست ؟ اغلب خانم ها از زمان شروع بارداری، شاهد تغییراتی در بدن خود خواهند شد، توصیه پزشکان این است که در این دوران تغذیه مادر بسیار مهم است. در این دوران جنین برای رشد از خون مادر استفاده می کند، از این رو کمبود هرگونه مواد غذایی سبب کاهش رشد جنین شده و سلامتی مادر را نیز به خط می اندازد. می توان گفت مهمترین عنصر که باید برای اسکلت جنین مصرف شود، کلسیم است، چنانچه این عنصر در بدن مادر به اندازه کافی تامین نشود، مادر نیز به پوکی استخوان زودرس مبتلا شده و دندان های او دچار مشکل شده و می پوسد.  

در دوران بارداری چه زمانی بهتر است به دندانپزشک مراجعه شود ؟

  توصیه می شود که حتما قبل از بارداری به دندانپزشک ترمیمی مراجعه کرده و از سلامت دندان های خود مطمئن شوید، و اگر نیاز به ترمیم دارند، اقدامات لازم را انجام دهید. به طور قطع در دوران بارداری محدودیت های زیادی دارید. اما اگر به دلایلی فرصت مراجعه به دندانپزشکی را نداشتید، نگران نبوده و در اولین فرصت اقدام کنید. لازم به ذکر است در زمان حاملگی بهترین زمان برای امور دندانپزشکی سه ماهه دوم حاملگی است. جنین در سه ماهه اول به سرعت در حال رشد است، و در هر صورتی اگر دارویی مصرف شود، و یا حتی به بیماری عفونی نیز دچار شوید، روی جنین به شدت تاثیرگذار خواهد بود. از این رو چنانچه درد شدید دندان ندارید، صبر کنید تا سه ماهه اول به خوبی بگذرد. مسلما در سه ماهه دوم حاملگی شکم بزرگتر شده و شاید برای خانم ها سخت تر باشد که در مدت زیادی روی صندلی دندانپزشکی دراز بکشند، اما در هر صورتی نباید به دلیل این مسئله، در سه ماهه اول برای درمان های دندانی خود اقدام کنید. توصیه می کنیم در این دوران زمانی به دندانپزشکی مراجعه کنید که شرایط حاد و غیر قابل تحمل باشد.      

پر کردن دندان در دوران حاملگی :

  با توجه به مواردی که ذکر شد، ممکن است خرابی دندان شما تا حدی پیشروی کرده باشد که شما مجبور باشید به دندانپزشکی مراجعه کنید، و به ترمیم و درمان دندان خود بپردازید. در این حالت باید چند نکته را یادآوری کنیم :  
 • دندانپزشک ترمیمی شما باید حتما از مواد کامپوزیت استفاده کند، به دلیل اینکه پر کننده جیوه ای و آمالگام نیز برای جنین بسیار خطرناک است.
 • شاید برای شما این سوال پیش بیاد که در دوران بارداری استفاده از ماده بی حسی خطرناک نیست ؟ باید اشاره کنیم که داروهای بی حسی از جمله لیدوکائین، بی خطر بوده و دندانپزشک برای شما از این نوع بی حسی استفاده می کند. چنانچه شکم شما در سه ماهه دوم به اندازه کافی بزرگ بوده و دندانپزشک شما متوجه حاملگی شما نشدند، شرایط خود را حتما برای او توضیح دهید.
 • گاهی مادران اشتباهی که مرتکب می شود این است که به علت ترس داشتن از مواد بی حسی و پر کننده، ترمیم و درمان دندان خود را به تعویق می اندازند. در چنین حالتی فرض کنید که پوسیدگی دندان شما شدید شده و احتمال عفونت بالایی وجود دارد. این را بدانید که عفونت دندان شما خیلی خطرناک تر از ماده بی حسی بوده و برای رفع این مشکل باید دارویی مصرف کنید که جنین را تحت تاثیر قرار ندهد. از این رو با توجه به موردی که گفته شد، دندانپزشک ترمیمی برای شما از مواد کامپوزیت و بی حسی بی خطر استفاده می کند. پس بدون داشتن نگرانی به رفع مشکلات دندان های خود بپردازید.
   

چند نکته مهم برای خدمات دندانپزشکی در دوران حاملگی :

  و در آخر باید مطالبی مهم را برای شما عزیزان متذکر می شویم که لازم است برای دندانپزشکی در دوران بارداری باید به آنها توجه کنید.
 • هر نوع عکسبرداری از دندان و دهان شما بعد از دوران بارداری باید انجام شود، زیرا به طور قطع اشعه های موجود در محیط، سلامتی جنین شما را به خطر می اندازد.
 • شرایط خود را حتما به دندانپزشک خود اطلاع دهید.
 • شما باید حتما در شرایط اورژانسی به دندانپزشکی مراجعه کنید. در غیر این صورت، مسائل مربوط به دندانپزشکی را به بعد از زایمان موکول کنید.
 • البته باید اشاره کنیم که شما می توانید معاینات دندانی خود را در دوران حاملگی بدون نگرانی به راحتی انجام دهید، مخصوصا اگر درد شدیدی احساس کردید، باید تا قبل از اینکه مشکلی رخ دهد، اقداماتی لازم بر روی دندان شما صورت گیرد.
 • این را بدانید هنگامی که روی صندلی دراز می کشید، پاهای شما نباید روی هم باشند، زیرا در این حالت جریان خون شما کند شده و برای جنین مشکل ساز خواهد شد.
 • لازم به ذکر است که هر نوع عفونتی باعث احتمال زایمان زودرس شما خواهد شد، به همین علت تاکید می کنیم، اگر دندانپزشک شما توصیه می کند که دندان شما باید سریعا ترمیم شود، بدون هیچ گونه نگرانی اقدام کنید.
 

چند نکته برای بهداشت دهان و دندان در دوران حاملگی :

  در این محتوا متوجه شدید که بانوان باردار تنها زمانی باید به دندانپزشکی مراجعه کنند که شرایط اضطراری بوده و مشکل حادی داشته باشند. در این دوران برای اینکه سلامت دهان و دندان خود را حفظ کنید، لازم است به چند نکته توجه کنید :
 • شما باید بیشتر از قبل به بهداشت دهان و دندان خود اهمیت دهید، چنانچه بوی خمیر دندان باعث حالت تهوع شما می شود، در اولین فرصت آن را عوض کنید.
 • برخی از مادران در دوران حاملگی میل شدیدی به خوردن شیرینی و ترشیجات پیدا می کنند، در این صورت باید دفعات مسواک زدن خود را افزایش دهید.
 • از لبنیات بیشتر استفاده کنید، لبنیات باعث می شود تا هم بنیه جنین قوی شود و هم نیاز استخوان و دندانهای شما به کلسیم جذب شده توسط جنین، تامین شود.
 • باید مصرف میوه ها و سبزیجات را بیشتر کنید، به علت اینکه آنتی اکسیدانی که در آنها وجود دارد، باعث پیشگیری از پوسیدگی میکروبی دندان شما می شود.
 • اگر دچار ویار و حالت تهوع نمی شوید، حتما از دهان شویه استفاده کنید.
      شما می توانید جهت مشاوره به مطب بهترین دندانپزشک غرب جناب دکتر مهدی ابوالقاسمی مراجعه کرده و هرچه زودتر به رویای لبخند هالیوودی برسید.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66