کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

آیا پوسیدگی دندان همیشه با دندان درد همراه است؟

30 مهر ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی
پوسیدگی دندان شایع ترین بیماری در کل دنیا محسوب میشود. در حقیقت یک نوع عفونت است که بستگی به میزان این عفونت می تواند از پوسیدگی های سطحی تا عفونتهای حاد دندانی را شامل شود. برای اینکه پوسیدگی باعث درد دندان شود، عوامل زیادی باید دست به دست هم دهد. همانطور که ممکن است دو نفر که سرماخوردگی دارند علایم مشابهی نداشته باشند ممکن است دو دندان هم پوسیدگی های عمیق داشته باشد ولی یکی دردناک و دیگری بدون درد باشد. بر خلاف تصور عموم مردم که فکر میکنند همیشه پوسیدگی های عمیق باید همراه با دندان درد باشد باید متذکر شد که اکثر مواقع اینطور نیست و فقط در بعضی پوسیدگی ها ما شاهد درد هم هستیم.ملاک درمان های پیشرفته بر روی دندانها درد داشتن نیست بلکه میزان عمق پوسیدگی و عفونتی است که به داخل ریشه نفوذ کرده است. جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره عوامل شایع دندان درد کلیک نمایید.

محل های شایع ایجاد پوسیدگی دندان:

می توان گفت که پوسیدگی تمام سطوح دندان را به صورت یکسان دچار نمی کند. بلکه بعضی از سطوح دندان ها به دلیل داشتن وضعیت خاص، بیشتر به پوسیدگی مبتلا می شوند. از جمله این سطوح، می توان به موارد زیر اشاره کرد :
  • شیار های سطح جونده :

سطح جونده دندان های آسیا از شیارهای باریک و عمیقی برخوردار هستند، که می توان گفت محیط مناسبی است برای رشد و زندگی میکروبها، که دندان از این محل گرفتار پوسیدگی می شود.
  • سطوح بین دندانی :

ناحیه سطوح بین دندان به دلیل عدم نفوذ موهای مسواک، قابل تمیز کردن نبوده، از این رو این نواحی مستعد پوسیدگی و بیماری لثه هستند.
  • طوق دندان (ناحیه اتصال لثه با دندان) :

به طور معمول تجمع میکروب ها در این ناحیه باعث بیماری لثه می شود.

نشانه های پوسیدگی :

زمانی که دندان فردی دچار پوسیدگی می شود، ممکن است علامت هایی برای هشدار مشاهده کند. این علامت ها عبارتند از :
  • مینای دندان تغییر رنگ می دهد، در محل پوسیدگی مینای دندان به رنگ قهوه ای یا سیاه نمایان می شود.
  • سوراخ شدن محل پوسیدگی دندان، گاهی این تخریب میزان کمی دارد که فقط با معاینه دقیق توسط دندانپزشک ترمیمی مشخص می شود، و گاهی مشاهده می شود که مقدار زیادی از دندان فرد از بین می رود، در حدی که شخص فکر می کند دندان او شکسته است.
  • درد گرفتن یا حساس شدن دندان در زمان خوردن غذاهای شیرین، ترش و سرد.
  • درد گرفتن یا حساس بودن دندان در زمانی که دندان ها را روی هم فشار می دهیم.
  • بوی بد دهان علت های مختلفی دارد که یکی از آنها پوسیدگی دندان است.
  • پاره شدن نخ دندان و گیر کردن مواد غذایی بین دندان ها می تواند از جمله علائم پوسیدگی دندان باشد.
انواع پوسیدگی دندان ، روش توقف پوسیدگی دندان ، تشخیص پوسیدگی دندان در خانه ، ترمیم دندان پوسیده در خانه ، علائم پوسیدگی دندان ، علت خراب شدن دندان از ریشه ، درمان دندان پوسیده ، درمان پوسیدگی بین دو دندان منبع: 1da
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66