کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

بهترین رنگ طبیعی برای کامپوزیت ونیر کدام است

18 بهمن ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

امروزه یکی از روش هایی که در دندانپزشکی زیبایی بسیار مورد توجه عموم قرار گرفته است، کامپوزیت ونیر یا همان کامپوزیت دندان می باشد که برای اصلاح شکستگی دندان ها و همچنین اصلاح فرم و رنگ دندان ها، مورد استفاده قرار می گیرد. دندانپزشک زیبایی برای انجام این عمل مقداری از مواد کامپوزیت را روی دندان شما قرار داده و به آن فرم می دهد.

انتخاب رنگ طبیعی کامپوزیت ونیر یکی از مهم ترین مراحل عمل کامپوزیت دندان است، که بر روی زیبایی چهره شما تاثیر بسیار بالایی دارد، به این معنی که همان اندازه که فرم دندان های کامپوزیت روی چهره شما تاثیر گذار است، رنگ آن نیز به همان اندازه تاثیرگذار خواهد بود. لازم به ذکر است که بعد از انجام این عمل برای ماندگاری و ثبات رنگ، به طور طبیعی باید از آن مراقبت کنید، تا کامپوزیت شما دوام و ثبات رنگی بیشتری داشته باشد.

رنگ های کامپوزیت محدودیتی نداشته و از تنوع بالایی برخوردارند. شما می توانید با مشاوره دندانپزشک زیبایی رنگ مورد نظر خود را انتخاب کنید. در انتخاب رنگ، نکته مهم طبیعی به نظر آمدن رنگ دندان ها بعد از انجام عمل است.

زمانی که شما انتخاب رنگ می کنید، باید عواملی را که موجب تغییر رنگ می شوند را نیز در نظر بگیرید. از جمله این عوامل، جنس بزاق و رطوبت فضای دهان شما است، که از این رو باید برای انتخاب رنگ حتما از دندانپزشک زیبایی خود مشورت بگیرید.

رنگ طبیعی برای کامپوزیت ونیررنگ طبیعی برای کامپوزیت ونیر

راه های پیشگیری از تغییر رنگ کامپوزیت ونیر

برای پیشگیری از تغییر رنگ کامپوزیت ونیر، باید بهداشت دهان و دندان خود را رعایت کرده و به طور مداوم از مسواک و دهانشویه و نخ دندان استفاده کنید. رنگدانه های قهوه باعث تغییر رنگ می شوند، لازم به ذکر است که  در زمان هایی که از مواد غذایی رنگی مثل قهوه استفاده می کنید، حتما بعد از آن مسواک بزنید.

همچنین استعمال سیگار از جمله مواردی است که به سرعت باعث تغییر رنگ کامپوزیت ونیر شده و طول عمر آن را کم می کند. باید اشاره کنیم که کامپوزیت ها برند های مختلفی داشته و هر کدام از برند ها درجات رنگی مخصوص خود را دارند، می توان گفت که در سیستم کامپوزیت ما یک استاندارد رنگ ثابت نداریم.

از این رو روشن ترین رنگ هر برندی، نام مشخص و متفاوت با برند دیگر دارد. بر خلاف لمینت دندان، طیف رنگی کامپوزیت هر برندی منحصر به فرد خودش است. از نظر طبقه بندی رنگها، طبیعی ترین رنگ برای ایرانی ها گروه رنگی A می باشد، که خود این گروه از سفید به زرد با شماره های ۱ تا ۴ شناخته میشود. کمی سفید تر از گروه A و بهتر بگوییم سفیدتر از A1،  رنگ B1 هست که در عین سفید بودن طبیعی به نظر میرسد.

در چند سال اخیر به خاطر تقاضای زیاد برای لبخند سفیدتر، گروه رنگی جدیدی به نام بلیچ (bl) اضافه شده که خود شامل چهار شماره هست و سفیدترین رنگ از نظر دندانپزشکی محسوب میشود و با اینکه سفیدتر از حد عادی میباشد ولی متقاضی زیادی دارد و در صورتیکه درمان زیبایی با ظرافت و مهارت کار شود جلوه و نمای بسیار جذابی دارد. این موضوع را به یاد داشته باشید که هر چه مدل و رنگ کامپوزیت شما طبیعی تر باشد، لبخند شما زیباتر خواهد بود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66