انواع ایمپلنت دندان

30 مهر ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی
یک لبخند زیبا یکی از عوامل بسیار مهم و تاثیرگذار در سنجش زیبایی چهره و میزان شادابی صورت شماست. همان طور که می دانید نیز، داشتن دندان هایی تمیز و مرتب از ویژگی های لبخندی زیبا می باشد. برای داشتن چنین دندان هایی، ایمپلنت یک راهکار مطمئن است. ما در این مقاله به معرفی انواع ایمپلنت دندان برای آشنایی بیشتر شما با این راهکار سودمند می پردازیم.

چیستی و اهمیت ایمپلنت دندان

در ابتدا بیایید درباره خود ایمپلنت و اهمیت آن صحبت کنیم. در مواردی که دندان های ما در اثر کهولت سن، شکستگی، خراب شدن، افتادن و ... دیگر آن حالت اولیه و سالم خود را ندارند، ایمپلنت به کمک ما می آید. تفاوت ایمپلنت دندان با سایر روش های بازسازی دندان ها، کیفیت بالای آن می باشد. با این روش شما می توانید کاملا از دندان خود مثل یک دندان سالم استفاده کنید و حس کنید همه چیز مثل اولش شده است. البته موارد استثنایی نیز در این میان وجود دارند که در آن حالت ها، بدن نسبت به ایمپلنت واکنش نشان می دهد. پس ایمپلنت یک عمل مهم و پرکاربرد برای بازسازی و زیباسازی دندان های شماست که اگر در یک محیط مطمئن و با پزشکی معتبر انجام بگیرد، بسیار کمک کننده خواهد بود.

آیا ایمپلنت دندان یک راهکار مطمئن است؟

بعضی افراد ترس زیادی از دندانپزشکی دارند و نمی توانند به اندازه کافی به روند انجام ایمپلنت اعتماد کنند. ایمپلنت یک راه خوب برای پر کردن جای یک یا چند دندان از بین رفته می باشد و با آن می توان زیبایی که با جای خالی دندان ها از دست رفته بود را به چهره باز گرداند. ایمپلنت بدین طریق انجام می شود که یک دندان مصنوعی را دقیقا مانند دندان طبیعی خودتان، با ریشه و تاج یک دندان طبیعی در محل مشخص شده قرار می دهند و بدین صورت شما می توانید پس از چند ماه و طی کردن دوره معین شده؛ از این دندان جدید استفاده کنید. طول عمر دندان ایمپلنت شده دائمی است و می توانید تا آخر عمر خود از این دندان استفاده نمایید. کیفیت این راهکار نیز بالا می باشد و اطمینان زیادی نسبت به آن وجود دارد. پس نیازی نیست ترسی از این عمل داشته باشید. چرا که بسیار کمک کننده است و روش اثبات شده ای می باشد.

معرفی انواع ایمپلنت دندان

ایمپلنت دندان انواع مختلفی دارد که بنا به نوع نیازمندی دندان شما، تشخیص دندانپزشک خوب و مواد استفاده شده به دسته های متفاوتی تقسیم می شوند. شاید این تنوع و گوناگونی شما را سردرگم کند و به تحقیق درباره اینکه کدام مورد از انواع ایمپلنت دندان برای شما مناسب است بپردازید اما این نکته مهم را به یاد داشته باشید که داشتن یک دندان پزشک کاربلد و حرفه ای از همه چیز مهم تر است. باید بتوانید به مهارت دندانپزشک خود اعتماد کنید و در این صورت یک ایمپلنت موفق خواهید داشت. در ادامه چند مورد از انواع ایمپلنت دندان را برای شما توضیح می دهیم :
  • ایمپلنت زایگوماتیک

یکی از انواع ایمپلنت دندان، ایمپلنت زایگوماتیک می باشد. در این نوع از ایمپلنت، یک وسیله فلزی به شکل پیچ را در استخوان گونه ای قرار می دهند. این نوع از ایمپلنت در موارد خاصی که مرتبط به فک است کاربرد دارد اما امروزه به دلیل وجود روش های دیگر، استفاده چندانی از روش زایگوماتیک نمی شود.
  • ایمپلنت ساب پریواستیل

این نوع از انواع ایمپلنت دندان، به گونه ای است که وارد استخوان نمی شود. انجام آن به این شکل است که روی استخوان فک قرار می گیرد و در زیر لثه جاسازی می شود. برای اینکه دندان جا به جا نشود یا نیفتد نیز مقداری از آن را بیرون از لثه نگه می دارند تا دندان در همان حالت باقی بماند. کاربرد این نوع از ایمپلنت برای متقاضیانی است که بدن آنان توان انجام یک پیوند استخوانی را ندارد یا از استخوان هایی قوی و محکم بهره مند نیستند. در چنین شرایطی استفاده از نوع ساب پریواستیل مناسب می باشد. علاوه بر این مورد، اگر بیمار متقاضی بخواهد که تمام دندان هایش ایمپلنت شوند، ساب پریو استیل یک روش توصیه شده و پسندیده برای اینکار می باشد. همچنین این نوع از ایمپلنت زیر مجموعه روش های تک مرحله ای است.
  • ایمپلنت اندواستیل

یکی از روش های پرکاربرد ایمپلنت می باشد. این ایمپلنت به شکل پیچ هایی کوچک از جنس تیتانیوم می باشد که درون استخوان فک فرو می روند و آماده می شوند تا از دندان نگهداری کنند. سپس دندان مصنوعی روی پیچ قرار می گیرد. این ایمپلنت اغلب اوقات زیر مجموعه عمل های دو مرحله ای است.

روش های انجام ایمپلنت

برای انجام عمل ایمپلنت، دو نوع روش وجود دارد. به طور کل می توان گفت که ایمپلنت ها به دو شکل تک مرحله ای و دو مرحله ای صورت می گیرند.
  • روش تک مرحله ای

در روش یک مرحله ای، تنها یک عمل جراحی بر روی دندان انجام می شود. این روش نیاز به مهارت و تخصص بالایی دارد و عملکرد حرفه ای طی آن مهم است. چرا که در فرایند گذاشتن پیچ تیتانیومی درون استخوان، مقداری از آن را از لثه بیرون می گذارند تا در مقابل افتادن، نگهدارنده دندان باشد. یعنی پس از مدت مشخص شده برای قرار دادن دندان مصنوعی در جای معین، عمل دیگری برای روکش یا تعبیه کردن دندان انجام نمی شود بلکه روکش تنها روکش را به پیچ متصل می کنند. این قرار دادن و متصل کردن روکش به پیچ، در فاصله چند ماه پس از قرار دادن پیچ درون فک می باشد و این زمان لازم است تا ایمپلنت قرار داده شده درون فک، جوش بخورد.
  • روش دو مرحله ای

در نوع دو مرحله ای از انواع ایمپلنت دندان، دو بار عمل جراحی روی بیمار انجام می شود. البته عمل دوم خفیف تر است اما باز هم مانند عمل اول با بخیه زدن همراه می باشد. عمل اول برای قرار دادن پیچ درون فک است و عمل دوم که با فاصله زمانی انجام می شود، برای ترمیم کردن لثه و همچنین قرار دادن روکش دندان در جای خالی دندان اولیه می باشد.

سخن آخر

با ایمپلنت دندان، شما صاحب دندانی می شوید که تا آخر عمر می توانید از آن استفاده نمایید. همچنین ایمپلنت انواع مختلفی دارد که در این مقاله به طور مختصر توضیح داده شد. امیدواریم که اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار داده باشد.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66