کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

عوامل تاثیرگذار در داشتن دندان های سفید

18 بهمن ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

بحث سلامت و زیبایی یکی از رایج‌ترین مواردی است که امروزه همه افراد درگیر آن هستند. یکی از مهمترین آیتم‌های سلامتی در هر انسان، داشتن دندان‌هایی سالم و زیبا است. و اما یکی از عوامل تاثیرگذار در حفظ سلامتی دندان‌ها، داشتن مینای دندان سفید است که باید در حفظ و تقویت مینای دندان اهمیت زیادی قائل شد، و برای داشتن دندان های سفید تلاش کرد. اما سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد به وجود آید این است که چه مواردی در داشتن دندان هایی سفید تاثیرگذار هستند؟

این مقاله که توسط کارشناسان ما در کلینیک تخصصی دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی تهیه شده است، شما عزیزان را با تاثیرگذارترین عوامل در سفیدی دندان ها بیشتر آشنا خواهیم کرد. با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید.

راه های داشتن دندان سفیدراه های داشتن دندان سفید

مهمترین عوامل در داشتن دندان هایی سفید

بهتر است بدانید که سخت‌ترین ماده‌ی  موجود در دندان که به عنوان لایه بیرونی شناخته شده، و به گونه‌ای تمام دندان‌ها را پوشش می‌دهد، همان مینای دندان است که در حفظ و نگهداری دندان‌ها نقش بسیار مهمی دارد. این لایه به تنهایی قادر است که دندان‌ها را از عواملی که باعث پوسیدگی می‌شود حفظ و مراقبت کند.

تقویت مینای دندان یکی از مهم‌ترین آیتم‌هایی است که نه تنها سلامت دندان‌های شما را تضمین می‌کند بلکه در چهره شما جنبه زیبایی نیز دارد و داشتن لبخندی فوق‌العاده با دندان های سفید را به شما هدیه می‌دهد. مینای دندان بخش مهم و سختی از بدن را شامل می‌شود که نگهداری از آن بسیار دشوار است و نمونه‌ای از یک ماده معدنی است که فوق‌العاده قوی می باشد. مینای دندان از 96 درصد  مواد معدنی، و 4 درصد آب و مواد آلی تشکیل شده است.

در واقع مواد سازنده آن هیدروکسیل آپاتیت است که به رنگ سفید می‌باشد. تقویت و حفظ کردن مینای دندان امروزه به یکی از پر چالش‌ترین مشکلات تبدیل شده و امکان ساخت مینای دندان وجود ندارد و تنها باید برای تقویت آن کوشید زیرا مینای دندان به دلیل نداشتن سلول زنده هرگز توسط بدن بازسازی نمی‌شود و نمی‌تواند خود را بهبود بخشد و تنها نیاز به درمان‌های پزشکی دارد و افراد تا جای که می‌توانند باید از درمان‌های خانگی استفاده کنند تا بتوانند دندان های سفید خود را حفظ کنند، و در صورت لزوم به پزشک متخصص مراجعه کنند.

به این ترتیب متدی وجود دارند که می توان با رعایت آن ها در سفید باقی ماندن دندان ها کوشید. در ادامه با مراحل سفیدی دندان ها بیشتر آشنا خواهید شد.

عوامل موثر در سفیدی دندانعوامل موثر در سفیدی دندان

نکات مهم برای داشتن دندان های سفید

 • استفاده از خمیر دندان دارای فلوراید در طول زندگی در سه وعده از شبانه روز
 • پرهیز در خوردن انواع نوشیدنی های رنگ دار، اعم از چای، قهوه، نسکافه و ...
 • جلوگیری از سیگار کشیدن و مصرف موارد الکلی
 • پرهیز در مصرف داروهایی مانند آنتی هیستامین و آسپرین
 • جلوگیری از خوردن نوشیدنی های قند دار مانند نوشابه
 • پرهیز در خوردن خوراکی هایی که حاوی مواد رنگی می باشند
 • اگر خمیردندان حاوی فلوراید برایتان کمی تند است، می‌توانید دهان‌شویه را جایگزین آن کنید که برای جلوگیری از فرسایش مینای دندان شما بسیار تاثیرگذار است.
 • از جمله خوراکی‌های سفت و سخت، شیرین و سرشار از قند و شکر و نشاسته
 • دور خوراکی‌های چسبناک را خط بکشید.
 • پرهیز از مصرف مواد فرآوری شده و همراه با رنگ و شیرین‌کننده‌های مصنوعی
 • درمان دندان قروچه

دلایل تغییر رنگ دندان ها

افراد باید همیشه سعی بر این داشته باشند که برای جلوگیری از آسیب دندان، و داشتن دندان های سفید به ترمیم و تقویت آن‌ها توسط درمان‌های خانگی و در مواقع ضروری پزشکی اهمیت دهند. دلایل زیادی برای آنکه مینای دندان شما به مرور زمان تغییر رنگ پیدا می‌کند و زرد می‌شود وجود دارد که شاید با دانستن دلایل تغییر رنگ دندان‌ها بتوانید اندکی از آن پیشگیری کنید.

رنگ دندان از مهمترین آیتم‌هایی است که اعتماد به نفس افراد را در عین حال هم با سفید بودن آن‌ها بالا و هم با زرد شدن دندان‌ها پایین می‌آورد و این امر بسیار ناخوشایندی است که باید جلوی آن را تا حدودی گرفت.

از جمله مهم‌ترین دلایل تغییر رنگ دندان‌ها را می‌توان به انواع مختلفی تقسیم‌بندی کرد که شامل عوامل خارجی و عوامل مادرزادی و سیستمیک می‌باشد. البته نکته‌ای که حائز اهمیت این است که این تغیییرات گاهی ممکن تنها با تغییر رنگ مینای دندان مواجه باشد و گاهی ممکن با تغییر رنگ در ساختمان دندان نیز همراه باشد که این اغلب به دلیل کهولت و افزایش سن و یا مصرف دخانیات رخ می‌دهد. و باز هم هر یک از موارد ذکر شده دارای دلایل متعدد دیگری است که با هر یک از آن‌ها آشنا می‌شویم.

دلایل تغییر رنگ سطحی مینای دندان

 • مصرف عادات غذایی نامناسب یکی از دلایل این تغییر می باشد، که اغلب استفاده از عادات غذایی شدید رنگی و یا نوشیدنی‌های رنگی مانند چای، قهوه، انواع نوشیدنی‌ها کافئین‌دار و مصرف مواد الکلی، استفاده از تنباکو، سیگار، مواد چسبنده و مواد این چنینی است که معمولا در نایحه سر دندان‌ها می‌باشد و به روی سطوح لینگوال تاثیر می‌گذارد.
 • تغییر رنگ دندان براثر رسوبات و جرم‌های سطحی، مانند مواد چسنده و شیرین و مواد این چنینی، باعث می‌شود تا به مرور زمان جرم‌هایی به روی سطح دندان باقی بماند که باعث زرد شدن دندان می‌شود. ولی این به معنای از بین رفتن ساختمان دندان نیست و می توان به سراغ درمان های پزشکی رفت.

دلایل تغییر رنگ دنداندلایل تغییر رنگ دندان

  دلایل تغییر رنگ ساختمان دندان‌ها

  منظور از تغییر رنگ ساختمان دندان این است که این تغییر علاوه بر اینکه مینای دندان را تحت تاثیر قرار دهد، عاج دندان را نیز می‌گیرد که این مورد نیز دلایل متعددی دارد که شامل موارد زیر می‌باشد:
  • تجویز سیستمیک برخی از داروها
  • کهولت و بالا رفتن سن
  • تغییر رنگ دندان به دلیل تغییرات درونی دندان
  • پوسیدگی دندان

  انواع خدمات زیبایی برای سفید کردن دندان ها

  برای آنکه بتوان دندان های زرد شده و از حالت طبیعی خارج شده را به حالت اولیه بازگرداند، خدمات زیبایی زیادی وجود دارد، که با مراجعه به یک دندان پزشک متخصص برای داشتن دندان های سفید می توانید انجام دهید. این نوع درمان های زیبایی شامل موارد زیر می باشد:

  نتیجه گیری

  یکی از رایج‌ترین دلایل تغییر رنگ دندان‌ها به دلیل عوامل ژنتیکی و ارثی نیز می‌باشد که این وابسته به نوع ژن هر فرد است که ممکن دندان‌های شما از ابتدا به صورت ذاتی روشن‌تر باشد، و و اما این امری است که به رسیدگی تخصصی وابسته نیست و با مسواک زدن روزانه همیشه افراد می‌توانند دندان‌هایی سفید و سالم داشته باشند و اما ممکن است تیره‌تر باشد که برای افراد ناراحت‌کننده است و این نیاز به انجام رسیدگی‌های پزشکی دارد.

  در نهایت با تمام دلایل تغییر رنگ دندان آشنا شدید، و در نتیجه خواهید دید که علل اصلی تغییر رنگ دندان به مراقبت و نگهداری شما وابسته است. پس نگران نباشید اگر لبخند خود را از دست داده‌اید با مراقبت‌های پزشکی و سپس افزایش مراقبت‌های خانگی خودتان می‌توانید دندان‌های سفید و سالم داشته باشید و از آن‌ها لذت ببرید.

  اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
  6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66