کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

چگونه دندانپزشک زیبایی با کامپوزیت لامینیت کار می کند

30 مهر ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

کامپوزیت لامینیت زمانی استفاده می شود که فاصله میان دندانهای بیمار زیاد باشد و یا در موارد دیگری، دندانها بد شکل و بد رنگ باشند. در صورت فاصله داشتن دندانها و نامنظم بودن طول تاج آنها، می توان از روش ارتودنسی استفاده کرد. اما از آنجا که این روش به مدت زمان بیشتری و همچنین هزینه های بالاتری نیاز دارد، بهترین روش، استفاده از روکش های کامپوزیت لامینت است. در این روش دندانپزشک با استفاده از روکش های همرنگ دندان، اقدام به زیباسازی دندانها می کند.

دندانپزشک زیبایی با کامپوزیت لامینیت

دندان پزشک زیبایی لامینیت های کامپوزیتی به صورت یک لایه نازک با مواد همرنگ دندان هستند که به منظور ترمیم رنگ، اندازه و شکل دندانها استفاده می شوند و تناسب شکلی را در میان دندانها ایجاد می کنند. لامینیت ها از دو جنس سرامیکی و کامپوزیتی می باشند که البته در نوع سرامیکی، دندانها تراش داده می شود تا بر روی دندان فیکس شود. از مزایای لامینت های کامپوزیت، می توان به تراش حداقل دندانها اشاره کرد. از آنجا که لامینیت کامپوزیتی از یک لایه نازک تشکیل شده است، در نتیجه به راحتی بر روی دندانها ثابت شده و اکثرا نیازی به تراش دندان نخواهد بود.

نحوه کار با کامپوزیت لامینیت

پس از اینکه بیماران به مطب دندانپزشکی زیبایی مراجعه می کنند، ابتدا دندانهای آنها بررسی می شوند. در صورتی که یکی از دندانها پوسیده باشد و بیمار از وجود این عارضه بی اطلاع باشد، پس از اینکه دندانها بوسیله کامپوزیت لامینیت روکش شدند، مشکلات جدی برای بیمار اتفاق می افتد. به همین دلیل هنگامی که دندانپزشک تصمیم به روکش کردن دندانها می گیرد، مراحل زیر را به ترتیب طی می کند:

مرحله اول: معاینه و بررسی دندانهای بیمار

در این مرحله دندانپزشک زیبایی برای بیمار عکس رادیولوژی را تجویز می کند. با گرفتن عکس رادیولوژی، دندانهایی که از درون پوسیده شده اما هنوز به سطح نرسیده، مشخص می شوند. در صورتی که بیمار به این عارضه دچار باشد، دندانپزشک برای ترمیم این دندانها اقدام می کند.

مرحله دوم: ترمیم دندان های پوسیده

دندانهای پوسیده و خراب باید ترمیم شوند. با روکش کردن دندانها می توان آنها را زیبا نشان داد، اما باید متوجه بود که زیبایی و سلامتی دو بحث کاملا مجزا هستند و سلامتی مبنای زیبایی است. تا زمانی که یک دندان سالم نباشد، نمی تواند زیبایی خود را حفظ کند. بنابراین تلاش برای ترمیم دندانها خراب و برطرف کردن پوسیدگی یکی از مهمترین مراحل نصب روکش های لامینیت کامپوزیت می باشد.

مرحله سوم: بلیچینگ دندان ها

در این مرحله استفاده از ماده سفید کننده برای دندانهایی که دچار تغییر رنگ شده اند صورت می گیرد. در واقع دندانپزشک با این کار دندانهایی که به لامینیت کامپوزیت نیاز واقعی دارند را مشخص می کند. برخی از بیماران دلیل اصلی خود را از نصب لامینیت، بد رنگ بودن دندانها عنوان می کنند. این در حالی است که برخی از دندانها با استفاده از روش بلیچینگ به راحتی سفید و درخشان شده و به لامینیت کامپوزیت نیاز پیدا نخواهند کرد. 
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66