سیاه شدن دندان با قطره آهن

30 مهر ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی
يكى ديگر از سوالات رايجى كه اغلب مادران در رابطه با فرزند خود از دندانپزشك معالج دارند اين است كه قطره آهن دندان هاى فرزندم را سياه كرده چكارى بايد انجام دهم؟آيا مى توانم قطره را قطع كنم؟  

در پاسخ به اين سوال مى توان گفت كه در سلول هاى قرمز خون افراد،هموگلوبين وظيفه رساندن اكسيژن به بافت ها را برعهده دارد و بايد توجه داشت كه ماده اصلى تشكيل دهنده هموگلوبين آهن است كه حدود ٦ تا ١٥ درصد اطفال كمبود آهن دارند كه اگر ميزان هموگلوبين خون پايين باشد براى درمان استفاده از مكمل دارويى آهن  ضرورى است،از آنجايى كه در دوران خردسالى سيستم هاى مغزى،جسمى و رفتارى كودك نوپا در حال شكل گيرى است،كمبود آهن باعث نرسيدن اكسيژن كافى به اعضا و نقص رشد مى شود و در بزرگسالی فرد بخاطر مشکل دندانهایش به دندانپزشک زیبایی مراجعه نماید

دو عاملى كه در كمبود آهن مؤثر مى باشند عبارتند از:

-رشد سريع

-عدم تأمين آهن از غذا

مصرف غذاهاى مملو از آهن مثل گوشت قرمز،جگر و ميوه هاى داراى ويتامين C و سبزيجات حاوى آهن در رفع كمبود آهن مؤثر هستند در برخى موارد ممكن است پزشك استفاده از مكمل آهن یا قطره آهن نوزادان را نيز تجويز كند.

چگونه تأثير قطره آهن را در تغيير رنگ دندان كم كنم؟

-اغلب توصيه مى شود دارو را در آب يا آب پرتقال حل كنيد . ويتامين C موجود در پرتقال به جذب آهن كمك شايانى مى كند . درصورت امكان با نى يا فنجان ، مايع رقيق شده را به كودك بدهيد كه با دندان هاى جلويى تماس پيدا نكند.

قطره را در انتهاى زبان كودك بچكانيد بلافاصله پس از مصرف دارو كمى آب يا آب ميوه به كودك بدهيد و بلافاصله پس از هربار مصرف دارو دندان ها را با گاز تميز كنيد.درصورت تغيير رنگ دندان ها با كمى خمير يا پودر بيكينگ سودا (سديم بيكربنات) و يا پراكسايد دارويى (هيدروژن پراكسايد ٣٪‏) دندان ها مسواك زده شود و اگر سن طفل پايين است بجاى مسواك از يك پارچه مرطوب يا گاز استفاده كنيد.

توجه داشته باشيد كه مى توانيد پودر بيكينگ سودا را با خمير دندان مخلوط كنيد.

چگونه مى توانيم خارش لثه كودك به خاطر درآوردن دندان را كم كنيم؟

براى تسكين درد و خارش لثه كودكان انگشت خود را آغشته به آب و آبليمو كرده و به لثه كودك ماساژ دهيد.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66