کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

تاثیر اصلاح طرح لبخند بر زیبایی

30 مهر ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی
تاثیر اصلاح طرح لبخند : زیباسازی دندان ها یکی از اهداف اصلی دندانپزشکی زیبایی ترمیمی است که در آن با توجه به عارضه دندان ها و شرایط بیمار، روش درمانی انتخاب می شود. ناگفته نماند که در پروسه زیباسازی دندان، نظر و انتخاب بیمار نیز یک شرط اساسی است. برای مثال زمانی که بیمار به درمان های طولانی از قبیل ارتودنسی تمایل نداشته باشد، می تواند از روش لیزری استفاده کند. مطمئنا دندانپزشک نیز به نظرات بیماران احترام گذاشته و طرح درمان را مطابق با میل آنها انتخاب می کند.
  • تاثیر اصلاح طرح لبخند بر زیبایی

از آنجا که دندانها بخش مهمی از اجزای صورت را تشکیل می دهند، در زیبایی تاثیر زیادی دارند. به هنگام خندیدن و یا صحبت کردن، دندانها هویدا می شوند و در صورتی که شکل ظاهری آنها زننده و ناشکیب باشد، نه تنها چهره فرد را زشت نشان می دهد، بلکه در اعتماد به نفس او نیز تاثیر منفی دارد. ترمیم دندانهایی که خراب، پوسیده، نامرتب و یا بدرنگ هستند، هدف اصلاح طرح لبخند است. به طور کلی تاثیرات اصلاح طرح لبخند را می توان به صورت زیر بیان کرد:

1-      درخشندگی دندانها و تغییر رنگ آنها

دندانهایی که دچار تغییر رنگ شده اند، مطمئنا در زیبایی صورت تاثیرات منفی به جا می گذارند. در حالت عادی دندان ها باید سفید و درخشان باشند. اما با وجود استفاده مکرر از مسواک و نخ دندان، شستشو و مراقبت از دندان ها، باز هم پس از مدتی دندانها درخشندگی و زیبایی خود را از دست می دهند. برای رفع این مشکل می توان از چندین روش استفاده کرد از جمله روکش های لامینیت که می توانند دندانهای بد رنگ را پوشانده و درخشندگی و زیبایی را به بیمار هدیه دهند.

2-      پوشاندن و ترمیم شکستگی و لب پریدگی دندانها

ممکن است در اثر یک حادثه قسمتی از دندان ها (بویژه دندانهای قدامی) لب پر، شکسته و یا ترک خورده شود. در این صورت ممکن است تصور کنید، باید دندان کشیده شود. در صورتی که دندان سالم است و تنها قسمتی از آن از دست رفته، می توان به راحتی آن را درمان کرد. در این مواقع دندانپزشک با استفاده از روکش های دندانپزشکی دندان شکسته یا لب پر را بازسازی می کند.

روش دیگر برای درمان و ترمیم دندانهای لب پر شده، صاف کردن یا پولیش کردن لبه مینایی دندان است که این کار به کمک اسید مینا، یک لایه باندینگ و چسب انجام می شود. سپس ماده ترمیمی کامپوزیت، به صورت لایه لایه در جای شکسته دندان قرار می گیرد. این ماده با یک نور لیزی سفت و سخت می شود و در پایان دندان کاملا زیبا و طبیعی به نظر می رسد.

3-      تغییر شکل، طول و اندازه دندانها

دندانهایی که بیش از حد کوچک، کوتاه و یا بلند هستند، تاثیر منفی بر روی زیبایی دارند. این نوع دندانها به صورت ژنتیکی کوتاه بوده و با این وجود براحتی می توان آنها را درمان کرد. برای این کار می توان از روش جراحی لثه برای بلند کردن دندانها استفاده کرد.  همچنین ترمیم و بازسازی دندانهای فرسوده نیز می تواند از طریق روش لیزری نیز صورت بگیرد. در واقع روش لیزری می تواند برای دندانهای فرسوده که به مرور زمان کوتاه شده اند، استفاده شود. در این صورت دندانها به حالت اول بازگشته و فرد زیبایی دوره جوانی خود را باز می یابد.

4-      ترمیم دندانهای کج

دندانهای کج و نامرتب با استفاده از روش ارتودنسی به مرتب می‎شوند. اما روش ارتودنسی نیاز به مدت زمان طولانی و هزینه زیادی دارد که گاهی بیماران به آن تمایل ندارند. ضمن اینکه باید گفت در پایان این روش، دندانها زیبا و جذاب می شوند. در کنار ارتودنسی، روش لیزری نیز کاربرد دارد که مرتب شدن دندان ها تنها در یک جلسه انجام می شود. در این روش فاصله دندانها نیز کاهش می یابد و دندانهایی که بر روی یکدیگر قرار دارند، از یکدیگر فاصله می گیرند. بی شک مرتب شدن دندانها موجب زیبایی چهره و طرح لبخند بیماران می شود.

5-      درمان بیماری های لثه و لبخند لثه ای

زمانی که فرد لبخند می زند، پیدا شدن لثه یکی دیگر از عارضه های دهان و دندان به شمار می رود و تاثیر منفی بر زیبایی دارد. اما این عارضه به راحتی قابل حل است و دندانپزشک با استفاده از روش های جراحی می تواند لثه ها را درمان کرده به طوری که در پایان درمان، با لبخند زدن بیمار لثه ها مشخص نباشند. در این روش همچنین خط ناصاف لثه نیز درمان و طرح لبخند بیمار زیبا می شود.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66