کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

راه های بهداشت و سلامت دهان و دندان کودکان و بزرگسالان

27 فروردین ، 1402
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

اگر با راه های بهداشت و سلامت دهان و دندان کودکان و بزرگسالان به درستی آشنا شوید می توانید از بروز آسیب های جدی به خوبی جلوگیری نمایید. در هر سن و سالی باید به طور کامل از مراقبت های مهم برای دهان و دندان خود بهره مند شوید تا از بروز بیماری های مختلف، پوسیدگی دندان ها، عفونت ها و ... جلوگیری نمایید. همه ما می دانیم که افزایش سن سبب ایجاد بیماری لثه می شود.

در میانسالی دیگر پوسیدگی، دندان درد و ... تنها مشکلات شما در صورت عدم مراقبت های ضروری نخواهد بود بلکه بیماری های مختلف لثه نیز برایتان نمایان خواهد شد. برای آن که بتوانید به خوبی در سنین بالاتر مانع از این مشکلات بشوید باید بهداشت دهان و دندان خود را به درستی رعایت نمایید. به همین منظور در این مقاله با کلینیک دنداپزشکی دکتر ابوالقاسمی همراه باشید تا اطلاعات کاملی کسب نمایید.

توجه به سلامت دندان هاتوجه به سلامت دندان ها

بهداشت دهان و دندان چیست؟

عمل نمودن اصولی به راه های بهداشت و سلامت دهان و دندان کودکان و بزرگسالان تنها در صورتی امکان پذیر است که شما آن را به صورت مستمر در برنامه خود قرار دهید. به این منظور باید هر 6 ماه یک بار نزد دندانپزشک مراجعه نموده و حتما روزی دوبار دندان های خود را مسواک بزنید. البته راه های دیگری نیز وجود دارد که می تواند بهداشت دهان و دندان شما را تضمین کند.

از جمله؛ استفاده روزانه حداقل یکبار از نخ دندان می تواند یک عملکرد موثر باشد. می دانید که سلامت دهان و دندان به شما کمک می کند تا در برخورد های اجتماعی با اعتماد بنفس بیشتری با مخاطبان خود هم صحبت بشوید. از طرف دیگر داشتن تاج بزرگ سلامتی خود می تواند سبب آرامش کامل برای انسان باشد.

بهداشت دهان و دندان کودکان

رعایت اصولی بهداشت دهان و دندان باید توسط خانواده ها به فرزندان نیز آموزش داده شود. راه های بهداشت و سلامت دهان و دندان کودکان و بزرگسالان تقریبا به یک شکل است فقط باید برای آن ها کمی وقت بیشتر گذاشت و با صرف حوصله آن ها در انجام این موارد ترغیب نمود. مثلا؛ می توانید برای آن ها در برابر انجام این شرایط یک هدیه کوچک تدارک ببینید و پس از پایان یک دوره زمانی با ارزش گذاری او را در این مسیر بیشتر مشتاق نمایید.

عمدتا کودکان از انجام کارهای روتین و تکراری دلزده می شوند. اما در واقع این شما هستید که باید در این مسیر همراه آن ها باشید تا بیشتر به سلامت دهان و دندان هایشان توجه نشان دهند. راهکار هایی که در ادامه این مقاله ذکر شده است برای کودکان و بزرگسالان یکی است. فقط توجه نمایید که در هنگام خرید محصولات را با توجه به سن آن ها انتخاب نمایید تا سبب بروز آسیب های مختلف و حساسیت های دندانی و دهانی برای آن ها نشود.

بهداشت دهان و دندان کودکانبهداشت دهان و دندان کودکان

آشنایی با راه های بهداشت دهان و دندان

حال که با اهمیت بهداشت دهان و دندان آشنا شدید بهتر است از راه های بهداشت و سلامت دهان و دندان کودکان و بزرگسالان نیز به طور کامل مطلع شوید. توجه نمایید که شما باید همه این موارد را به خوبی مورد توجه قرار داده و با انجام هر یک سلامت دندان و دهان خود را تضمین نمایید. این موارد عبارتند از:

حداقل روزی دوبار مسواک بزنید.

اگر بخواهیم از مهم ترین راهکار برای داشتن دهان و دندانی سالم صحبت کنیم باید به استفاده صحیح از مسواک اشاره نمایید. شما باید روزانه دوبار مسواک بزنید. صبح هنگام و شب قبل از خواب مهم ترین زمان زدن مسواک است. اگر خواستید بهترین حالت را پیاده کنتید می توانید پس از صرف وعده ناهار نیز مسواک بزنید.

در نظر داشته باشید که پس از صرف شیرینی ها نیز بهتر است مسواک زده و نگذارید باقی مانده آن بر روی دندان شما سبب بروز پوسیدگی بشود. در نظر داشته باشید که هر 4 الی 6 ماه مسواک خود را عوض کرده و پس از مصرف تنها آن را بشویید و بگذارید خشک شود. در این صورت می توانید از تجمع باکتری ها و انتقال آن به دهانتان به خوبی جلوگیری نمایید.

فلوراید بزنید و سلامت دهان و دندان خود را بیمه نمایید.

یکی دیگر از راه های بهداشت و سلامت دهان و دندان کودکان و بزرگسالان استفاده از فلوراید ها می باشد. این ماده که خود به طور طبیعی نیز در دندان ها وجود دارد سبب استحکام بخشی بیشتر به آن شده و از پوسیدگی به خوبی جلوگیری می کند.

شما می توانید انواع مختلف آن را در داروخانه ها مشاهده نموده و بهترین مورد را تهیه نمایید. توجه داشته باشید که برای کودکان نیز موارد مخصوصی وجود دارد که آن ها را در هنگام استفاده مورد اذیت قرار نمی دهد. با کمی تحقیق می توانید یک فلوراید مناسب برای کودک خود تهیه نمایید.

نخ دندان بکشید.

در واقع اگر بخواهید اصولی ترین حالت ممکن را برای پاکسازی دندان های خود پیاده کنید به یقین باید از نخ دندان استفاده نمایید. نخ دندان ها به علت ظریف بودن به شکاف های عمیق دندانی شما وارد می شوند و قسمت هایی که با مسواک تمیز نشده اند را به خوبی پاکسازی می کنند. لازم است ابتدا نخ دندان بکشید تا اگر غذایی در میان دندان ها باقی مانده به خوبی خارج شود. پس از آن نیز مسواک بزنید تا مطمئن شوید دندان هایتان کاملا تمیز شده است.

استفاده از تمیز کننده ی زبان و دهان شویه ها

از دیگر راه های بهداشت و سلامت دهان و دندان کودکان و بزرگسالان استفاده از دهان شویه ها و تمیز کننده زبان است. اگر دقت کنید پشت مسواک ها عمدتا ساینده هایی تعبیه شده که برای تمیز کردن زبان مورد استفاده قرار می گیرد. اگر زبان خود را تمیز کنید می توانید از بوی بد دهان پس از صرف برخی از غذا ها به خوبی آسوده شوید.

در نظر داشته باشید که دهان شویه ها نیز می توانند در این راه به شما برای حفظ سلامت دهان و دندانتان کمک شایانی نمایند. از مزایای یک دهان شویه مناسب نیز می توان به؛ از بین بردن ذرات تحریک کننده خط لثه و عوامل بروز ناراحتی های لثوی اشاره نمود.

بهداشت دهان و دندانبهداشت دهان و دندان

تغذیه صحیح داشته باشید

اگر بخواهیم یکی از مهم ترین راهکار های مراقبت دهان و دندان را معرفی کنیم باید به تغذیه سالم توجه نمایید. استفاده از غذاهای مناسب و البته بدون شیرینی غیر طبیعی به یقین می تواند به شما در داشتن دندان های سالم کمک شایانی نماید.

در نظر داشته باشید که دهان و دندان های شما اولین محل ورود و برخورد با مواد غذایی هستند. اگر از مواد سالم و مناسبی استفاده نکنید به یقین آسیب های جدی برای شما به وجود خواهد آمد. مبحث تغذیه سالم خود سالم چند مورد مهم از راه های بهداشت و سلامت دهان و دندان کودکان و بزرگسالان است که در ذیل به طور کامل به این موارد پرداخته شده است. از جمله؛

  • حذف تنقلات

یکی از مهم ترین اقداماتی که به شما در داشتن دندان های سالم کمک می کند حذف تنقلات است. پیشنهاد می شود مواد غذایی مضر همچون؛ چیپس، پفک، نوشابه، بستنی و ... را کمتر مصرف کنید و حتما پس از استفاده دندان های خود را کامل مسواک بزنید.

  • جویدن آدامس های بدون قند

یکی دیگر از راه های بهداشت و سلامت دهان و دندان کودکان و بزرگسالان استفاده از آدامس های بدون قند است. این مدل از آدامس ها از خطر های مختلف دندان های شما را نجات داده و مانع از ایجاد پوسیدگی می شود. در نظر داشته باشید که جویدن آدامس در صورت وجود ذرات غذایی به شما کمک می کند تا از میان دندان هایتان خارج شده و سبب تجمع باکتری ها نشود.

  • قرقره نمودن سرکه سیب

می توانید سرکه سیب را هر صبح قرقره کرده و بعد از آن مسواک بزنید. این کار به سفید شدن دندان هایتان و رفع باکتری های دهان بسیار به شما کمک می کند. از طرف دیگر مانع بروز لکه های مختلف بر روی دندان ها شده و بهداشت آن را تضمین می کند.

  • استفاده از خوراکی های پاک کننده

آیا می دانستید که خوراکی های سفت و ترد به سلامت دندان های شما در هنگام جویده شدن بسیار کمک می کند؟ این مواد غذایی چنان برای دهان و دندان پر اهمیت هستند که از آن ها به عنوان یک مسواک طبیعی یاد می شود. کرفس، هویج خام، ذرت بو داده و ... از جمله این مواد غذایی موثر می باشند. همچنین توجه داشته باشید که استفاده از مواد غذایی مفید نیز می تواند به رعایت بهداشت دهان و دندان شما کمک شایانی نماید. مثلا میوه هایی همچون؛ گلابی، سیب، سبزیجات خام سفت و ... نیز به شما پیشنهاد می شود.

  • مصرف کافی نوشیدنی های سالم همچون؛ شیر، آب و ...

همه ما بارها و بارها شنیده ایم که نوشیدن مایعات علی الخصوص آب چه تاثیرات شگرفی بر سلامت بدن انسان دارد. در این قسمت نیز برای دندان ها هم مهم بوده و باید از مایعات سالم و موثر به خوبی استفاده کنید. آب، شیر، چای تلخ و ... برای داشتن دندان هایی سالم به علت داشتن مواد تشکیل دهنده شان بسیار مهم بشمار می آیند.

حفظ سلامت دهان و دندان در کلینیک دنداپزشکی دکتر ابوالقاسمی

در این مقاله سعی شد به طور کامل به بررسی راه های بهداشت و سلامت دهان و دندان کودکان و بزرگسالان پرداخته شود. اکنون می دانید که با رعایت چه نکاتی می توانید دندان های خود را سالم نگه داشته و بهداشت دهان خود را به خوبی حفظ نمایید.

کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی نیز مفتخر است با ارائه بهترین خدمات، جرمگیری دندان های شما را در زمان مقرر انجام داده و باعث رضایت خاطر کاملی برایتان بشود. به یاد داشته باشید که در این مجموعه می توانید از خدمات دیگری نظیر؛ اصلاح طرح لبخند، ترمیم و درمان دندان، ارتودنسی، کامپوزیت ونیر، ایمپلنت، لیفت لثه و ... نیز به خوبی بهره مند شوید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66