کلینیک دندانپزشکی ابوالقاسمی

علت و درمان درد بعد از عصب کشی دندان

21 شهریور ، 1402
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

بررسی علت درد بعد از عصب کشی دندان برای بیماران اهمیت بالایی دارد. شما هم اگر دندان خود را به تازگی عصب کشی کرده باشید احتمالا مشکل مشابهی را تجربه می کنید. در پاسخ به سوال درد بعد از عصب کشی از چیست؟ بسیاری تصور می کنند درمان ریشه به خوبی انجام نشده و آسیب ایجاد شده همچنان پابرجاست. اما این امر ممکن است دلایل دیگری داشته باشد. به همین منظور در این مقاله با کلینیک دندانپزشکی زیبایی دکتر مهدی ابوالقاسمی همراه باشید تا اطلاعات کاملی از آن کسب کنید.

عصب کشی دندان و درد بعد از آن

درد عمیق در دندان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، وجود پوسیدگی و حفره عمیق دندان، عفونت و آبسه ریشه دندان ممکن است باعث ایجاد درد بسیار زیادی شود اما چرا بعد از انجام عصب کشی، درحالی که دندان ما دیگر عصبی ندارد باز هم درد را احساس می کنیم؟ در برخی موارد درد پس از انجام عصب کشی طبیعی است. ابزار‌های پزشکی استفاده شده در حین عصب کشی می تواند لثه و اعصاب اطراف دندان را تحریک کرده و درد ایجاد کند. توجه داشته باشید که این درد تا حدی طبیعی است اما اگر شدت درد به مرور زمان افزایش پیدا کند لازم است تا علت درد به طور دقیق‌تری بررسی شود.

عصب کشی دندان

تصویری از عصب کشی دندان

علت دندان درد بعد از عصب کشی و ترمیم ریشه

اگر دندان خود را عصب کشی کردید و با درد شدیدی در هنگام جویدن غذا مواجه شدید باید علت این موضوع به طور کامل بررسی شود. لازم است بدانید که عصب کشی دندان یک روش درمانی برای از بین بردن درد و فشار ناشی از خرابی ریشه و عصب است. اگر میزان درد از حالت طبیعی بیشتر بود به دنبال دارو برای درمان درد بعد از عصب کشی نباشید بلکه به دنبال بررسی علت و درمان آن باشید. به طور کلی علت درد بعد از عصب کشی دندان عبارت است از:

عدم ترمیم مناسب دندان و آلوده بودن کانال ریشه

اگر ترمیم دندان به درستی انجام نشود، کانال ریشه دندان شما همچنان آلوده خواهد ماند و شما درد پس از عصب کشی را تجربه خواهید کرد. دردی که در این شرایط برای دندان شما ایجاد می‌شود یک درد ضربان دار است. در نهایت این عفونت باید سریعا برطرف شود در غیر این صورت به دندان‌های دیگر نیز انتقال داده خواهد شد.

عفونت استخوان های اطراف ریشه دندان

احتمال دارد باکتری‌ها در اطراف و ریشه دندان گسترش پیدا کرده و عفونت را منتقل کرده باشند. در چنین شرایطی هنوز هم شما درد را احساس کرده و از خوردن و نوشیدن عاجز هستید. اگر این باکتری‌ها سریعا از بین نروند، ممکن است دندان‌های دیگر را تحت تاثیر قرار داده و آسیب بیشتری به شما بزنند. اگر این عفونت سطحی باشد احتمالا پزشک برای شما آنتی بیوتیک تجویز می کند.

عدم تشخیص صحیح پزشک

یکی از مشکلاتی که ممکن است باعث ایجاد درد پس از عصب کشی دندان شود، عدم تشخیص صحیح پزشک از کانال و مجرای مربوطه است. احتمال دارد عکس رادیوگرافی تهیه شده، کانال مجاوری که عفونت کرده را ثبت نکند در چنین شرایطی باید مجدد برای درمان اقدام کنید.

پر کردن بیش از حد دندان

علت درد بعد از عصب کشی دندان ممکن است به دلیل پر کردن دندان به شیوه غیر اصولی و از شدت استفاده زیاد از مواد پر کردنی دندان باشد. در این شرایط درد زیادی دندان فرد را فرا می‌گیرد. این مواد هم فشار زیادی به ریشه دندان می آورند و هم باعث بزرگ شدن روکش دندان شما می شوند. در چنین شرایطی باید با انتخاب یک دندانپزشک معتبر مانع از رخ دادن این اتفاق شوید.


عصب کشی دندان

تصویری از پر کردن دندان

نشتی سدیم هیپوکلریت

در واقع از این ماده برای شستشوی کانال ریشه دندان استفاده می شود. اگر در هنگام مصرف به حجم ماده استفاده شده آن توجه نشود ممکن است باعث افزایش درد شود. این درد دقیقا با رسیدن ماده سدیم هیپوکلریت به ریشه آغاز شده و رفته رفته بیشتر می‌شود. با تحت تاثیر قرار دادن کانال‌های اطراف، درد دندان میان دیگر دندان‌ها نیز پخش می شود. به همین جهت باید سریعا به دندانپزشکی مراجعه نموده و از انتشار آن جلوگیری کنید.

درمان درد دندان بعد از عصب کشی

معمولا درد بعد از عصب کشی دندان عفونی بیشتر ادامه پیدا می کند چرا که لثه و اعصاب اطراف دندان تحریک شده است. تا چند روز اول تقریبا این درد طبیعی است و به صورت مختصر سپری خواهد شد. اما اگر مدت زمان آن طولانی شد باید سریع برای درمان دست به کار شوید. در این شرایط پزشک در ابتدا ممکن است آنتی بیوتیک تجویز کند و در قدم بعدی با انجام یک عصب کشی مجدد ریشه دندان را درمان کند.

مراقبت های مهم بعد از عصب کشی

اگر دندان خود را عصب کشی کردید و با دردهای مقطعی مواجه شدید، می‌توانید از نکات و مراقبت‌هایی که در زیر به آن توجه شده است استفاده کنید تا از انتشار درد جلوگیری کنید. برخی از مهم‌ترین نکات مراقبتی بعد از عصب‌کشی دندان عبارتند از:

  • بافت دندان‌های شما بعد از این اتفاق حساس است. از خوردن غذاها، میوه‌های سفت و چسبنده پرهیز کنید.
  • سیستم ایمنی خود را تقویت کنید و به میزان کافی استراحت کنید.
  • پیشنهاد می شود هفته اول بعد از عصب کشی دندان از انجام ورزش‌ها و فعالیت ‌ای سنگین جلوگیری کنید تا فشار زیادی به دندان‌هایتان وارد نشود.
  • برای کاهش تورم و کمتر شدن درد دندان می توانید از کیسه‌های یخ استفاده کنید.
  • از استعمال دخانیات و مشروبات الکلی چند روز ابتدایی پس از درمان جدا پرهیز کنید تا به عفونت خاصی دچار نشوید.

درمان درد بعد از کشی دندان

در این مقاله سعی شد به طور کامل به بررسی علت درد بعد از عصب کشی دندان پرداخته شود. اکنون شما می دانید که چه دلایلی ممکن است باعث ایجاد این درد شود. کلینیک دندانپزشکی زیبایی دکتر مهدی ابوالقاسمی نیز مفتخر است با ارائه بهترین خدمات عصب کشی دندان شما را با دقت و مهارت کاملی انجام دهد و مانع از بروز انواع درد در دندان شما شود. در این مجموعه می توانید از خدمات دیگری نظیر اصلاح طرح لبخند، ارتودنسی، ایمپلنت، پروتز، لیفت لثه، جرمگیری، کامپوزیت ونیر، ترمیم و درمان دندان‌های خود به خوبی بهره مند شوید.


اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66