کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

دندان عقل چیست و چرا باید آن را جراحی کرد

12 بهمن ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

دندان عقل چیست؟

آیا می دانید دندان عقل چیست و چرا به این اسم نامگذاری شده است؟ آیا دلایل جراحی دندان عقل را می دانید؟

آخرین دندانها در قوس فکی که شامل چهار دندان عقل در 2 فک هر انسان است، در 17 سالگی رشد می کند که به همین دلیل به آن دندان عقل می گویند. دندان عقل سومین دندان آسیا است.

انواع دندان عقل می تواند به صورت رشد کامل، نیمه پنهان یا کاملا پنهان باشد، و گاهی ممکن است اصلا وجود نداشته باشد. حالا چرا این دندان به کل پنهان و نیمه پنهان خود را نشان می دهد؟ به این دلیل که دندان عقل  نیاز به فضای کافی در استخوان فک برای رشد خود دارد. از سری سوالاتی که همیشه برای بیماران پیش میاد، این است که:

دندان عقل و دلایل جراحی آندندان عقل و دلایل جراحی آن

آیا میتوان دندان عقل را نگه داشت یا باید آن را کشید؟

این موضوع بستگی به این دارد که دندان عقل در جای درستی رشد کند و در این صورت مانند بقیه دندان ها مفید و موثر می باشند، اما این مورد معمولا کمتر پیش می آید و دندان عقل با مشکلاتی مثل پوسیدگی (به دلیل دسترسی کمتر به آن) رو به رو می شود حتی اگر در جای مناسب رشد کرده باشد و همچنین در بسیاری از موارد دیده شده که دندان عقل با فشار به سایر دندانها موجب نامرتبی و بی نظمی آنها می شود.

همچنین همیشه دندانهای عقل به صورت مستقیم یا طبیعی رشد نمی کنند و در بیشتر موارد در مسیر رویش خود به سمت دندان مجاور کج شده و دیگر قادر به رشد نخواهد بود زیرا به طور افقی در استخوان فک خوابیده و به صورت پنهان در فک باقی می ماند، و دندانهای عقل پایین بیشتر دچار این نهفتگی می شوند. دندان های عقل به این دلیل که شکل طبیعی مشخصی ندارد،و در انتهای فک قرار گرفته اند و در هنگام مسواک زدن کامل تمیز نمی شوند، معمولا زودتر از دندانهای دیگر پوسیده می شوند.

در مواردی پیش آمده که در پشت دندان عقل مخاط قرار گرفته است، و با بسته شدن دندان ها و زیر فشار آنها، علاوه بر درد زیاد، آسیب زیادی به مخاط هم می زند. همچنین در بعضی موارد با جا ماندن مواد غذایی در لا به لای لثه، بیماری ها و میکروب ها نمایان می شود که در پی آن پوسیدگی دندان، بوی بد دهان، دردها و عفونت ها را به دنبال دارد.

جراحی دندان عقل نهفتهجراحی دندان عقل نهفته

برای رفع این مشکل و شست و شوی مکان مربوطه و پاک کردن عفونت ها باید به دندانپزشک متخصص مراجعه کرد و برای جلوگیری از رخ دادن مجدد این اتفاق باید در مورد جراحی دندان عقل با پزشک خود مشورت کرد.

توصیه ما این است که هر یک از اعضای خانواده تقریبا از سن 20 سالگی به دندانپزشک متخصص مراجعه کنند و در صورت داشتن دندان عقل وضعیت آن را مشخص نموده و برای نگهداری یا کشیدن و ترمیم و درمان دندان آن تصمیم بگیرند.

جراحی دندان عقل در سنین بالا و عوارض آن 

اما سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد به وجود آید این است که چرا باید دندان عقل را جراحی کرد؟

جراحی دندان عقل در سنین بالا همراه با درد بیشتری است، زیرا ریشه های دندان عقل در این سنین قطعا قطورتر است. دوران ترمیم و التیام لثه و دندان ها طولانی تر خواهد بود. و به دلیل دیر اقدام کردن برای جراحی دندان عقل، دندانهای مجاور دچار پوسیدگی شده اند و مهمترین مورد اینکه در حین جراحی امکان شکستگی استخوان بسیار بالا است.

در مورد جراحی دندان عقل و چه سنی مناسب است برای انجام این عمل، بهترین پیشنهاد این است که حتما به دندانپزشک متخصص دکتر ابوالقاسمی مراجعه نمایید و با عکس گرفتن از دندان خود و متوجه شدن از وضعیت دندان های خود هر چه سریعتر اقدام به خارج کردن آن نمایید.

دلایل جراحی دندان عقلدلایل جراحی دندان عقل

چند نکته که باعث جراحی دندان عقل می شود

  • شکستگی دندان از ریشه
  • ارتودنسی کردن
  • دندان های پنهان در فک
  • کاشتن پروتز های دندانی
  • پوسیدگی گسترده در کل دندان
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66