کلینیک دندانپزشکی ابوالقاسمی

درباره پروتز دندان متحرک

09 دی ، 1399
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

آشنایی و معرفی پروتز دندان متحرک

   

در مقاله قبلی به آشنایی و معرفی پروتز دندان پرداختیم که به دو نوع ثابت و متحرک تقسیم بندی می شود. هدف از این محتوا، معرفی بیشتر و آشنایی درباره پروتز دندان متحرک است.اشاره کردیم که ساخت پروتز دندان متحرک و پروتز های ثابت به روش های متفاوتی انجام می شود. برای ثابت کردن پروتز، از موادی مثل چسب و پیچ استفاده می کنند. اجرای این عمل توسط دندانپزشک زیبایی متخصص کاشت صورت می گیرد. در ادامه به معرفی کامل درباره پروتز دندان متحرک می پردازیم.

پروتز دندان متحرک چیست؟

دست دندان یا پروتز متحرک از نامش مشخص است که نوعی پروتز است که به آسانی می شود در داخل دهان قرار داده یا از دهان خارج کرد. پروتز دندان متحرک کامل برای زمانی است که تمام دندان های بیمار کشیده شده است. مورد آسیب رسان این نوع پروتز، بحث روانی آن می باشد، که شاید فرد استفاده کننده احساس پیری کند. استفاده از دست دندان در ابتدا شاید برای بیمار خوشایند نباشد، اما با گذشت زمان این حس از بین می رود.باید اشاره کنیم که به علت تخریب مستمر و تحلیل تیغه استخوانی فک، استفاده از پروتز دندان متحرک، هر ۱ یا ۲ سال نیاز به بررسی دارد، همچنین تعویض و جایگزینی آن به هر ۵ یا ۷ سال نیاز پیدا می کند. اگر بیمار فقط چند تا از دندان های خود را از دست داده، پارسیل را جایگزین چند دندان از دست رفته میکنند. ساخت این نوع پروتز، روی یک صفحه فلزی انجام می شود، که با لایه ای با روکش پلاستیکی همرنگ با لثه پوشیده می شود. پروتزهای پارسیل به این صورت است که توسط نگهدارنده ها یا قفل های مخفی به دندان ها متصل باقی می مانند.

بررسی پروتز دندان متحرک

بررسی پروتز دندان متحرک

سوال های متداول درباره پروتز دندان

سوال های متداولی درباره پروتز دندان وجود دارد، از جمله:

۱. تفاوت پروتز ها و ایمپلنت چیست؟

نمی توان گفت که تنها جایگزین برای دندان های از دست رفته، دندان های مصنوعی هستند، بلکه با ظاهری مناسب، بافت لثه و استخوان از دست رفته را نیز پوشش می دهند. این مورد بیشتر برای کسانی که در استخوان و لثه ها دچار تحلیل زیاد هستند، بسیار مهم است. برای این افراد، با درمان ایمپلنت دندان، همه این بافتها را نمی شود با روشی مناسب بازسازی کرد. از مزیت های پروتز متحرک تمیز کردن و نگهداری آن است، مخصوصا برای افرادی که برای مسواک کردن یا نخ کشیدن مشکل دارند.. در صورت از دست دادن دندان های بیشتر باید به این نوع پروتز روی آورد، زیرا سازگارترند و می شود با تغییراتی جزئی در طراحی آنها، جایگزین دندان های جدید از دست رفته باشند. در آخر اینکه هزینه این نوع پروتز کمتر است.

بررسی دندان برای انتخاب پروتز یا ایمپلنت

بررسی دندان برای انتخاب پروتز یا ایمپلنت

۲. آیا می توان ایمپلنت را با پروتز متحرک استفاده کرد؟

باید گفت که مسئله ای که بیشتر باعث شده که افراد از این نوع پروتز راضی نباشند، این است که پروتز کامل متحرک روی لثه را پوشانده و همین مورد سبب می شود که به درستی در فک پایین ثابت نشود. راهکار مناسب برای حل این مسئله باید، برای بهبود ثبات پروتز، دو ایمپلنت در دهان بیمار قرار داد، که نتیجه آن راحت تر بودن بیمار و بالا رفتن اعتماد به نفس در فرد می شود. همین کار باعث می شود تا فعالیت هایی مانند غذا خوردن و حرف زدن و خندیدن نیز ساده تر شود. و در نهایت باعث احساس خوشایندی شده که گویی پروتز دندان قسمتی از دندان خود فرد محسوب می شود.  شما می توانید جهت مشاوره به مطب بهترین دندانپزشک غرب جناب دکتر مهدی ابوالقاسمی مراجعه کرده و هرچه زودتر به رویای لبخند هالیوودی و زیبا برسید.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66