کلینیک دندانپزشکی ابوالقاسمی

ترمیم و درمان دندان

24 آبان ، 1400
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

ترمیم و درمان دندان

اگر دندان های کج، فرسوده، تغییر رنگ، آسیب دیده یا ناسالم دارید، ممکن است دندانپزشک شما ترمیم و درمان دندان را توصیه کند، چندین نوع مختلف از ترمیم دندان وجود دارد که ممکن است بخواهید در نظر بگیرید. ترمیم دندان می تواند عملکرد طبیعی دندان های شما را بازیابی کند، به علاوه از آسیب های اضافی ناشی از پوسیدگی جلوگیری می کند. این روش ها همچنین می توانند ظاهر دندان های شما را بازگردانند و برای زیبایی می توانند مفید باشند. در بسیاری از موارد، یک روش ترمیم و درمان دندان ممکن است عملکرد و ظاهر دندان را به طور همزمان بازیابی کند. ترمیم و درمان دندان

انواع ترمیم دندان

تعدادی روش وجود دارد که می تواند ظاهر و عملکرد دندان ها را بازیابی کند، نوع روش ترمیم مورد نیاز شما با توجه به نوع و دامنه آسیب دندانی شما تعیین می شود. روش های رایج ترمیم و درمان دندان عبارتند از:

پرکردن دندان

فرایند پر کردن دندان که ناشی از پوسیدگی دندان است در یک حفره انجام می شود. این رایج ترین نوع ترمیم دندان است. پر کردن در مطب دندانپزشکی انجام می شود و نیازی به مراقبت متخصص ندارد. دندانپزشک شما پوسیدگی دندان را تمیز کرده و حفره را پر می کند، چندین ماده مختلف ممکن است در پر کردن دندان استفاده شود، از جمله آمالگام نقره یا رزین کامپوزیت. اگر دندان نزدیک جلوی دهان شما باشد و هنگام صحبت کردن یا لبخند زدن قابل مشاهده باشد، ممکن است دندانپزشک شما استفاده از مواد همرنگ دندان را برای پر کردن توصیه کند که این گزینه ها عبارتند از؛

رزین های کامپوزیتی (پرکردن سفید)

این مواد از جمله مواد جدیدی هستند که برای پرکردن دندان استفاده می شوند و به چند دلیل بر پرکردگی های آمالگام ترجیح داده می شوند. آن­ها به رنگ دندان های شما هستند و مانند پرکردگی های فلزی منبسط و منقبض نمی شوند و به دندان ها آسیب نمی رسانند. با این حال، آن­ها به اندازه پرکننده های فلزی قوی و بادوام هستند.

گلاس آینومر

این ماده بیشتر از رزین های کامپوزیت مانند یک درزگیر عمل می کند و مات است. گلاس آینومر اصلاح شده با رزین؛ دارای رنگ مینا برای هماهنگی بهتر با دندان ها است و برای ماندگاری بیشتر ساخته شده است. با متخصص دندانپزشکی خود صحبت کنید تا مشخص کنید کدام پرکننده برای دندان شما بهترین است.

تاج ها

روکش های دندانی نوعی کلاهک هستند که روی کل دندان قرار می گیرند، تاج دندان برای محافظت از موارد زیر استفاده می شود؛ دندان هایی با حفره های بیش از حد بزرگ برای پرکردن دندان ترمیم و درمان دندان ضعیف یا ترک خورده دندان های فرسوده یک دندان آسیب پذیر بعد از کانال ریشه آن­ها همچنین برای لنگر انداختن پلی که جایگزین دندان های از دست رفته است استفاده می شود. روکش ها توسط دندانپزشک یا متخصص دندانپزشکی معروف به پروتز دندان قرار می گیرد. اگر به روکش نیاز دارید، دندانپزشک شما ممکن است بتواند آن را در مطب خود بسازد. در بیشتر موارد، یک متخصص دندانپزشکی از دندان شما قالب می گیرد و آن را به آزمایشگاه می فرستد، جایی که تاج شما ساخته می شود. هنگامی که این اتفاق می افتد، یک روکش موقت روی دندان طبیعی شما قرار می گیرد تا زمانی که دندانپزشک شما بتواند آن را با روکش واقعی جایگزین کند.

روکش ها

ونیرها پوسته هایی به رنگ دندان و ظاهر طبیعی هستند که جلوی یک دندان یا چند دندان را می پوشانند. این یک عمل زیبایی در نظر گرفته می شود که برای کامل کردن ظاهر دندان های آسیب دیده استفاده می شود. ونیرها ممکن است دندان‌های کوچک یا کوتاه را یکدست‌تر نشان دهند. آن­ها همچنین می توانند یکنواختی را برای دندان های تغییر رنگ، ترک خورده یا شکسته ایجاد کنند. ونیرها ممکن است از پرسلن یا رزین کامپوزیت ساخته شوند، که به طور کلی دو نوع روش روکش وجود دارد؛

همچنین بخوانید درباره: دندانپزشکی در غرب تهران

سنتی

این کار به کار آماده سازی گسترده ای نیاز دارد، از جمله خرد کردن مینای دندان و ساختار طبیعی آن. بدون آمادگی این کار به آماده سازی کمتر و حذف مینای دندان نیاز دارد، این نوع روکش نیازی به بیهوشی ندارد. ونیرها با مراقبت مناسب ممکن است بین 5 تا 15 سال دوام بیاورند.

پیوند

باندینگ دندان برای کامل کردن ظاهر دندان های تغییر رنگ، ترک خورده یا تراشیده استفاده می شود. دندانپزشک شما یک رزین کامپوزیت بر روی دندان شما اعمال می کند که با رنگ دندان های طبیعی شما مطابقت دارد. دندانپزشک رزین را قالب زده و شکل می دهد، سپس آن را با نور ماوراء بنفش سخت می کند. باندینگ دندان به اندازه روکش محکم نیست، دندان های باند شده ممکن است به راحتی تراشه کنند و نیاز به یک روش ترمیم و درمان دندان اضافی دارد.

هزینه ترمیم و درمان دندان

هزینه های ترمیم و درمان دندان بر اساس نوع کاری که انجام می دهید، موقعیت جغرافیایی شما و هر بیمه ای که ممکن است داشته باشید متفاوت است. طرح های بیمه سلامت دندان متفاوت است، بررسی کنید تا ببینید طرح شما چقدر برای روشی که در نظر دارید پرداخت خواهد کرد. در برخی موارد، آن­ها ممکن است هزینه یک نوع ترمیم دندان را بپردازند اما نوع دیگری را نه. این ممکن است به شما کمک کند تا تعیین کنید که کدام روش را می خواهید انجام دهید. برخی از شرکت های بیمه سلامت دندان دارای حداکثر پوشش مادام العمر یا سالانه هستند. همچنین ممکن است زمان‌های انتظار الزامی وجود داشته باشد که باید به منظور واجد شرایط بودن برای پوشش رعایت کنید. ترمیم و درمان دندان

چگونه می توان رنگ دندان را بازیابی کرد

اگر دندان های شما تغییر رنگ داده است، ممکن است سعی کنید آن­ها را در خانه به طور طبیعی یا با محصولاتی مانند نوارهای سفید کننده یا ژل سفید کنید. بلیچینگ دندان بر پایه سینی ممکن است نتایج سفیدکننده قابل توجهی را ارائه دهد. این سینی‌ها روی دندان‌های شما قرار می‌گیرند و از ژل سفیدکننده مبتنی بر پراکسید برای سفید کردن دندان‌ها استفاده می‌کنند. آن­ها ممکن است به صورت سفارشی توسط دندانپزشک نصب شوند یا بدون نسخه خریداری شوند. سفید کردن دندان در مطب به طور معمول چشمگیرترین نتایج را ارائه می دهد. دندانپزشک شما از یک محلول سفید کننده قوی همراه با نور یا گرما برای سفید کردن و ترمیم و درمان دندان استفاده می کند.

نتیجه

بسته به نیازهای دندانپزشکی شما می توانید انواع مختلفی از درمان را در نظر بگیرید. اگر بخواهید ترمیم دندان می تواند یکنواختی بیشتری به لبخند شما بیاورد. همچنین می‌تواند عملکرد طبیعی هر دندان را بازیابی کند و جویدن و صحبت کردن را آسان‌تر کند. اگر بیمه سلامت دندان دارید، ممکن است برخی از هزینه های ترمیم دندان را پوشش دهد.
اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66