کلینیک دندانپزشکی ابوالقاسمی

بررسی انواع روش های سفید کردن دندان

08 بهمن ، 1402
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

صنعت سفید کردن دندان و اصلاح طرح لبخند، صنعتی میلیارد دلاری است. سالانه میلیون‌ها نفر برای دستیابی به دندان‌های سفید و لبخندی زیبا به دندانپزشکی مراجعه می‌کنند. امروزه روش‌های متعددی برای سفیدی دندان ابداع شده‌اند که بخش وسیعی از آن‌ها کلینیکی هستند و توسط پزشک اجرا می‌شوند. در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا شما را با روش های سفید کردن دندان در کلینیک و خانه آشنا کنیم. برای آشنایی با این روش‌ها تا انتهای این مقاله با ما همراه شوید.

انواع روش های سفید کردن دندان در دندانپزشکی

اگر به دنبال سفید شدن فوری دندان هستید، باید از روش‌های کلینیکی کمک بگیرید. این روش‌ها طی 3 تا 4 جلسه مراجعه شما را به نتیجه می‌رسانند و نتایج آن‌ها هم عموما ماندگار است. موارد زیر از معروف‌ترین راه های سفید شدن دندان در دندانپزشکی هستند:

بلیچینگ 

می‌دانید بلیچینگ دندان چیست؟ بلیچینگ از معروف‌ترین و شناخته‌شده‌ترین روش‌های سفید کردن دندان در کلینیک است. شما می‌توانید بلیچینگ را در خانه یا کلینیک دندانپزشکی انجام دهید. هر دو روش سفید کردن دندان، نتایج یکسان دارند، اما بلیچینگ در مطب پروسه کوتاه‌تری دارد. 

پزشکان برای انجام بلیچینگ در کلینیک دندانپزشکی از هیدروژن پراکسید 37 درصد استفاده می‌کنند. سپس نور آبی مخصوص را با شدت بالا به مواد می‌تابانند تا ژل فعال شود و سریع‌تر تاثیر بگذارد. 

 کامپوزیت دندان

کامپوزیت یا سایر روکش‌های دندان، روش‌های موثر دیگری هستند که علاوه‌بر اصلاح فرم دندان، رنگ آن را هم اصلاح می‌کنند. در کامپوزیت دندان از مواد پلاستیک و شیشه به همراه رزین استفاده می‌شود. یکی از مزایای کامپوزیت این است که طی یک جلسه انجام می‌شود و رنگ آن به سادگی قابل تغییر است. در عین حال اگر فکر می‌کنید برای آنکه بدانید کامپوزیت دندان چیست به اطلاعات بیشتری نیاز دارید، مطلب مربوط را بخوانید.

 جرمگیری دندان

گاهی برای سفید کردن دندان کافی است صرفا جرم‌گیری انجام دهید. جرمگیری با حذف پلاک‌های دندان، رنگ آن را تغییر می‌دهد و اجازه می‌دهد تا رنگ اصلی دندان‌تان خود را نشان دهد. این روش برای شرایطی که دندان لکه ندارد و تغییر رنگ آن به خاطر وجود پلاک بوده است، کاربردی است. در عین حال، نمی‌توان این کار را زیاد انجام داد، چراکه عوارض جرمگیری دندان بسیار جدی است.

جرمگیری از روش های سفید کردن دندان

تصویری از جرمگیری دندان

 سفید کردن دندان با لیزر

بلیچینگ یا سفید کردن دندان با لیزر یکی دیگر روش هایی است که که اخیرا مورد توجه قرار گرفته است. در این روش به جای تاباندن اشعه ماورا بنفش به ژل سفید کننده، از تابش لیزر کمک گرفته می‌شود. این روش نسبت به بلیچینگ متداول، اثربخش‌تر است و ماندگاری طولانی‌تری دارد.

روش سفید کردن دندان در خانه 

جدا از روش‌های کلینیکی که نسبتا هزینه‌بر هستند، می‌توانید از روش‌های خانگی و ساده‌ای برای تغییر رنگ دندان‌تان استفاده کنید. البته قبل از هر چیزی لازم است اشاره کنیم که این روش‌ها برای نتیجه دادن به صبر و مداومت نیاز دارند و نباید انتظار داشته باشید که طی مدتی کوتاه دندان‌هایتان را سفید کنند. موارد زیر سریع ترین روش سفید کردن دندان در خانه محسوب می‌شوند:

استفاده از روغن نعناع 

روغن نعناع درمانی قدرتمند و طبیعی برای بازگرداندن رنگ دندان محسوب می‌شود. اگر نمی‌خواهید از روش‌های درمانی کلینیکی استفاده کنید و درعین‌حال می‌خواهید زودتر به نتیجه برسید، بهتر است از این روش بهره بگیرید. روغن نعناع علاوه‌بر جلوگیری از ایجاد پلاک و سفید کنندگی دندان، خواص ضد میکروبی هم دارد و می‌تواند با عفونت‌ها و باکتری‌های دهان مبارزه کند.

استفاده از روغن نارگیل 

روغن نارگیل خواص سفیدکننده اثبات‌شده‌ای دارد و می‌تواند پوست و دندان را روشن کند. علاوه‌براین، روغن نارگیل به جلوگیری از بروز پلاک و عفونت لثه، کمک خواهد کرد. برای بهره‌گیری از خواص سفید کنندگی روغن نارگیل برای دندان، کافی است مقدار کمی از آن را بردارید و روی دندان‌هایتان مسواک کنید.

استفاده از جوش شیرین 

فرآیند استفاده از جوش شیرین برای سفید کردن دندان‌ها بسیار ساده است. یک قاشق چای‌خوری از آن بردارید و با مقدار کمی هیدروژن پراکسید یا همان آب اکسیژنه ترکیب کنید. خمیر به دست آمده را به آرامی روی دندان‌ها مسواک کنید و در نهایت دندان‌تان را بشویید. حتما در این روش از مسواک نرم کمک بگیرید تا به مینای دندان‌تان آسیب نرسد.

استفاده از جوش شیرین یک روش سفید کردن دندان

استفاده از جوش شیرین برای سفید کردن دندان

استفاده از زردچوبه

در اثرگذاری زردچوبه به عنوان یکی از روش های سفیدکردن دندان کمی شک و تردید وجود دارد. در حالی‌که بعضی از پزشکان معتقدند زردچوبه هیچ تاثیری روی رنگ دندان ندارد، بعضی دیگر ادعا می‌کنند که این ماده روی بعضی از افراد حتی بیشتر از سایر روش‌ها تاثیرگذار خواهد بود. در هر صورت استفاده از زردچوبه کاملا بی‌خطر است و می‌توانید اثرگذاری آن را امتحان کنید.

استفاده از زنجبیل 

زنجبیل خواص زیادی برای بدن دارد که سفیدی و تقویت دندان‌ا و خط لثه یکی از آن‌ها است. خواص آنتی باکتریال زنجبیل، از تجمع پلاک و باکتری روی دندان و خط لثه جلوگیری می‌کند و ویژگی‌های ضد التهابی آن، حتی در درمان بسیاری از مشکلات مربوط به دندان هم موثر است. شما می‌توانید از زنجبیل برای بهبود رنگ دندان‌ها کمک بگیرید.

استفاده از آب و نمک 

سفید شدن دندان‌های زرد با نمک یکی از روش‌های پذیرفته‌شده برای رسیدن به نتیجه محسوب می‌شود. مسواک کردن دندان‌ها با نمک می‌تواند جرم را از دندان پاک کند، اما گاهی می‌تواند خطرناک باشد و به مینای دندان آسیب بزند. به همین دلیل لازم است که به آرامی دندان‌هایتان را با نمک مسواک بزنید یا از محلول آب و نمک به‌جای نمک خالی بهره ببرید.

استفاده از آرد خردل 

خردل یکی از درمان‌های شناخته‌شده برای مشکلات دندانی محسوب می‌شود. استفاده از آرد یا روغن خردل یکی از روش های سفید کردن دندان در خانه است که علاوه‌بر تغییر رنگ دندان، به حذف جرم‌های سخت آن هم کمک می‌کند. خردل فوایدی مانند کاهش پلاک، بهبود التهاب و خونریزی لثه دارد و می‌تواند محیط دهان را ضدعفونی کند. کافی است مقداری از این ماده را روی دندان‌تان مسواک کنید و از فواید آن بهره ببرید.

مصرف پراکسید هیدروژن 

از راه‌های سفید شدن دندان فوری در خانه می‌توان به استفاده از هیدروژن پراکسید یا آب اکسیژنه اشاره کرد. هر چه غلظت هیدروژن پراکساید مورد استفاده بالاتر باشد، تاثیر بیشتری روی سفیدی دندان خواهد داشت. البته استفاده از غلظت بالای این ماده در خانه، امن نیست و شما در استفاده از آن محدودیت دارید. پزشکان توصیه می‌کنند هیدروژن پراکسید نیم درصد را روی دندان‌تان مسواک کنید تا از تاثیر سفید کنندگی آن بهره ببرید.

استفاده از زغال سنگ 

زغال فعال یکی از ترکیبات طبیعی است که می‌تواند به از بین بردن لکه‌های سطحی روی دندان کمک کند. این ماده با اسکراب کردن سطح دندان، آن را از هر ناخالصی پاک کرده و لکه‌های سطحی را تا حدود زیادی جذب می‌کند. 

پوست پرتقال 

پوست پرتقال حاوی ترکیبی به نام دی لیمونن است که خواصی ضد التهاب و آنتی اکسیدان دارد. شما می‌توانید مقداری پوست پرتقال یا دو قطره از روغن آن را روی دندان‌هایتان مسواک بزنید تا از خواص سفید کنندگی آن بهره‌مند شوید. تحقیقات نشان می‌دهد که این ماده حتی روی بهبود لکه‌های ناشی از دخانیات هم تاثیر خواهد گذاشت.

کشیدن پوست موز روی دندان 

پوست موز برخلاف تصورات رایج، روی سفید کردن دندان‌هایتان تاثیر زیادی ندارد؛ البته استفاده از پوست موز بی‌ضرر است و به مینای دندان‌ آسیب نمی‌رساند. اما مالیدن آن به سطح دندان موثرتر از مسواک زدن نیست و خاصیت سفیدکنندگی خاصی ندارد.

کشیدن پوست موز روی دندان برای سفید کردن دندان ها

کشیدن پوست موز روی دندان یک روش سفید کنندگی

استفاده از خمیر دندان سفید کننده حاوی فلوراید 

استفاده از سفیدکننده‌های حاوی فلوراید یکی از بهترین روش های سفید کردن دندان است. استفاده منظم از خمیردندان‌های حاوی فلوراید علاوه‌بر حذف پلاک و جرم، مینای دندان را تقویت می‌کند و هرچه مینای دندان قوی‌تر باشد، دندان‌ها سفیدتر و شفاف‌تر به‌نظر خواهند رسید. البته توصیه می‌کنیم که برای رسیدن به نتیجه حداقل 2 تا 6 هفته از آن استفاده کنید. 

استفاده از ژل سفید کننده دندان 

می‌توان استفاده از ژل سفید کننده را سریع ترین روش سفید کردن دندان در خانه دانست. این ژل‌ها به همراه نوعی قالب دندانی عرضه می‌شوند و شما باید روزانه از یک تا دو ساعت ژل را روی دندان‌هایتان قرار دهید تا به تاثیر دلخواه برسید. دوره درمان ژل‌های سفید کننده حدودا دو هفته است.

بهترین روش سفید کردن دندان کدام است؟

در این مقاله تلاش کردیم تا شما را با روش های سفید کردن دندان در کلینیک و خانه آشنا کنیم. دقت داشته باشید که تمام روش‌های ذکرشده، در صورت رعایت اصول مراقبت صحیح و عدم استفاده از خوراکی‌ یا نوشیدنی‌های رنگی، ماندگاری خواهند داشت و در غیر این صورت، مجددا دندان‌هایتان تغییر رنگ خواهند داد. شما می‌توانید برای سفید کردن دندان‌هایتان، از خدمات بلیچینگ، کامپوزیت و جرمگیری دندان در کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی استفاده کنید. ما با تشخیص نیاز دندان و بهترین روش سفید کردن آن، به شما کمک می‌کنیم تا دندان‌هایی سفید و لبخندی زیبا داشته باشید.

سوالات متداول

1. چگونه می‌توان دندان‌ها را با استفاده از روش‌های طبیعی سفید کرد؟

برخی از روش‌های طبیعی برای سفید کردن دندان‌ها مصرف سدر، زردچوبه و جلبک دریایی را شامل می‌شود. همچنین، استفاده از میوه‌هایی مانند سیب و توت که حاوی اسیدهای طبیعی و آنتی‌اکسیدان‌ها هستند، می‌تواند به حفظ رنگ سفید دندان‌ها کمک کند.

2. چه روش‌هایی برای سفید کردن دندان‌ها در خانه وجود دارد؟

از جمله روش‌های موثر برای سفید کردن دندان‌ها در خانه می‌توان به استفاده از خمیر دندان‌های حاوی پراکسید هیدروژن، استفاده از نخ دندان با فرمولاسیون‌های سفیدکننده و استفاده از کربن فعال برای جذب لکه‌های سطحی اشاره کرد. همچنین، رعایت بهداشت دهانی منظم و مصرف محصولاتی که حاوی فلوراید هستند نیز به حفظ سفیدی دندان‌ها کمک می‌کند.

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66