کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

بلچینگ در طرح لبخند چیست و به چه نکاتی باید رعایت کرد ؟

30 مهر ، 1401
کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی
تغییر رنگ دندان ها برای همه آزاردهنده است. برای سفید کردن دندانها می توان از خمیردندانهای سفیدکننده استفاده کرد. اما از آنجا که این خمیردندان ها نوعی عادت می شوند و پس از چند بار استفاده نیز نمی توانند مانند دفعات قبل اثرگذار باشند، بهترین روش استفاده از بلیچینگ در اصلاح طرح لبخند است. اما بلیچینگ روش ساده ای نیست و قبل از تصمیم به استفاده از این روش باید به برخی از نکات مهم توجه داشته باشید. این نکات عبارتند از:

قالب گیری دندانها قبل از انجام بلیچینگ ضرورت دارد. این کار به منظور تعیین دقیق میزان ماده بلیچینگ مورد نیاز انجام می شود. در صورتی که این مرحله طی نشود، دندانپزشک نمی تواند میزان نیاز بیمار به ماده بلیچینگ را مشخص کرده و در نتیجه ممکن است ماده زیاد استفاده شود که به دندانهای بیمار آسیب جدی وارد می شود و اگر مقدار ماده بلیچینگ کم باشد، تاثیر زیادی بر روی دندانها نخواهد داشت.

زمانی که از ماده بلیچینگ استفاده می شود، می تواند دندانها را بین 2 تا 3 درجه سفیدتر و روشن تر کند. در هر بار استفاده این مقدار بیشتر می شود. بهتر است قبل از انجام بلیچینگ ، تصویر دندانهای خود را داشته باشید تا میزان تاثیر آن را مشاهده کنید.

این روش همیشگی و پایدار نیست. به این معنا که بیمار نباید انتظار داشته باشد که با انجام بلیچینگ، دندانهای او برای همیشه سفید باقی می مانند. بلکه دوام آن نهایتا برای یکسال است. در صورتی که مراقبت های پس از درمان بخوبی انجام نشود و بیمار از غذاهای رنگدانه دار استفاده کرده و در عین حال پس از صرف غذا، دندانها را تمیز نکند، پس از مدت کوتاهی تاثیر بلیچینگ از بین می رود.

استفاده منظم و صحیح از ماده بلیچینگ، تاثیر زیادی در فرآیند سفید شدن دندان ها دارد. به این معنا که پس از تغییر رنگ دندانها، باید فورا برای انجام مجدد این روش اقدام کرد.

در چند روز اول پس از انجام بلیچینگ، تاثیر آن محسوس نیست و ممکن است موجب نگرانی بیمار شود. در صورتی که امری معمول است و فرآیند سفید شدن دندانها پس از چند روز نمودار می شود و تاثیر آن در روزهای اول درمان مشخص نیست. در برخی از بیماران که میزان بدرنگ بودن دندانهای آنها بیشتر است، این مدت به دو هفته نیز می انجامد. به هر حال میزان بدرنگی دندانها در زمان دریافت نتیجه نهایی، تاثیر زیادی دارد.

این ماده به صورت سرنگ بر روی دندانها تزریق می شود که پس از تزریق آن، پیستون سرنگ به عقب کشیده می شود تا ماده تحت فشار نشت نکند. در این صورت می توان با مقدار کمی بلیچینگ، سطح تمامی دندانها را به طور کامل پوشاند. این ماده در خارجی‌ترین قسمت تری در حفرات مربوط به دندان‌ها قرار می گیرد که پس از آن باید دندانها را کمی فشار داده تا ماده بهتر روی دندانها پخش شود. اضافات ماده بلیچینگ باید با دستمال پاک شود تا موجب ناراحتی شما نشود. 

پس از اینکه دندانها سفید شدند، می توانید آنها را با آب سر بشویید. این کار باید در ظرف مخصوص انجام شود. برای انجام بلیچینگ از ابزار تری استفاده می شود که در پایان کار باید آنها شسته و در جای خنک قرار دهید.

بهترین زمان برای استفاده از روش بلیچینگ، شب و قبل از خواب است. زمانی که دندانها را به طور کامل شسته و از نخ دندان استفاده کرده اید، می توانید برای انجام بلیچینگ نیز آماده شوید.

قبل از انجام بلیچنگ باید دندانهای خود را به دندانپزشک نشان دهید. ممکن است به بلیچینگ حساسیت داشته باشید. در این صورت پس از انجام این روش درمانی، دندانها به شدت حساس شده و نمی توانند در مقابل گرما و سرما مقاومت کنند. گاهی نیز غذا خوردن سخت می شود. البته برای برخی از بیماران این حالت کاملا گذرا و موقتی است و پس از مدتی می توانند همانند قبل از دندانهای خود استفاده کنند. برای اینکه حساسیت شما به ماده بلیچینگ کمتر شود، بهتر است در اولین استفاده، مقدار کمی بلیچینگ را بر روی دندانها قرار داده تا به مرور زمان، دندانها به این ماده عادت کنند.

پس از درمان باید از مصرف مواد غذایی رنگدانه دار مانند چای و قهوه کمتر استفاده کرده و حدالامکان پس از مصرف حتما دندانها مسواک زده شوند. سیگار و دخانیات نیز موجب بازگشت رنگ بد دندانها می شود. به همین دلیل توصیه می شود از مصرف دخانیات خودداری شود.

جهت آشنایی با خدمات مطب دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی می توانید به مقالات سایت دکتر ابوالقاسمی مراجعه نمایید

اشتراک گذاری در شبکه های اجتماعی
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66