کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

جرم گیری دندان (بروساژ)

جرم گیری دندان| قیمت جرمگیری یا بروساژ دندان - کلینیک دکتر ابوالقاسمی
جرم گیری دندان یا بروساژ از روش های ترمیم و زیبایی بوده که می توانید در کلینیک دکتر ابوالقاسمی با بهترین قیمت و با استفاده از بهترین روش روز اقدام به بروساژ دندان کنید.

جرمگیری دندان و بروساژ دندان به مجموعه اقدامات دندان پزشکی گفته میشود که برای از بین بردن پلاک و لایه های جرم و لک های ایجاد شده با آنها روی دندان به کار می رود. این اقدامات تاثیر بسیار زیادی بر جلوگیری از پوسیدگی دندان داشته و بوی بد دهان را کاهش می دهد. عدم رعایت بهداشت دهان و دندان، مرتب نبودن دندان و تجمع باقی مانده مواد غذایی بین دندان ها همگی از مهم ترین دلایل تشکیل لایه های جرم و پلاک دندان میشوند.

علیرغم مزایای متعدد جرم گیری و بروساژ، بسیاری از افراد به دلیل ترس از اینکه جرمگیری دندان دارد یا مضراتی را به همراه خواهد داشت یا خیر، جرم گیری را انجام نمی دهند. کلینیک دندان پزشکی دکتر ابوالقاسمی ارائه دهنده خدمات جرمگیری دندان و بروساژ با روش ها و دستگاه های پیشرفته در تهران با قیمت مناسب می باشد.

جرم گیری یا بروساژ دندانجرم گیری یا بروساژ دندان

جرمگیری دندان چیست؟

بعد از مصرف مواد غذایی، باقی مانده های غذا در کنار بزاق و گرما و باکتری های دهان به لایه های میکروبی به نام پلاک دندان تبدیل میشوند. پلاک های دندان لایه های بی رنگ میکروبی بوده و با مسواک زدن و استفاده از نخ دندان قابل رفع هستند.

اگر پلاک های دندان تا 48 ساعت از روی دندان ها پاکسازی نشوند، به مرور به لایه های بسیار چسبنده و رنگی تبدیل شده و رنگ دندان را تغییر داده و باعث بوی بد دهان نیز می گردند. جرمگیری دندان و بروساژ به روش های دستی یا ابزاری گفته میشود که لایه های جرم روی دندان را از بین میبرد.

دلیل جرم گیری دندان توسط متخصص بروساژ و دندان پزشک، عدم امکان جداسازی لایه های جرم رسوب شده روی دندان با مسواک زدن است. با مسواک زدن پلاک های دندان قابل جداسازی و پاک سازی هستند اما جرم های عمیق با رنگ های زرد و قهوه ای نیاز به استفاده از ابزار و دستگاه دارند.

علل ایجاد جرم دندان

بدون شک پیشگیری همیشه بهتر از درمان است و با اطلاع از دلایل ایجاد جرم دندان می توان مانع از تشکیل آنها شد. علل ایجاد جرم دندان در مرحله اول مسواک نزدن و عدم استفاده از نخ دندان به صورت مرتب است. مواد غذایی موجود در دهان بعد از ترکیب با بزاق دهان دچار پوسیدگی شده و لایه های میکروبی را بوجود می آورند. با مسواک زدن و شستشوی دندان به صورت صحیح می توان مانع از تشکیل این لایه های زرد و قهوه ای رنگ چسبنده روی دندان شد.

دلایل ایجاد جرم بر روی دنداندلایل ایجاد جرم بر روی دندان

از دیگر دلایل ایجاد جرم دندان، نامرتب بودن دندان ها می باشد. افرادی که دارای دندان های نامرتب بوده و نیاز به ارتودنسی دارند، نمی توانند بین دندان ها را به درستی تمیز کنند. به همین دلیل این فضا به محیطی برای تجمع لایه های میکروبی پلاک دندان و تشکیل جرم های ضخیم و بد بو تبدیل خواهند شد.

مصرف زیاد چای و قهوه، سیگار و قلیان و مواد مخدر نیز از دیگر دلایل برای ایجاد جرم دندان میشوند. با جرم گیری دندان و بروساژ می توان از دندان ها در برابر لایه های میکروبی خطرناک جلوگیری کرد.

مزایای جرم گیری دندان

بروساژ دندان و جرم گیری تنها برای حفظ زیبایی ظاهری دندان ها نیست و مزایای متعددی را به همراه دارد. برخی از مزایای جرمگیری دندان عبارتند از:

جلوگیری از پوسیدگی دندان

لایه های ضخیم و حتی نازک جرم که حاوی میکروب های خطرناک هستند، به مرور منجر به پوسیدگی دندان ها میشوند. برخی از این جرم ها به لثه نفوذ کرده و از این طریق ریشه دندان ها را از بین خواهد برد. با جرمگیری دندان می توان طول عمر دندان ها را تا حد زیادی افزایش داد و مانع از پوسیدگی آنها شد.

رفع بوی بد دهان

جرم های تشکیل شده روی دندان لایه هایی از مواد غذایی هستند که دچار پوسیدگی شده اند. به همین دلیل بوی بسیار بد و زننده ای دارند. افرادی که دارای جرم دندان هستند، با مشکل بوی بد دهان نیز مواجه خواهند بود که با جرمگیری و بروساژ قابل رفع است.

تغییر رنگ دندان

در مراحل جرم گیری دندان بعد از جداسازی لایه های جرم، بسیاری از لک هایی که منجر به تغییر رنگ دندان شده اند نیز برطرف میشوند. به همین دلیل با بروساژ دندان می توان شاهد سفید شدن دندان ها و براق و صیقلی شدن آنها باشید.

مزایای جرم گیری یا بروساژ دندانمزایای جرم گیری یا بروساژ دندان

عوارض جرمگیری دندان

بر اساس ضخامت لایه های جرم روی دندان و تخصص دندان پزشک و همچنین سیستم ایمنی بدن فرد متقاضی عوارض جرم گیری دندان متفاوت خواهد بود. از مهم ترین عوارض جرم گیری می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

  • خونریزی بعد از جرم گیری های عمیق و لثه ای
  • حساس شدن دندان ها به مواد غذایی شیرین، ترش و گرم و سرد برای مدت کوتاه
  • احساس دردهای کم و جزئی
  • امکان ایجاد عفونت در صورت اجرای غیر استاندارد جرم گیری دندان در محیط هایی با سطح بهداشت پایین

انواع روش های جرمگیری دندان

بعد از بررسی دندان ها و گاها تصویربرداری به منظور مشخص شدن شرایط ریشه ها و لثه، در مرحله مشاوره و معاینه روش مناسب برای از بین بردن جرم دندان تعیین می گردد. در حالت کلی انواع روش جرم گیری دندان در کلینیک دندان پزشکی دکتر ابوالقاسمی به صورت زیر می باشند:

جرم گیری دندان با ابزارهای دستی

استفاده از ابزارهای دستی برای از بین بردن جرم دندان برای لایه های جرمی نازک کاربرد دارد. در این روش دندان پزشک با لمس و مشاهده دقیق سطح دندان پلاک ها را شناسایی و با ابزار آنها را از دندان جدا می کند. این روش دقت بالایی نداشته و برای از بین بردن جرم های ضخیم و قهوه ای تیره کاربرد ندارد.

جرم گیری دندان با ابزارهای دستیجرم گیری دندان با ابزارهای دستی

جرم گیری دندان با اولتراسونیک

در این روش از ابزارهایی با سرهای فلزی استفاده میشود که روی سطح پلاک و تارتار و جرم ها قرار گرفته و با لرزش آنها را جدا می کند. برای تمیز کردن جرم ها و جلوگیری از داغ شدن سر فلزی ابزار اولتراسونیک، همزمان با بروساژ روی دندان ها آب پاشی انجام میشود. ابزارهای مورد استفاده در این روش نوک بسیار ظریفی داشته و تمام شیارهای جزئی را نیز تمیز می کنند. به همین دلیل نتیجه بسیار بهتری نسبت به جرم گیری با ابزار دستی دارند.

جرم گیری دندان با اولتراسونیکجرم گیری دندان با اولتراسونیک

جرمگیری دندان با لیزر

از بهترین و دقیق ترین روش های جرم گیری دندان می توان به استفاده از لیزر اشاره کرد. در این روش بعد از قرار گرفتن ژل ای سفید کننده دندان یا بلیچینگ، اشعه های آبی لیزر روی دندان تابیده شده و جرم ها پاکسازی میشوند.

جرم گیری یا بروساژ دندان با لیزرجرم گیری یا بروساژ دندان با لیزر

مراحل جرمگیری دندان و بروساژ

بر اساس روش پیشنهادی دندان پزشک برای از بین بردن جرم دندان مراحل کار متفاوت است. با توجه به اینکه در اغلب مواقع جرم گیری عمیق دندان با اولتراسونیک قابل رفع است، مراحل انجام آن را در ادامه بررسی خواهیم کرد:

  • در جلسه مشاوره و معاینه در برخی از مواقع از دندان ها تصویر برداری میشود
  • در صورت وجود عفونت در لثه ها کورتاژ لثه قبل از جرم گیری و حذف پلاک دندان انجام میشود (کورتاژ لثه توسط لیزر و در چند جلسه صورت میگیرد)
  • به کمک ابزارهای اولتراسونیک تمام جرم های روی دندان، بین شیارها، زیر و بین لثه ها از بین رفته و جداسازی میشوند
  • در صورت وجود لایه های جرم عمیق در لثه ها در این مرحله از روت پلنیتنگ استفاده میشود. در این مرحله جرم های ایجاد شده روی ریشه پاکسازی شده و شرایط را برای اتصال مجدد لثه به آن فراهم می کند. با توجه به اینکه این مراحل فرد احساس درد می کند، با بی حسی انجام میشود.
  • لایه های خمیری از مواد بروساژ روی دندان ها قرار گرفته و با برس های مخصوص و انجام حرکات چرخشی سطح دندان تمیز میشود. این مرحله منجر به حذف لک روی دندان صورت انجام میشود
  • در نهایت به کمک فشار هوا و سدیم بی کربنات سطح دندان کاملا صیقل داده شده و براق و سفید میشوند.

مراحل جرم گیری یا بروساژ دندانمراحل جرم گیری یا بروساژ دندان

آیا جرم گیری دندان را خراب می کند؟

به دلیل ارزش بسیار بالای دندان ها، این کاملا طبیعی است که نگرانی هایی در افراد برای انجام جرم گیری وجود داشته باشد. لازم به ذکر است که جرم گیری و بروساژ تنها بر از بین بردن لایه های پلاک دندان و تارتار و جرم های رسوب شده تمرکز دارد.

به همین دلیل به ریشه دندان هیچ آسیبی وارد نمی کند و در نهایت  منجر به لقی دندان و خراب شدن آن نخواهد شد. با انجام صحیح جرم گیری از پوسیدگی دندان و خرابی آنها جلوگیری میشود.

آیا جرم گیری دندان درد دارد؟

اینکه جرم گیری دندان درد یا خیر تا حد زیادی به وضعیت دندان ها و ضخامت جرم ها و همچنین مهارت دندان پزشک بستگی دارد. اغلب افراد در حین جرم گیری دندان بادرد بسیار کمی مواجه میشوند که گذرا است. به همین دلیل این اقدامات بدن نیاز به بی حسی صورت میگیرد. جرم گیری عمیق و ریشه ای ممکن است با درد بیشتری همراه باشد.

به چند مرتبه جرم گیری نیاز داریم؟

اگر برای شما نیز این سوال بوجود آمده است که هر چند وقت یکبار باید جرمگیری و بروساژ دندان انجام شود، لازم است بدانید که بازه زمانی مشخصی نمی توان برای آن ارائه داد. با توجه میزان رعایت مراقبت های بعد از جرم گیری و اهمیت دادن به بهداشت دهان و دندان، تعداد دفعات مورد نیاز فرق دارد.

در حالت کلی بهتر است هر سال یک مرتبه برای انجام این اقدامات به دندان پزشک مراجعه کنید. بعد از بررسی وضعیت دندان ها و معاینات آن در صورت نیاز دندان پزشک جرم گیری را پیشنهاد می دهد.

قیمت جرم گیری (بروساژ) دندانقیمت جرم گیری (بروساژ) دندان

قیمت جرمگیری دندان

هزینه جرمگیری دندان تا حد زیادی به ضخامت جرم ها و وضعیت دندان ها بستگی دارد. هر چه لایه های جرم دندان ضخامت بیشتری داشته باشند، به همان اندازه هزینه جرم گیری نیز افزایش پیدا خواهد کرد. علاوه براین، در صورت نیاز به کورتاژ لثه و تصویر برداری نیز قیمت جرم گیری دندان تغییر خواهد کرد. لازم به ذکر است که نوع بیمه درمانی فرد متقاضی نیز از دیگر عوامل مهم در تعیین هزینه بروساژ دندان و جرم گیری می باشد. در جلسه مشاوره و معاینه هزینه های این اقدامات به طور دقیق مشخص خواهد شد.

کلینیک جرمگیری دندان تهران

تخصص دندان پزشک و پیشرفته بودن ابزارها ارتباط مستقیم با کاهش مضرات جرم گیری دندان و میزان درد آن دارد. کلینیک دندان پزشکی دکتر ابوالقاسمی یکی از مراکز معتبر و شناخته شده در زمینه جرم گیری و بروساژ دندان تهران با دستگاه های پیشرفته می باشد.

این مجموعه در محیطی کاملا بهداشتی و بر اساس استانداردهای روز دنیا انواع خدمات دندان پزشکی از قبیل جرمگیری را با قیمت مناسب ارائه می دهد. جهت دریافت نوبت مراجعه و کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق راه های ارتباطی پایین صفحه با این مجموعه تماس بگیرید. 

6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66