کلینیک دندانپزشکی ابوالقاسمی

ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان Orthodontics یا سیم پیچی دندان یکی از روش‌های کاربردی در علم دندانپزشکی برای صاف کردن دندان‌های کج و بهبود ناهنجاری فک بالا و پایین و ناهنجاری دندان استفاده می‌شود. ارتودنسی دندان تأثیر فراوانی روی زیبایی لبخند، سلامت دهان و دندان، جلوگیری از پوسیدگی دندان ها و درمان کجی دندان جلو دارد و در تمام سنین، حتی بزرگسالی، انجام می‌شود.
یکی از بهترین مرکز ارتودنسی تهران کلینیک دندان پزشکی دکتر ابوالقاسمی است و انواع ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی نامرئی یا لینگوال، ارتودنسی سرامیکی و ارتودنسی دیمون با بالاترین اثرگذاری زیر نظر ارتودنتیست متخصص انجام می‌شود. هزینه ارتودنسی دندان با توجه به نوع آن متفاوت محاسبه می‌شود. 

ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی Orthodontics به تکنیکی برای ایجاد نظم در دندان ها، درمان ناهنجاری فک بالا و پایین و از بین بردن ناهنجاری دندان به کمک فشار مرحله‌ای گفته می‌شود. در این روش بعد از معاینات و عکس‌برداری‌های انجام‌شده، متخصص ارتودنتیست یکی از انواع ارتودنسی را متناسب با شرایط لثه و دندان و فک پیشنهاد می‌دهد. سپس ارتودنسی با بریس و براکت در نواحی موردنظر در رو یا پشت دندان ها نصب می‌شود و با فشار کمی که به دندان‌ها وارد می‌شود، به‌مرور باعث صاف شدن آن‌ها خواهد شد.

ارتودنسی دندان نه‌تنها منجر به بهبود ظاهر دندان‌ها و صاف کردن ناهمواری آن‌ها می‌شود، بلکه برای رفع جلو یا عقب بودن فک بالا و پایین نیز کاربرد دارد. تاثیر ارتودنسی بر فک پایین و فک بالا بسیار زیاد است و باعث اصلاح طرح لبخند و زیبایی لبخند شما می‌شود. به همین دلیل این شاخه از دندان پزشکی فقط بر زیبایی دهان و دندان تمرکز ندارد و بسیاری از مشکلات ازجمله پوسیدگی دندان، درد گردن، سردردهای شدید و درد در شانه را نیز برطرف خواهد کرد.

ارتودنسی دندان برای چه کسانی است؟

ممکن است برای شما این سؤال به‌وجود آمده باشد که «از کجا بفهمیم به ارتودنسی نیاز داریم؟» اغلب افراد در گروه‌های سنی مختلف مخصوصاً نوجوانان به‌دنبال پاسخ این سؤال هستند. شما به‌عنوان والدینی که نگران دندانهای فرزندتان هستید یا به سلامت دهان و دندان خود اهمیت می‌دهید، بهتر است از شرایط افرادی که نیاز به ارتودنسی دارند آگاه باشید. در حالت کلی اگر هریک از شرایط زیر در فرد وجود داشته باشد، به ارتودنسی دندان به‌عنوان یکی از انواع روش‌های ترمیم دندان توسط متخصص ارتودنسی نیاز خواهد داشت:

 • افرادی که دندان‌های کج و نامنظم هستند (برای درمان کجی دندان)
 • افرادی که فاصله بین دندان‌های آن‌ها زیاد است (برای از بین بردن فاصله دندان و رفع فاصله دندان)
 • افرادی که اختلال اروبایت over bite دارند (در حالت بسته بودن دهان، دندان فک بالا روی دندان ردیف پایین قرار می‌گیرد).
 • افرادی که اختلال آندربایت under bite دارند (در حالت بسته بودن دهان، دندان فک پایین روی دندان های فک بالا قرار می‌گیرد).
 • افرادی که اختلال اپن بایت open bite دارند (در حالت بسته بودن دهان، بین دندان ردیف بالا و پایین فاصله باشد).
 • افرادی که تراکم بیش از اندازه دندان‌ یا دندان اضافه در دهان دارند.

ممکن است دندان‌های شما بسیار صاف و مرتب باشند، اما به‌دلیل اختلال در فک نیاز به ارتودنسی داشته باشید؛ به همین دلیل والدین کودکان بعد از 3 سالگی به متخصص ارتودنتیست مراجعه می‌کنند تا ناهنجاری فک و ناهنجاری دندان را با سرعت بهتری در سنین رشد برطرف کنند.

انواع ارتودنسی؛ ریتینر ارتودنسی چیست؟

باتوجه‌به نوع ناهنجاری‌های موجود در دهان و دندان، شیوه‌های مختلفی از ارتودنسی برای دندان‌ها انجام می‌شود. توجه داشته باشید که قبل از ارتودنسی دندان، پزشک متخصص ابتدا به جرم گیری دندان می‌پردازد. نگهدارنده یا ریتینر ارتودنسی براساس نوع بیس، براکت و نحوه‌ی قرارگیری آن‌ها در دهان مختلف است. در ادامه، انواع ارتودنسی دندان را به شما معرفی می‌کنیم.

انواع ارتودنسی

ارتودنسی برای از بین بردن ناهنجاری‌های فک و دندان

1. ارتودنسی متحرک؛ قابل جابه‌جایی در دندان

اگر سؤال شما نیز این است که «ارتودنسی متحرک چیست؟» باید به شما بگوییم که دستگاه‌ها و اجزای نصب‌شده روی دندان در ارتودنسی متحرک، قابل جا‌به‌جایی است و ثابت نیست. انواع ارتودنسی متحرک شامل الاینر (اینویزالاین) و ریتینر (ریتینر متحرک ارتودنسی) است که در دوره‌های مختلف درمان توسط متخصص ارتودنسی گذاشته می‌شوند.

الاینر، پوشش‌های بی‌رنگ ترموپلاستیک است که براساس شرایط دندان‌های فرد طراحی و ساخته می‌شوند. متخصص ارتودنسی چند الاینر را در فاصله‌های چند هفته‌ای به‌ترتیب جایگزین هم می‌کند و در دهان شما می‌گذارد. به‌مرور، دندان‌های قرارگرفته در پوشش الاینر با فشار کم در جای مناسب قرار می‌گیرند و کجی آن‌ها از بین می‌رود.

بعد از اتمام درمان ارتودنسی متحرک فک بالا و ارتودنسی متحرک فک پایین، ریتینر به‌عنوان نگهدارنده و تثبیت‌کننده استفاده می‌شود. ریتینر یک قطعه‌ فلزی است و مانع از حرکت مجدد دندانها و کج شدن آن‌ها خواهد شد. یکی از مزایای ارتودنسی دندان متحرک این است که می‌توانید در زمان غذا خوردن و مسواک زدن ارتودنسی دندان را خارج کنید.

2. ارتودنسی ثابت؛ صاف کردن دندان‌های شلوغ و نامرتب

در ارتودنسی ثابت، براکت فلزی و گاهی نگین‌دار روی دندان فرد قرار می‌گیرد و امکان جابه‌جایی آن‌ها وجود ندارد. این روش بیشتر برای صاف کردن دندان شلوغ و نامرتب کاربرد دارد و با فشار کم باعث جا‌به‌جایی دندان‌ها می‌شود.

صاف کردن دندان با ارتودنسی به‌وسیله نگهدارنده ثابت ارتودنسی یا ریتینر ثابت ارتودنسی انجام می‌شود. به‌دلیل ثابت بودن ارتودنسی، طول درمان این روش در بسیاری از مواقع تا 2 سال زمان می‌برد. با‌توجه‌به ناهنجاری فک و ناهنجاری دندان، مدت‌زمان ارتودنسی دندان متغیر خواهد بود.

3. ارتودنسی نامرئی یا ارتودنسی لینگوال؛ ارتودنسی پشت دندانی

سؤال پرتکرار بسیاری از مخاطبان این است «ارتوندسی نامرئی چیست؟» ارتودنسی دندان نامرئی، ارتودنسی لینگوال یا ارتودنسی پشت دندانی یکی از پرطرفدارترین انواع ارتودنسی است. ارتودنسی دندان نامرئی تأثیر منفی روی ظاهر فرد در دوران درمان ندارد. براکت ارتودنسی در روش لینگوال پشت دندان قرار می‌گیرد و به‌مرور با فشار، دندان‌ها را صاف می‌کند. ارتودنسی لینگوال ثابت است، به همین دلیل به آن ارتودنسی ثابت پشت دندان نیز می‌گو‌یند. طول درمان، اثرگذاری و مدت زمان ارتودنسی نامرئی باتوجه‌به وضعیت دهان و دندان، یک سال و نیم تا سه سال طول می‌کشد.

4. ارتودنسی سرامیکی؛ پرطرفدار بین جوانان و نوجوانان

یکی از مهم‌ترین معایب ارتودنسی ثابت معمولی، براکت‌ فلزی آن است که تأثیر منفی بر ظاهر فرد می‌گذارد؛ به همین دلیل بسیاری از افراد تمایلی به استفاده از این براکت‌ها ندارند. برای رفع این مشکل، ارتودنسی سرامیکی انجام می‌شود که براکت آن رنگی مشابه رنگ دندانها دارد. برای ارتودنسی سرامیکی، ریتینر شفاف تولید و به بازار عرضه می‌شود.

مدت زمان اثرگذاری ارتودنسی سرامیکی مانند ارتودنسی ثابت است، اما قیمت ارتودنسی سرامیکی بسیار بیشتر ارتودنسی ثابت محاسبه می‌شود. یکی از مزایای ارتودنسی سرامیکی این است که امکان اجرای رنگی آن‌ها نیز وجود دارد و رنگ ارتودنسی می‌تواند متغیر و براساس سلیقه افراد باشد. ارتودنسی رنگی از نمونه‌های پرطرفدار بین نوجوانان و جوانان به شمار می‌آید و رنگ های ارتودنسی براساس نظر فرد گوناگون خواهد بود.

انواع ارتودنسیانواع ارتودنسی

5. ارتودنسی دیمون؛ جدیدترین شیوه درمان ناهنجاری و کجی دندان

می‌دانیم که بسیاری از مخاطبان نمی‌دانند «ارتودنسی دیمون چیست؟» ارتودنسی به روش دیمون از جدیدترین شیوه‌ها برای درمان کجی دندان جلو و تراکم زیاد دندانها است. در روش ارتودنسی دیمون از بریس‌های سلف لیگیتینگ استفاده می‌شود. بریس استفاده‌شده در ارتودنسی دیمون به‌گونه‌ای طراحی شده است که به‌راحتی قابلیت تمیز شدن داشته باشد و فرد درد کمتری را در درمان احساس کند. علاوه‌براین، در ارتودنسی دیمون می‌توان به‌جای بریس فلزی از نوع بریس شفاف استفاده کرد تا جلوه‌ی بهتری داشته باشد.

ارتودنسی کوتاه مدت؛ روشی برای افرادی که زمان کافی را ندارند

ارتودنسی در زمان کوتاه یا ارتودنسی کوتاه مدت چیست؟ برای درمان ناهنجاری فک و ناهنجاری دندان می‌توان از روش ارتودنسی کوتاه مدت استفاده کرد. ارتودنسی در زمان کم یکی از راه‌های از بین بردن کجی دندان و بی‌نظمی دندان در مقیاس کوچک است و برای بزرگسالان کاربرد دارد. هدف اصلی در ارتونسی در زمان کوتاه، مرتب کردن دندان و روی هم قرار گفتن دندان‌ها به‌صورت اصولی و درست خواهد بود.

ارتودنسی کوتاه مدت برای افرادی که نمی‌توانند براکت و نگهدارنده ارتودنسی را در مدت‌زمان طولانی در دهان خود نگهداری کنند کاربرد دارد. در این نوع از ارتودنسی دندان انواع براکت فلزی و سرامیکی استفاده می‌شود. هزینه ارتودنسی کوتاه مدت براساس تجربه پزشک و کیفیت مواد به‌کاررفته متفاوت خواهد بود.

ارتودنسی دندان نیش؛ یکی از شایع‌ترین ناهنجاری‌های دندانی در افراد

دندان نیش از مهم‌ترین دندان‌های افراد به‌شمار می‌‌آید که برای خوردن غذاهای سفت مانند گوشت مورداستفاده قرار می‌گیرد. ارتودنسی یک دندان نیش زمانی انجام می‌شود که دندان نیش کچ یا بلند باشد. ممکن است به‌دلیل کوچک بودن فک، دندان نیش شما نهفته باشد؛ به همین دلیل ارتودنسی دندانهای نیش نهفته برای افراد انجام می‌شود که درمانی شایع است.

برای پاسخ به سؤال «ارتودنسی دندان نیش چقدر طول میکشد؟» باید بگوییم که معمولاً این مدت‌زمان تا 10 ماه به طول می‌انجامد و زمان آن براساس مسائلی ازجمله میزان ناهنجاری دندان، میزان ناهنجاری فک بالا و ناهنجاری فک پایین و ژنتیک متغیر خواهد بود. قیمت ارتودنسی دندان نیش و ارتودنسی دندان نیش بالا براساس مهارت دندانپزشک و استفاده از مواد دندانپزشکی متفاوت محاسبه می‌شود.

مزایای ارتودنسی دندان؛ از صاف شدن دندان تا رفع مشکلات فک

داشتن دندان صاف و مرتب یکی از بزرگ‌ترین نعمت‌های خداوند است که به دلایل مختلف بسیاری افراد از آن محروم هستند؛ به همین دلیل لازم است با تکنیک‌های دندان‌پزشکی برای صاف کردن دندان اقدام کرد. برخلاف تصور اغلب افراد، ارتودنسی دندان تنها برای زیبایی ظاهر نیست و مزایای دیگری را به همراه دارد. از مهم‌ترین مزایای ارتودنسی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.

 • صاف کردن دندان، مرتب کردن دندان و ایجاد لبخندی زیبا
 • مسواک زدن ارتودنسی و استفاده از نخ دندان آسان
 • رفع مشکلات فک بالا و پایین
 • جلوگیری از پوسیدگی دندان
 • آسان شدن جویدن غذا

همچنین ارتودنسی دندان به بهبود نحوه سخن گفتن افراد کمک می‌کند. به‌دلیل نامنظم‌ بودن دندان‌، سخن گفتن برای افراد سخت‌تر می‌شود و یکی از فواید ارتودنسی، راحت‌تر صحبت کردن افراد خواهد بود.

معایب ارتودنسی؛ عوارض ارتودنسی دندان چیست؟

بهتر است از عوارض ارتودنسی دندان قبل و بعد از آن مطلع شوید. ارتودنسی دندان مانند سایر روش‌های درمان ممکن است با عوارضی همراه باشد. بسیاری از عوارض ارتودنسی دندان به نحوه‌ی‌ به مراقبت های بعد از ارتودنسی دندان ارتباط دارد. علاوه‌براین، اجرای غیراستاندارد این تکنیک توسط متخصص ارتودنسی نیز در این زمینه می‌تواند نقش داشته باشد. برخی از مهم‌ترین عوارض ارتودنسی و ضرر های ارتودنسی عبارت‌اند از:

 • تغییر رنگ دندان‌ها در محل نصب براکت
 • ایجاد خراش جزئی و زخم در دهان به‌دلیل وجود بریس فلزی ارتودنسی دندان
 • فشار وارد شدن به ریشه دندان و احتمال پوسیدگی آن‌ها به‌دلیل اجرای نادرست ارتودنسی
 • وجود مشکلات متعدد در تمیز کردن براکت
 • طولانی بودن مدت درمان؛ یکی از مشکلات بعد از ارتودنسی
 • احتمال برگشت درمان ارتودنسی به دلیل رعایت نکردن مراقبتهای ارتودنسی

برای کاهش عوارض ارتودنسی دندان، ارتودنتیست دکتر ابوالقاسمی از بهترین متریال و روش‌های استاندارد استفاده می‌کند. علاوه‌براین، در کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی کلیه‌ی مراقبت‌های قبل و بعد ارتودنسی به بیمار آموزش داده می‌شود. همچنین در جلسات معاینه وضعیت روند بهبود بیمار به‌طور کامل بررسی می‌شود تا ضررهای ارتودنسی کاهش یابد.

مراحل ارتودنسی چگونه است؟

ارتودنسی دندان یکی از تخصصی‌ترین اقدامات در حوزه دندانپزشکی است و مراحل ارتودنسی جزئیات زیادی دارد. در ادامه، نحوه ارتودنسی دندان و مراحل انجام ارتودنسی را برای شما شرح می‌دهیم.

 • انتخاب مرکز ارتودنسی خوب و حرفه‌ای
 • مراجعه فرد به متخصص ارتودنسی برای بررسی وضعیت دندانها و دریافت مشاوره
 • عکس‌برداری از دندان‌ها و فک بالا و پایین برای بررسی وضعیت ناهنجاری‌ها
 • تمیز کردن دندانها و جرم گیری دندان قبل از نصب بریس
 • انتخاب یکی از انواع ارتودنسی براساس شرایط دندان و فک‌ها
 • قالب گیری دندان برای ارتودنسی
 • نصب بریس و براکت روی دندان
 • تنظیم جلسات برای معاینه‌های بعدی
 • اتمام دوره درمان و جدا کردن بریس و براکت

در انتها نیز پزشک متخصص ارتودنسی نگهدارنده را برای تثبیت اثر ارتودنسی دندان و جلوگیری از برگشت درمان در دهان بیمار قرار می‌دهد. توجه داشته باشید که برای انجام ارتودنسی حتماً باید به کلینیک معتبر با محیط بهداشتی و پزشکان متخصص مراجعه کنید.

مزایای ارتودنسی دندانرنگ های ارتودنسی دندان

ارتودنسی چقدر طول میکشد؟

اگر سؤال شما این است که «ارتودنسی دندان چند سال طول میکشد؟» در حالت کلی ارتودنسی یکی از فرآیندهای زمان‌بر برای رفع مشکلات در دندان و فک است و براساس ویژگی‌های مختلف مدت زمان اثرگذاری آن متغیر خواهد بود. اگر برای شما سؤال است که چقدر طول میکشد تا ارتودنسی اثر کند و شاهد دندان‌های صاف و مرتب باشیم، لازم است بدانید که تا حد زیادی به وضعیت دندانها بستگی دارد و مراحل ارتودنسی دو فک متفاوت می‌شود.

مشکلات موجود در دندانها و وضعیت فک، نوع ارتودنسی، میزان همکاری بیمار و رعایت نکات مهم در حین درمان همگی می توانند مشخص کنند که مدت زمان نصب ارتودنسی چقدر طول میکشد. بعد از مشخص شدن وضعیت دندان‌ها و آماده کردن بریس، نصب آن‌ها حدود نیم‌ساعت طول می‌کشد. البته ارتودنسی نامرئی به‌دلیل پنهان بودن براکت‌ها پشت دندان به حدود 2 ساعت زمان برای نصب نیاز دارد. حتماً از پزشک خود طول درمان ارتونسی را سؤال کنید.

در حالت استاندارد، برای اغلب ناهنجاری دندان و فک، ارتودنسی دندان از 12 تا 48 ماه طول می‌کشد. در ارتودنسی فوری می‌توان با تحمل درد و فشار بیشتر روند درمان را کوتاه‌تر کرد. البته ارتودنسی فوری و ارتودنسی کوتاه مدت برای همه امکان‌پذیر نیست و متخصص ارتودنتیست در جلسات مشاوره و بررسی عکس ارتودنسی دراین‌باره تصمیم‌گیری می‌کند.

از مراقبت های بعد از ارتودنسی چه می‌دانید؟

در این بخش می‌خواهیم به مراقبت های قبل و بعد از ارتودنسی بپردازیم. بهتر است کلیه افرادی که ارتودنسی دندان می‌کنند نکات ادامه‌ی این متن را درنظر بگیرند تا طول درمان ارتودنسی کاهش پیدا کند. در ادامه، مراقبت های پس از ارتودنسی را برای شما لیست کرده‌ایم.

 • مصرف مرتب داروهایی که پزشک تجویز کرده است.
 • بعد از هر وعده غذایی حتماً مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید تا مواد غذایی به سیم پیچی دندان شما نچسبد. برخی افراد از مسواک مخصوص ارتودنسی که در بازار موجود است استفاده می‌کنند.
 • در روزهای نخست بعد از ارتودنسی از خوردن مایعات و غذاهایی که حاوی رنگ هستند (ازجمله پفک، قهوه، چای و ...) جلوگیری کنید.
 • غذاهای سخت ازجمله سیب، ته‌دیگ، پیتزا و ... به سیم پیچی دندان در ارتودنسی آسیب می‌رسانند.
 • در طول درمان ارتودنسی آدامس نجوید و شکلات نخورید.
 • یکی از مراقبت های لازم بعد از ارتودنسی این است که اگر تمایل به خوردن ساندویچ یا میوه‌های سخت دارید، حتماً آن‌ها را به تکه‌های کوچک تقسیم و سپس میل کنید.
 • یکی از مراقبتهای بعد از ارتودنسی دندان این است که از دست زدن به دستگاه ارتودنسی که روی دندان شما قرار گرفته است اجتناب کنید.
 • اگر سیم اصلی ارتودنسی دندان شما شکست، لطفاً با مطب دندانپزشکی تماس بگیرید تا در اسرع وقت به شما وقت معاینه بدهند.

احساس درد در 3 روز اول ارتودنسی طبیعی است. دندان‌ها را با آب گرم و نمک شست‌وشو دهید تا کمی درد شما تسکین یابد. یکی از مراقبت های ارتودنسی این است که داروهای مسکن را به‌طور مرتب بخورید تا به شما در کاهش درد ارتودنسی کمک شایانی کند.

آیا ارتودنسی درد دارد؟

سؤال پرتکرار بسیاری از شما مخاطبان این است که «ارتودنسی دندان درد دارد؟» یا «درد ارتودنسی چقدر طول میکشد؟» یکی از اصلی‌ترین دلایلی که بسیاری از افراد  برای درمان کجی دندان و تراکم زیاد دندانها به دندانپزشک مراجعه نمی‌کنند، ترس از درد است. اما آیا ارتودنسی درد دارد؟ در حالت کلی درد ارتودنسی بسیار کم و خفیف است و باتوجه‌به سن فرد، شرایط دندان‌ها و فک، جنس دندان، نوع ارتودنسی و تخصص ارتودنتیست مقدار آن افزایش یا کاهش می‌یابد. لازم به ذکر است که درد ارتودنسی تنها در ابتدای درمان اتفاق می‌افتد و به‌مرور فرد هیچ دردی را احساس نخواهد کرد.

آشنایی با ابزار ارتودنسی؛ وسایل ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی دندان ابزارهایی دارد که بسیاری از افراد از آن اطلاعی ندارند. در ادامه‌ی این مطلب، انواع وسایل و تجهیزات ارتودنسی را برای شما توضیح می‌دهیم تا دید بهتری نسبت‌به ارتودنسی دندان داشته باشید.

بریس ارتودنسی: یکی از تجهیزات لازم برای ارتودنسی دندان، بریس ارتودنسی نام دارد. دندانپزشک بریس را روی دندان بیمار می‌گذارد تا ناهنجاری‌های دندان، کج بودن دندان و مشکلات لثه و فک به‌وسیله‌ی آن اصلاح شود. بریس اجزای متفاوتی ازجمله سیم، بند و .... دارد و انواع گوناگونی از آن تولید و به بازار عرضه شده است. در گذشته از بریس فلزی و بریس لینگوال استفاده می‌شد، اما امروزه بریس دیمون به دلیل شفافیت پرطرفدارتر شده است. همچنین بریس سرامیکی و بریس نامرئی نیز مورداستفاده قرار می‌گیرد.

محافظ دندان: محافظ دندان از دهان و دندان شما دربرابر حوداث غیرمترقبه و ناگوار حفاظت می‌کند.

ریتینر: بعد از اتمام درمان ارتودنسی، دندانپزشک ریتینر را به فک بالا یا پایین وصل می‌کند تا دندان‌ها در موقعیت جدید خود ثابت بمانند. ریتینر ثابت و ریتینر متحرک از انواع ریتینر ارتودنسی محسوب می‌شوند.

باکال تیوب: معمولاً باکال تیوب را دور دندان آسیاب قرار می‌دهند تا به حرکت کردن دندان‌ها کمک کند. باکال تیوب یک فلز کوچک محسوب می‌شود.

حلقه کشی (الاستیک): برای اینکه دندان‌ها در راستای هم قرار بگیرند، از حلقه کشی بین دو فک استفاده می‌شود.

سیم ارتودنسی: سیم‌های فلز که روی دندان‌ها قرار می‌گیرد و باعث حرکت کردن دندان‌ها و صاف شدن آن‌ها می‌شود.

براکت ارتودنسی: براکت ارتودنسی نگین‌هایی است که برای کمک به سیم ارتودنسی در انتقال نیرو به دندان و حرکت آن‌ها روی دندان قرار می‌گیرد. براکت ثابت سرامیکی، براکت ثابت فلزی و براکت ثابت پلاستیکی سه نوع مختلف براکت هستند.

وکس: وکس باعث جلوگیری از زخم و خراش شدن دندان و دهان بعد از سیم پیچی ارتودنسی می‌شود.

قلاب: قلاب یکی از ابزارهای ارتودنسی است و باعث فیکس شدن کش ارتودنسی در محل مناسب می‌شود.

الاینر: پوشش‌ بی‌رنگ ترموپلاستیک است و براساس شرایط دندان‌های فرد طراحی و ساخته می‌شود. معمولاً دندانپزشک چند الاینر را در فاصله‌های چند هفته‌ای به‌ترتیب جایگزین هم می‌کند و در دهان بیمار می‌گذارد.

جداکننده نیز یکی از اسامی ابزار ارتودنسی است که قبل از آغاز درمان بین دو دندان فک بالایی و  پایینی قرار می‌گیرد. بعد از اینکه دندان‌ها روی هم قرار گرفتند، پزشک جداکننده را از دندان برمی‌دارد.

بهترین زمان برای ارتودنسی چه سنی است؟

بسیاری از سؤالاتی که از ما پرسیده می‌شود درباره‌ی سن ارتودنسی دندان است. ارتودنسی در سنین بالا و کودکی و نوجوانی بدون هیچ مشکلی قابل‌انجام است، اما مسئله مهمی که در اینجا باید به آن توجه داشت، تأثیر سن بر مدت زمان درمان و اثرگذاری ارتودنسی دندان است. در حالت کلی، بهترین سن برای ارتودنسی دندان، 3 تا 6 سال خواهد بود، اما ارتودنسی در سن 40 سالگی و ارتودنسی در بزرگسالی نیز امکان‌پذیر است.

در هر گروه سنی که هستید، پیشنهاد می‌کنیم برای حفظ زیبایی و سلامت دندانها به متخصص ارتودنسی مراجعه کنید تا در صورت نیاز روند درمان را هرچه سریع‌تر آغاز کنید.

هزینه ارتودنسی دندان؛ بررسی قیمت ارتودنسی دندان

احتمالاً سؤال بسیاری از شما مخاطبان این است که «هزینه ارتودنسی فک بالا و پایین چقدر است؟» هزینه ارتودنسی دندان براساس فاکتورهای بسیاری تعیین می‌شود. نوع ارتودنسی، مشکلات موجود در دهان و دندان، تعداد دندان‌های دارای اشکال، تخصص ارتودنتیست و تجهیزات و دستگاه‌های استفاده‌شده در کلینیک همگی می‌توانند در این زمینه مؤثر باشند و قیمت ارتودنسی دندان را متغیر می‌کنند. هزینه ارتودنسی ثابت دو فک و یک فک با هزینه ارتودنسی نامرئی و قیمت ارتودنسی متحرک تفاوت دارد. در جلسه معاینه و مشاوره بعد از بررسی وضعیت دندان‌ها، دندانپزشک نوع ارتودنسی دندان مورد نیاز، قیمت و هزینه‌ ارتودنسی دندان را اعلام می‌کند.

دکتر ابوالقاسمی؛ یکی از بهترین متخصص ارتودنسی در تهران

برای گرفتن بهترین نتیجه و صاف کردن دندان ها به‌وسیله‌ی ارتودنسی، باید متخصص ارتودنسی خوبی را در تهران پیدا کنید. مهارت و میزان تجربه متخصص ارتودنسی دندان ارتباط مستقیم با کاهش عوارض آن خواهد داشت. کلینیک دکتر ابوالقاسمی یکی از مراکز معتبر در زمینه خدمات دندانپزشکی است و انواع ارتودنسی دندان با بهترین متریال در محیطی کاملاً به‌روز با دستگاه‌های پیشرفته در این کلینیک انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر، دریافت نوبت مراجعه، اطلاع از قیمت ارتودنسی دندان و مشاوره با دندانپزشکی زیبایی دکتر ابوالقاسمی تماس بگیرید.

سوالات متداول با ارتودنسی دندان

ارتودنسی دندان یکی از بهترین روش‌ها برای درمان ناهنجاری فک، ناهنجاری دندان و مرتب و صاف کردن دندانها به‌شمار می‌آید و انواع مختلفی دارد. ارتودنسی یکی از راه‌های اصلاح طرح لبخند در دندانپزشکی زیبایی محسوب می‌شود و طرفداران خاص خودش را دارد.

در حال حاضر 6 نوع ارتودنسی در کلینیک‌های دندانپزشکی انجام می‌شود: ارتودنسی ثابت، ارتودنسی متحرک، ارتودنسی نامرئی، ارتودنسی سرامیک و ارتودنسی دیمون، که یکی از جدیدترین روش‌های ارتودنسی دندان محسوب می‌شود.

از مزایای ارتودنسی دندان می‌توان به صاف شدن دندان، رفع مشکلات فک بالا و پایین، جلوگیری از پوسیدگی دندان، آسان شدن جویدن غذا و تکلم راحت‌تر اشاره کرد. همچنین از معایب ارتودنسی باید به تغییر رنگ دندانها، خراش‌های جزئی و زخم در دهان، فشار وارد شدن به ریشه دندان، مشکلات در تمیز کردن دندان و طولانی بودن مدت درمان اشاره کرد.

اگر دندان‌های کج و نامنظم دارید، فاصله بین دندان‌های شما زیاد است، دندان اضافه دارید یا تراکم بیش از اندازه در دندان‌هایتان دارید ارتودنسی برای شما مناسب است.

قیمت ارتودنسی دندان براساس معیارهای مختلفی محاسبه می‌شود و نمی‌توان قیمت قطعی داد. نوع ارتودنسی، مشکلات موجود در دهان و دندان، تعداد دندان‌های دارای اشکال، تخصص ارتودنتیست و تجهیزات و دستگاه‌های استفاده‌شده در کلینیک دندانپزشکی هزینه ارتودنسی را متغیر و گوناگون می‌کنند.

6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66