کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

ارتودنسی دندان

ارتوندسی دندان| انواع ارتودنسی با قیمت مناسب - کلینیک دکتر ابوالقاسمی
ارتودنسی دندان در انواع مختلف ارتودنسی ثابت، متحرک، سرامیکی و ... با قیمت مناسب در کلینیک دکتر ابوالقاسمی با استفاده از مواد با کیفیت قابل انجام می باشد.

ارتودنسی دندان Orthodontics یکی از روش های کاربردی در علم دندان پزشکی برای صاف کردن دندان های کج و بهبود ناهنجاری های فک بالا و پایین استفاده میشود. این خدمات تاثیر بسیار زیادی بر زیبایی لبخند، سلامت دهان و دندان و جلوگیری از پوسیدگی دندان ها داشته و در تمام سنین حتی بزرگسالی قابل اجرا است.

کلینیک دندان پزشکی دکتر ابوالقاسمی یکی از بهترین مراکز ارتودنسی تهران با قیمت مناسب می باشد که انواع ارتودنسی ثابت، متحرک، نامرئی یا لینگوال، سرامیکی و دیمون را با بالاترین اثرگذاری زیر نظر ارتودنتیست متخصص ارائه می دهد.

ارتودنسی دندانارتودنسی دندان

ارتودنسی چیست؟

ارتودنسی به انگلیسی Orthodontics می باشد و به تکنیکی برای ایجاد نظم در دادن ها و از بین بردن ناهنجاری های فک بالا و پایین به کمک فشار مرحله ای گفته میشود. در این روش بعد از معاینات و عکس برداری های انجام شده، متخصص ارتودنتیست یکی از انواع ارتودنسی را متناسب با شرایط لثه و دندان و فک پیشنهاد می دهد. سپس با بریس و براکت در نواحی مورد نظر رو یا پشت دندان ها نصب شده و با فشار کمی که به دندان ها وارد میشود، به مرور باعث صاف شدن آنها خواهد شد.

ارتودنسی دندان نه تنها منجر به بهبود ظاهر دندان ها و صاف کردن ناهمواری آنها می شود، بلکه برای رفع جلو یا عقب بودن فک بالا و پایین نیز کاربرد دارد. به همین دلیل این شاخه از دندان پزشکی تنها بر زیبایی دهان و دندان تمرکز نداشته و بسیاری از مشکلاتی که از قبیل پوسیدگی دندان، درد گردن، سردردهای شدید و درد در شانه را نیز برطرف خواهد کرد.

چه افرادی به ارتودنسی نیاز دارند؟

ممکن است برای شما این سوال بوجود آمده باشد که از کجا بفهمیم به ارتودنسی نیاز داریم؟ اغلب افراد در گروه های سنی مختلف مخصوصا نوجوانی به دنبال پاسخ این سوال هستند. شما به عنوان والدینی که نگران دندان های فرزندتان هستید یا به سلامت دهان و دندان خودتان اهمیت می دهید، بهتر است از شرایط افرادی که نیاز به ارتودنسی دارند آگاه باشید. در حالت کلی اگر هر یک از شرایط زیر در فرد وجود داشته باشد، به ارتودنسی دندان توسط متخصص ارتودنتیست نیاز خواهد داشت:

 • افرادی که دارای دندان های کج و نامنظم هستند
 • افرادی که فاصله بین دندان های آنها زیاد است
 • افرادی که دارای اختلال اروبایت over bite می باشند (در حالت بسته بودن دهان دندان های فک بالا روی دندان های ردیف پایین قرار میگیرند)
 • افراد دارای اختلال آندربایت under bite (در حالت بسته بودن دهان، دندان های فک پایین روی دندان های فک بالا قرار میگیرند)
 • افراد دارای اختلال اپن بایت open bite (در حالت بسته بودن دهان، بین دندان های ردیف بالا و پایین فاصله باشد)
 • افراد دارای تراکم بیش از اندازه دندان ها و  وجود دندان اضافه در دهان

لذا می توان گفت، ممکن است دندان های شما بسیار صاف و مرتب باشند، اما به دلیل اختلال در فک ها نیاز به ارتودنسی داشته باشید. به همین دلیل والدین کودکان بعد از 3 سالگی به متخصص ارتودنتیست مراجعه نمایند تا ناهنجاری های فک و دندان ها با سرعت بهتری در سنین رشد برطرف شود.

افراد مناسب انجام ارتودنسیافراد مناسب انجام ارتودنسی

انواع ارتودنسی

با توجه به نوع ناهنجاری های موجود در دهان و دندان به شیوه های مختلفی ارتودنسی دندان انجام میشود. بر اساس نوع بیس و براکت ها و نحوه قرارگیری آنها در دهان انواع ارتودنسی را می توان به صورت زیر دسته بندی کرد:

ارتودنسی متحرک

همان طور که از نام این نوع ارتودنسی دندان مشخص است، دستگاه ها و اجزای نصب شده بر روی دندان قابل جا به جایی بوده و ثابت نمی باشند. ارتودنسی متحرک دارای دو نوع الاینر یا اینویزالاین و ریتینر می باشند که در دوره های مختلف درمان توسط متخصص ارتودنسی ارائه میشوند.

الاینر پوشش های بی رنگ ترموپلاستیک هستند که بر اساس شرایط دندان های فرد طراحی و ساخته میشوند. چندین الاینر ارائه شده توسط متخصص ارتودنسی در فاصله های چند هفته ای باید به ترتیب جایگزین هم شوند. به مرور دندان های قرار گرفته در این پوشش ها با فشارهای کم در جای مناسب قرار گرفته و کجی آنها از بین می رود.

بعد از اتمام درمان ارتودنسی دندان، ریتینر به عنوان نگهدارنده و تثبیت کننده استفاده میشود. این قطعه فلزی مانع از حرکت مجدد دندان ها و کج شدن آنها میشود. ارتودنسی های متحرک را می توان در زمان غذا خوردن و مسواک زدن از دندان خارج کرد.

ارتودنسی ثابت

در ارتودنسی ثابت براکت های فلزی و گاها نگین دار روی دندان های فرد قرار گرفته و امکان جا به جایی آنها وجود ندارد. این روش بیشتر برای صاف کردن دندان های شلوغ و نامرتب کاربرد داشته و با فشار کم منجر به جا به جایی دندان ها میشوند. به دلیل ثابت بودن ارتودنسی طول درمان این روش در بسیاری از مواقع تا 2 سال است. با توجه به ناهنجاری های موجود در فک و دندان های فرد این مدت تغییر خواهد کرد.

ارتودنسی نامرئی

ارتودنسی نامرئی یا لینگوال و پشت دندانی یکی از پرطرفدارترین انواع ارتودنسی می باشد که پنهان بوده و به همین دلیل تاثیر منفی بر ظاهر فرد در طی دوران درمان ندارد. براکت ها در این روش پشت دندان قرار گرفته و به مرور با فشار دندان ها را صاف می کند. ارتودنسی نامرئی یا لینگوال ثابت بوده و دوره درمان و اثرگذاری آن با توجه به وضعیت دهان و دندان یک سال و نیم تا سه سال طول میکشد.

انواع ارتودنسیانواع ارتودنسی

ارتودنسی سرامیکی

یکی از مهم ترین نقاط منفی ارتودنسی ثابت معمولی، براکت های فلزی آنها می باشد که تاثیر منفی بر ظاهر فرد دارد. به همین دلیل بسیاری از افراد تمایلی به استفاده از این براکت ها ندارند. برای رفع این مشکل ارتودنسی سرامیکی ارائه شده است که براکت های آن رنگی مشابه رنگ دندان ها دارند. براکت های این نوع ارتودنسی از موادی که برای پر کردن دندان استفاده میشود تولید می گردد.

مدت زمان اثرگذاری ارتودنسی های سرامیکی مانند مدل های ثابت بوده اما قیمت آنها بیشتر است. علاوه بر براکت های شفاف به رنگ دندان، امکان اجرای رنگی آنها نیز وجو د دارد. ارتودنسی رنگی از نمونه های پرطرفدار در میان افراد نوجوان و جوان محسوب میشود.

ارتودنسی دیمون

ارتودنسی به روش دیمون از جدیدترین شیوه ها برای درمان کجی و تراکم زیاد دندان ها می باشد که از بریس‌های سلف لیگیتینگ استفاده میشود. بریس های استفاده شده در این روش به گونه ای طراحی شده اند که براحتی قابلیت تمیز شدن داشته و فرد درد کمتری را در طی درمان احساس می کند. علاوه براین، در ارتودنسی دیمون می توان به جای بریس های فلزی از نوع شفاف آنها استفاده کرد تا جلوه بهتری داشته باشند.

مزایای ارتودنسی

داشتن دندان های صاف و مرتب یکی از بزرگترین نعمت های خداوند می باشد که به دلایل مختلف بسیاری از افراد از آن محروم هستند. به همین دلیل لازم است با تکنیک های دندان پزشکی این مشکل را برطرف کرد. برخلاف تصور اغلب افراد، ارتودنسی دندان تنها برای زیبایی ظاهر نبوده و مزایای دیگری را به همراه دارد. از مهم ترین مزایای ارتودنسی توسط متخصص این حوزه می توان به گزینه های زیر اشاره کرد:

 • صاف و مرتب شدن دندان ها و ایجاد لبخندی زیبا
 • مسواک زدن و استفاده از نخ دندان آسان
 • رفع مشکلات فک بالا و پایین
 • جلوگیری از پوسیدگی دندان ها
 • آسان شدن جویدن غذا
 • کمک به بهبود نحوه سخن گفتن به دلیل رفع نامنظمی های دندان ها

عوارض ارتودنسی

ارتدونسی دندان مانند سایر روش های درمان ممکن است با عوارضی همراه باشد. بسیاری از عوارض ارتودنسی به نحوه مراقبت از دندان ها بعد از درمان توسط فرد مرتبط می باشد. علاوه براین، عدم اجرای استاندارد این تکنیک توسط متخصص ارتودنسی نیز در این زمینه می تواند نقش داشته باشد. برخی از عوارض ارتودنسی عبارتند از:

 • تغییر رنگ دندان ها در محل نصب براکت ها
 • ایجاد خراش های جزئی و زخم در دهان به دلیل وجود بریس های فلزی
 • فشار وارد شدن به ریشه دندان ها و احتمال پوسیدگی آنها به دلیل اجرای نادرست ارتودنسی
 • وجود مشکلات متعدد در تمیز کردن براکت و برسی های روی دندان
 • طولانی بودن مدت درمان
 • احتمال برگشت درمان ارتودنسی به دلیل رعایت نکردن مراقبت های بعد از درمان

برای کاهش عوارض ارتودنسی دندان، متخصصین ارتودنتیست کلینیک دندان پزشکی دکتر ابوالقاسمی از بهترین متریال و روش های استاندارد استفاده می کنند. علاوه براین تمام مراقبت های لازم قبل و بعد از ارتودنسی را به بیمار ارائه داده و در جلسات معاینه وضعیت روند بهبود را به طور کامل بررسی می کنند.

مراحل ارتودنسی

ارتودنسی دندان یکی از تخصصی ترین اقدامات در حوزه دندان پزشکی می باشد و مراحل آن دارای جزئیات زیادی است. بدون ارائه جزئیات، مراحل ارتودنسی دندان به صورت زیر می باشد:

 • انتخاب مرکز ارتودنسی خوب و حرفه ای
 • مراجعه فرد به متخصص ارتودنسی برای بررسی وضعیت دندان ها و دریافت مشاوره
 • عکس برداری از دندان ها و فک بالا و پایین برای بررسی وضعیت ناهنجاری ها
 • تمیز کردن دندان ها و جرم گیری کامل قبل از نصب بریس و باکت ها
 • انتخاب یکی از انواع ارتودنسی بر اساس شرایط دندان و فک ها
 • قالب گیری دندان
 • نصب بریس و براکت ها روی دندان
 • تنظیم جلسات برای معاینات بعدی
 • اتمام دوره درمان و جدا کردن بریس و براکت ها
 • نصب نگهدارنده برای تثبیت اثر ارتودنسی و جلوگیری از برگشت درمان

مزایای ارتودنسی دندانمزایای ارتودنسی دندان

ارتودنسی چقدر طول میکشد؟

در حالت کلی ارتودنسی یکی از فرآیندهای زمان بر برای رفع مشکلات در دندان و فک می باشد و بر اساس ویژگی های مختلف مدت زمان اثرگذاری آن متغییر است. اگر برایتان سوال است که چقدر طول میکشد تا ارتودنسی اثر کند و شاهد دندان هایی صاف و مرتب باشیم، لازم است بدانید که تا حد زیادی به وضعیت دندان ها بستگی دارد.

مشکلات موجود در دندان ها و وضعیت فک، نوع ارتودنسی، میزان همکاری های بیمار و رعایت نکات مهم در حین درمان همگی می توانند مشخص کنند که ارتودنسی چقدر طول میکشد. بعد از مشخص شدن وضعیت دندان ها و آماده سازی بریس و بر اکت ها، نصب آنها حدود نیم ساعت طول میکشد. البته ارتودنسی نامرئی به دلیل پنهان بودن براکت ها پشت دندان به حدود 2 ساعت زمان برای نصب نیاز دارند.

در حالت استاندارد برای اغلب ناهنجاری های دندان و فک ارتودنسی از 12 ماه تا 48 ماه طول میکشد. در ارتودنسی فوری می توان با تحمل درد و فشار بیشتر روند درمان را کوتاه تر کرد. البته ارتودنسی فوری در مدت زمان کوتاه برای همه امکان پذیر نیست و متخصص ارتودنتیست در جلسات مشاوره و بررسی عکس ها در این باره تصمیم گیری می کند.

ارتودنسی درد دارد؟

یکی از اصلی ترین دلایلی که بسیاری از افراد در مراجعه به دندان پزشک برای درمان کجی دندان و تراکم زیاد آنها کوتاهی می کنند، ترس از درد است. اما آیا ارتودنسی درد دارد؟ در حالت کلی درد ارتودنسی بسیار کم و خفیف می باشد و با توجه به سن فرد، شرایط دندان ها و فک، جنس دندان و نوع ارتودنسی و تخصص ارتودنتیست مقدار آن افزایش یا کاهش می یابد. لازم به ذکر است که درد ارتودنسی تنها در ابتدای درمان بوده و به مرور فرد هیچ دردی را احساس نخواهد کرد.

بهترین زمان برای ارتودنسی

ارتودنسی در سنین بالا و کودکی و نوجوانی بدون هیچ مشکلی قابل انجام است. اما مساله مهمی که در این جا باید به آن توجه داشت، تاثیر سن بر مدت زمان درمان و اثرگذاری ارتودنسی دندان است. در حالت کلی بهترین سن برای ارتودنسی دندان، 3 تا 6 سال می باشد، اما ارتودنسی در 40 سالگی و سنین بالاتر و بزرگسالی امکان پذیر است. در هر گروه سنی که هستید، پیشنهاد می کنیم برای حفظ زیبایی و سلامت دندان ها به متخصص ارتودنسی مراجعه نمایید تا در صورت نیاز روند درمان را هر چه سریع تر آغاز کنید.

هزینه ارتودنسی چقدر است؟

هزینه ارتودنسی دندان بر اساس فاکتورهای بسیار زیادی تعیین می گردد. نوع ارتودنسی، مشکلات موجود در دهان و دندان، تعداد دندان های دارای اشکال، تخصص ارتودنتیست، تجهیزات و دستگاه های استفاده شده در کلینیک همگی می توانند در این زمینه موثر باشند. به همین دلیل قیمت ارتودنسی ثابت دو فک و یک فک با مدل های نامرئی و متحرک تفاوت دارد. در جلسه معاینه و مشاوره بعد از بررسی وضعیت دندان ها و تعیین نوع ارتودنسی مورد نیاز، قیمت و هزینه ها توسط متخصص اعلام می گردد.

بهترین ارتودنسی تهران

برای دریافت بهترین نتیجه و صاف شدن دندان ها با این تکنیک، نیاز به انتخاب ارتودنسی خوب در تهران دارید. چون مهارت و میزان تجربه متخصص ارتودنسی دندان ارتباط مستقیم با کاهش عوارض آن خواهد داشت. کلینیک دکتر ابوالقاسمی یکی از مراکز معتبر در زمینه خدمات دندان پزشکی می باشد که انواع ارتودنسی دندان را با بهترین متریال در محیطی کاملا بروز با دستگاه های پیشرفته ارائه می دهد. جهت کسب اطلاعات بیشتر و دریافت نوبت مراجعه و مشاوره می توانید از راه های ارتباطی پایین صفحه استفاده کنید.

6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66