کلینیک دندانپزشکی دکتر ابوالقاسمی

بلیچینگ

مزایای سفید کردن دندان با استفاده از روش بلیچینگ

بیلچینگ ماده اصلی سفیدکننده دندانها می‌باشد که ترکیب اصلی آن اکسید هیدروژن است. این ماده موجب اکسید شدن رنگدانه های رسوب کرده بین هرمهای مینایی دندان ها می‌شود و پس از مدتی دندان ها به شدت اسیب می‌بینند. ماده بیلچینگی که برای سفید کردن دندان ها استفاده می‌شود، با نفوذ در قسمت های زیرین مینا و عاج دندان باعث از بین بردن رنگدانه ها شده و در نتیجه سفیدی و روشنتر شدن دندان ها را به ارمغان می‌آورد.

بلیچینگ می‌تواند در خانه نیز انجام شود اما به دلیل اینکه تحت نظر دندانپزشک انجام نمی شود، ممکن است نتایج مطلوب را بدست ندهد. البته در این روش نیز دندانپزشک از فک های بیمار قالب گیری می‌کند و سپس براساس اندازه فک به او تری شفاف می‌دهد. این کار برای مشخص شدن اندازه ماده بلیچینگ است. زمانی که اندازه فک مشخص باشد، بلیچینگ متناسب با اندازه آن استفاده و در نتیجه از صدمه دیدن دندان ها جلوگیری می‌شود.

حال اگر این روش در مطب دندانپزشکی ترمیمی صورت بگیرد، از لثه های بیمار بهتر مراقبت می‌شود. در این شیوه مواد بلیچینگ با غلظت بالا بر روی دندان های بیمار قرار می‌گیرد. این ماده دارای عناصر شیمیایی است که با نور یا گرما فعال می‌شوند و سپس رنگدانه هایی که در مینای دندان نفوذ کرده اند را از لابه لای دندان حذف و باعث درخشان و سفید شدن دندان های بیمار می‌شود.


تاثیر بلیچینگ بر سفیدی دندان ها

براساس نظر متخصصان این حوزه، بهتر است ابتدا بلیچینگ در مطب دندانپزشکی انجام شود و سپس این روش در خانه نیز تکرار شود. این کار باعث بالا رفتن نتیجه درمان می‌شود و ماندگاری آن را نیز بیشتر می‌کند. هر چند به طور قطع نمی گفت به چه میزان دندانها سفید می‌شوند. در واقع هیچ قاعده ای برای پیش بینی میزان سفید شدن دندان ها وجود ندارد. زیرا تیرگی دندان ها به دلایل مختلفی رخ می‌دهد و از این جهت از بین بردن رنگدانه های زیر مینای دندان نیز به طور متفاوتی صورت می گیرد.

دوام و ماندگاری بلیچینگ

میزان دوام و ماندگاری بلیچینگ به عوامل مختلفی از قبیل مراقبت های پس از درمان، رعایت بهداشت دهان و همچنین در پیش گرفتن رژیم غذایی مناسب بستگی دارد. در این زمینه دندانپزشکان توصیه می‌کنند که بهتر است پس از بلیچینگ از مواد غذایی و نوشیدنی های رنگدانه دار کمتر استفاده شود. این امر به دوام تاثیرات درمان کمک می‌کند. البته این روش درمانی هر چند وقت یکبار باید تکرار شود تا رنگ دندان ها دائما سفید بماند.

ضرورت های قبل از انجام بلیچینگ

ابتدا بیمار باید نزد دندانپزشک رفته و دندان های خود را از نظر میزان سلامت بررسی کند. در صورتی که دندان ها از استقامت کافی برخودار نباشد و یا دچار پوسیدگی شده باشند، ترمیم آنها ضرورت دارد. در غیر اینصورت دندانهای تخریب شده نمی توانند در مقابل تاثیرات منفی ماده بلیچینگ مقاومت کنند و در نتیجه پس از مدتی خرابی و پوسیدگی دندان تشدید می‌شود. پس از ترمیم دندان های خراب شده، جرمگیری و برساژ صورت می‌گیرد تا نتیجه بهتری کسب شود.
6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66