کلینیک دندانپزشکی ابوالقاسمی

روکش سرامیکی دندان

روکش سرامیکی دندان یا روکش های تمام چینی (IPS_e.Max) از جنس‌ بسیار مقاوم ساخته می‌شود و برای استفاده از آن به فریم زیرین نیازی نیست. در اصلاح طرح لبخند از روکش فول سرامیک زمانی استفاده می‌شود که هدف از آن درمان زیبایی و ترمیم دندان لب پر شده و شکسته باشد. از آنجایی‌ که روکش سرامیکی با لثه سازگار است و به‌خوبی روی دندان فیکس می‌شود، تشخیص اینکه دندان‌ها ترمیم شده‌اند دشوار است. روکش فول سرام مانند روکش سیلیکا و روکش زیرکونیا استحکام، دوام و ماندگاری بالایی دارد و به‌راحتی لبه‌ آن‌ها تیره و بدرنگ نمی‌شود. در واقع، روکش سرامیکی دندان علاوه‌بر ترمیم دندان، زیبایی را نیز به شما هدیه می‌دهد.  

روکش سرامیکی دندان چیست؟

بسیاری از مراجعه‌کنندگان از ما می‌پرسند «روکش سرامیکی دندان چیه». برای پاسخ به این سؤال پرتکرار باید بگوییم که روکش تمام سرامیک یا روکش فول سرام مانند روکش زیر کونیا از جمله روکش‌های دندانی هستند که در ساخت آن‌ها از هیچ‌گونه فلزی استفاده نمی‌شود. روکش سرامیکی به دلیل ظرافت و زیبایی خاصی که دارد برای دندان‌های جلو استفاده می‌شود و روکش سرامیکی دندان جلو این روزها بسیار رایج شده است.

دندان با روکش سرامیک هیچ تفاوتی با دندان معمولی ندارد و تمام شیارهای معمولی دندان را نیز دارد. اگر دوست دارید کسی متوجه نشود که دندان خود را روکش کرده‌اید، حتماً از روکش تمام سرامیک دندان استفاده کنید تا لبخند زیبای شما در ذهن دیگران ثبت و ماندگار شود.

انواع روکش دندان سرامیکی؛ از مدرن تا پرسلاین

خوشبختانه در علم دندانپزشکی زیبایی امروز، روکش سرامیک دندان جایگاه بسیار ویژه‌ای دارد و بسیاری از بهترین متخصصان زیبایی دندان روکش سرامیکی را پیشنهاد می‌دهند. روکش تمام سرامیکی به انواع مختلفی تقسیم می‌شود وهرکدام از آن‌ها خصوصیات منحصربه‌فرد خود را دارند. در ادامه، انواع روکش‌ فول سرامیک را برای شما توضیح می‌دهیم.

روکش سرامیکی پرسلاین

از اولین نوع روکش‌های فول سرام با پوشش پرسلاین که به بازار عرضه شد حدود یک قرن می‌گذرد. روکش سرامیکی پرسلاین بسیار زیبا است، اما به دلیل استحکام کم‌تر برای درمان دندان‌های آسیاب مناسب نیست و فقط برای دندانپزشکی زیبایی کاربرد دارد.

روکش سرامیکی مدرن

روکش سرامیکی مدرن مدتی بعد از روکش پرسلاین به بازار عرضه شد. در ساخت روکش سرامیکی مدرن از مواد جدیدتری استفاده شده است؛ بنابراین به آن‌ها روکش سرامیکی مدرن می‌گویند. استقامت روکش تمام سرامیکی مدرن نسبت به روکش فول سرام پرسلاین بیشتر است.

مهم ترین مزایای روکش تمام سرامیک چیست؟

روکش دندان تمام سرامیک همانند ایمپلنت دندان علاوه‌بر جنبه‌ ترمیمی، جنبه زیبایی نیز دارد. در ادامه‌ این متن، کلیه‌ مزایای روکش سرامیکی را برای شما توضیح می‌دهیم تا انتخاب درست‌تری داشته باشید.

1. شباهت به دندان طبیعی؛ یکی از مزایای روکش تمام سرامیکی

اولین کاربرد روکش سرامیکی دندان، ترمیم دندان پوسیده و خراب در عین زیبایی است. روکش سرامیکی پرسلاین نیمه‌شفاف محسوب می‌شود و شباهت فراوانی با دندان طبیعی دارد. استفاده از روکش فول سرامیک زیبایی خاصی را به دندان‌ شما می‌بخشد و طرح لبخند ماندگاری را برای شما می‌سازد.

2. نداشتن لبه فلزی؛ مهم ترین مزیت دندان روکش سرامیکی

روکش تمام سرامیک از جنس چینی است و هیچ فلزی در آن‌ استفاده نمی‌شود؛ به همین دلیل باعث تیره شدن لبه دندان نمی‌شود. در نظر داشته باشید استحکام روکش سرامیکی بالا نیست و نیازمند مراقبت‌های بیشتری است.

3. انطباق پذیری با ساختار طبیعی بدن؛ یکی از مزیت های روکش دندان تمام سرامیک

روکش سرامیکی دندان با ساختار طبیعی بدن سازگاری دارد که یکی از مهم‌ترین مزایای روکش سرامیکی محسوب می‌شود. روکش فول سرام سطح سایش کمتری در مینای دندان ایجاد می‌کند و این ویژگی روکش دندان سرامیکی شباهت بسیاری با روکش طلا دارد. دوام و ماندگاری روکش تمام سرامیک دربرابر ساییدگی بسیار بالا است.

4. انجام روکش فول سرام در یک جلسه

در اغلب مطب‌های دندانپزشکی استاندارد و پیشرفته دستگاه‌هایی برای تهیه روکش سرامیکی دندان استفاده می‌شود که باعث کاهش هزینه و زمان درمان خواهد شد. درواقع، دندانپزشک فقط در یک جلسه از دندان‌ بیمار قالب تهیه می‌کند و سپس روکش مناسب با آن را می‌سازد. معمولاً در مدت بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه روکش فول سرامیک با چسب مخصوص روی دندان‌های بیمار فیکس می‌شود.

معایب روکش سرامیکی دندان چیست؟

در کنار مزایایی که روکش سرامیکی دندان دارد، معایبی نیز دارد که نمی‌توان از آن‌ها چشم‌پوشی کرد. برای اینکه بتوانید تصمیم درستی برای انتخاب کردن یا نکردن روکش فول سرامیک بگیرید، در ادامه‌ این متن مهم‌ترین معایب روکش سرامیکی دندان را برای شما لیست کرده‌ایم.

1. طول عمر کم؛ یکی از معایب مهم روکش سرامیکی دندان

روکش های فول سرام نسبت به روکش تمام فلزی استحکام و دوام بالایی ندارند و در مقابل سختی، استحکام، شکنندگی و ترک‌خوردگی ضعیف هستند. بسیاری از افراد روکش سرامیکی دندان را برای زیبایی بیشتر انتخاب می‌کنند.

2. محدودیت در استفاده از روکش های فول سرام

روکش فول سرام از مواد یکنواخت ساخته می‌شود و برای دندان‌هایی که برجستگی دارند یا فرورفته‌اند مناسب نیست. در عین حال، روکش سرامیکی دندان جلو هیچ مانعی ندارد.

انواع مراقبت بعد از روکش دندان سرامیکی

ما به شما توصیه می‌کنیم مراقبت بعد از چسباندن روکش دندان فول سرام را جدی بگیرید تا روکش دندان دچار شکستگی یا ترک‌خوردگی نشود. در ادامه، برخی از مهم‌ترین مراقبت‌ها بعد از روکش کردن دندان را برای شما لیست کرده‌ایم.

  • تا یک روز بعد از روکش دندان از فشار دادن دندان‌ها روی هم خودداری کنید.
  • خوردن چای بعد از روکش دندان مانعی ندارد؛ اما بهتر است تا 5 ساعت بعد از روکش کردن چای و قهوه را با نی بنوشید.
  • مسواک زدن و کشیدن نخ دندان را به آهستگی و با مراقبت انجام دهید.
  • ممکن است تا چند ساعت بعد از روکش فول سرام دندان شما به غذاهای گرم و سرد حساس باشد. این حساسیت بعد از چند روز از بین می‌رود.
  • اگر دکتر برای شما دارو تجویز کرد، دارو را سر ساعت میل کنید.

همچنین سؤال بسیاری از شما این است که «چند ساعت بعد از روکش دندان غذا بخوریم؟» غذا خوردن بعد از روکش دندان در صورتی که غذای سفتی نباشد مانعی ندارد. بهتر است تا 6 ساعت بعد از روکش سرامیکی دندان غذاهای مایع از جمله سوپ میل کنید.

عمر روکش سرامیکی دندان چقدر است؟

طول عمر روکش سرامیکی دندان بستگی به میزان مراقبت شما از دندان‌ها و رعایت بهداشت دهان و دندان دارد. اگر شما به طور مرتب نخ دندان بکشید، مسواک بزنید و از دهان‌شویه استفاده کنید، روکش فول سرام تا حدود 10 سال برای شما ماندگاری دارد.

روکش سرامیکی دندان برای چه کسانی مناسب نیست؟

اگر دندان‌های شما بدشکل یا لب‌پر شده است و فرسایش شدیدی دارد، نباید از روکش تمام سرامیکی دندان استفاده کنید. همچنین افرادی که دندان شکسته دارند یا بین دندان‌هایشان فاصله دارد بهتر است از روکش تمام سرامیک استفاده کنند.

فرق روکش تمام سرامیک با زیرکونیا در چیست؟

احتمالاً برای بسیاری از شما این سؤال پیش آمده است که تفاوت روکش دندان سرامیکی با روکش زیرکونیا در چیست. هردو روکش از نظر زیبایی درجه‌یک هستند و برای اصلاح طرح لبخند مناسب‌اند. در حالت کلی، روکش زیرکونیا از روکش فول سرام مقاوم‌تر است و ماندگاری و طول عمر بالاتری دارد.

معمولاً روکش‌های سرامیکی بیشتر دچار شکستگی می‌شوند و عمر پایینی‌تری دارند. همچنین در نظر داشته باشید روکش سرامیکی دندان از روکش زیرکونیا طبیعی‌تر و زیباتر است.

روکش دندان سرامیکی بهتر است یا معمولی؟

احتمالاً سؤال بسیاری از شما مخاطبان این است که «روکش دندان سرامیکی بهتره یا معمولی؟» روکش pfm یا روکش معمولی ماندگاری بالاتری دارد و برای دندان‌های آسیاب مناسب‌تر است، اما روکش سرامیکی دندان استحکام بالایی ندارد. از روکش سرامیکی دندان برای دندان‌های جلو و از روکش پی اف ام برای دندان‌های آسیاب استفاده می‌شود. در نظر داشته باشید زیبایی روکش‌های تمام سرامیک زبان‌زد خاص و عام است.

هزینه روکش سرامیک چقدر است؟

روکش تمام سرامیک دندان به دلیل زیبایی و طبیعی بودن قیمت گران‌تری نسبت به سایر روکش‌های دندان دارد. هزینه روکش سرامیک بیشتر است اما لبخند ماندگاری را برای شما به ارمغان می‌آورد. ما به شما توصیه می‌کنیم روکش سرامیکی دندان جلو را انجام دهید و برای دندان‌های عقب از روکش معمولی یا روکش pfm که فلزی است و استحکام بسیار بالایی دارد استفاده کنید. در مطب دندانپزشکی زیبایی دکتر ابوالقاسمی روکش فول سرام با بهترین کیفیت، مواد دندانپزشکی و هزینه منصفانه انجام می‌شود.

روکش سرامیکی دندان با بهترین مواد دندانپزشکی در مطب دکتر ابوالقاسمی

روکش‌های تمام سرامیک زیبا هستند و هیچ تفاوتی با دندان طبیعی ندارند، اما ماندگاری کمتری دارند. اگر می‌خواهید برای روکش کردن دندان به متخصص زیبایی دندان مراجعه کنید، حتماً قبل از آن تحقیق کنید و از محیط بهداشتی و تخصص پزشک مطمئن شوید. در مطب دکتر ابوالقاسمی روکش دندان تمام سرامیکی و روکش زیرکونیا با بهترین مواد دندانپزشکی انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر، گرفتن نوبت یا وقت مشاوره با مجهزترین کلینیک دندانپزشکی تهران، مطب دکتر ابوالقاسمی، تماس بگیرید.

سوالات متداول با روکش سرامیکی دندان

روکش دندان سرامیکی یکی از انواع روکش‌های دندان است که در طرح لبخند استفاده می‌شود و زیبایی چشم‌گیری دارد. روکش فول سرام مانند دندان طبیعی ساخته می‌شود و از نظر ظاهری هیچ تفاوتی با دندان طبیعی ندارد.

داشتن زیبایی بسیار، شباهت به دندان طبیعی، نداشتن لبه فلزی، انطباق‌پذیری با ساختار طبیعی بدن و روکش کردن دندان در یک جلسه از جمله مزایای روکش فول سرام دندان است. طول عمر کم و محدودیت در استفاده از روکش‌های تمام سرامیکی از مهم‌ترین معایب روکش سرامیکی هستند.

غذا خوردن بعد از روکش دندان مانعی ندارد، اما بهتر است تا 6 ساعت بعد از روکش غذای نرم یا مایع مانند سوپ بخورید. خوردن چای بعد از روکش دندان مشکلی ندارد؛ اما به شما پیشنهاد می‌کنیم تا 5 ساعت بعد از روکش دندان با نی چای یا قهوه بنوشید. 

همه‌چیز بستگی به رعایت بهداشت دهان و دندان دارد. اگر شما به طور مرتب مسواک بزنید و از نخ دندان استفاده کنید، عمر دندان سرامیکی بین 10 تا 15 سال خواهد بود.

روکش سرامیکی دندان و روکش زیرکونیا هردو زیبا هستند اما از نظر ماندگاری با یکدیگر متفاوت‌اند. روکش دندان زیرکونیا نسبت به روکش فول سرام مقاومت بالاتری دارد. در نظر داشته باشید به دلیل مقاومت و طول عمر کوتاه روکش سرامیکی، احتمال شکستن یا ترک‌خوردگی در روکش تمام سرامیک دندان وجود خواهد داشت.

انواع روکش دندان سرامیکی شامل روکش سرامیکی مدرن و روکش سرامیکی پرسلاین می‌شوند. روکش سرامیکی پرسلاین با زیبایی بیشتر اما ماندگاری کمتر و روکش سرامیکی مدرن مقاومت و ماندگاری بالاتری نسبت به روکش پرسلاین دارد.

6LeMMSUhAAAAAE-rJXylA6AfNIKeXGXBlaEHGr66